• |
ide | kryesore

Çfarë është Fronti i Ri Popullor, fituesi surprizë i zgjedhjeve franceze

Arkiva, F1, Planet
franceze


Fronti i Ri Popullor, një aleancë me katër parti të majta dhe të gjelbëra, ishte fituesi shokues i zgjedhjeve parlamentare franceze të së dielës, duke marrë 182 deputetë në një asamble prej 577 vendesh tani të ndarë midis tre blloqeve të mëdha kundërshtare, asnjë me shumicë.

Këtu është një vështrim se cilat parti përbëjnë Frontin e Ri Popullor, çfarë propozon ajo, cilët janë figurat kryesore të saj, dhe nëse ata mund të jenë në gjendje të vazhdojnë të punojnë së bashku.

Lexo më tej: Franca në udhëkryq/ Ekonomia e dytë e Europës mund të mbetet pa qeveri 

Cilat parti janë në Frontin e Ri Popullor?

Më e madhja është France Unbowed (LFI), e udhëhequr nga flamuri i së majtës radikale Jean-Luc Mélenchon. E themeluar në vitin 2016, LFI është e majtë radikale dhe populiste, duke besuar se partitë tradicionale dhe organizatat politike nuk i shërbejnë më demokracisë.

E dyta vjen Partia Socialiste (PS), partia kryesore e qendrës së majtë e François Mitterrand dhe François Hollande. Socialdemokrate dhe pro-evropiane, ishte për dekada partia më e madhe e së majtës franceze, por shënoi më pak se 2% në zgjedhjet presidenciale të vitit 2022.

Partia e Gjelbër Franceze (LE-EELV) është përsëritja e fundit e një lëvizjeje të themeluar në 1984. Ajo ka pasur një periudhë në qeveri, duke iu bashkuar një aleance të majtë me PS dhe komunistët në 1997, kur udhëheqësi i saj i atëhershëm, Dominique Voynet, ishte ministër mjedisi.

Partia Komuniste Franceze (PCF), një nga më të vjetrat në Evropë, ishte prej kohësh forca kryesore në të majtën franceze të pasluftës dhe gjithashtu shërbeu në qeverinë e udhëhequr nga PS e Lionel Jospin nga viti 1997 deri në 2002. Ajo ende synon të “kapërcejë” kapitalizmin, por është pragmatike për ta bërë atë.

Çfarë ka në programin e Frontit të ri Popullor?

Ndërsa të katër partitë thanë se kishin bërë lëshime, programi i Frontit të ri Popullor është ndikuar shumë nga ai i France Unbowed, të majtës radikale, duke përfshirë premtimet që do të rrisnin ndjeshëm shpenzimet publike tashmë të larta të Francës.

Programi premton: të ndryshojë ndryshimet e diskutueshme të Emmanuel Macron për pensionet dhe të kthejë moshën e pensionit në nivelin e saj të para 2010-ës prej 60 (nga 64); rritjen e pagave në sektorin publik; indeksimin e pagave me inflacionin; rritjen e strehimit dhe përfitimet për të rinjtë; uljen e tatimit mbi të ardhurat dhe sigurimet shoqërore për personat me të ardhura më të ulëta; dhe të vendosë një taksë mbi pasurinë për të pasurit.

Fronti i ri Popullor synon gjithashtu të rrisë pagën minimale, të financojë 500,000 vende për kujdesin e fëmijëve, të kufizojë çmimet e ushqimeve thelbësore, të energjisë elektrike, gazit dhe benzinës, të nxisë masat e gjelbra, duke përfshirë legjislacionin për eliminimin e karbonit deri në vitin 2050, dhe të rishikojë politikën e përbashkët bujqësore të BE-së.

Për çështjet e jashtme, aleanca ka thënë se do të kërkojë një armëpushim të menjëhershëm në Gaza, do të njohë Palestinën, “të ndalojë luftën e agresionit të Moskës” në Ukrainë, të vazhdojë furnizimin me armë për Kievin dhe “të mbrojë në mënyrë të pandërprerë sovranitetin dhe lirinë e popullit ukrainas”. 

Si shpjegohet që ia doli kaq mirë në zgjedhje?

Të njëjtat katër parti formuan një pakt të ngjashëm, Nupes, pas zgjedhjeve presidenciale të vitit 2022 dhe para votimit të mëpasshëm parlamentar, duke fituar pak më shumë se 150 deputetë si rezultat. Ai u rrëzua vitin e kaluar për shkak të përplasjeve të personaliteteve dhe dallimeve të mëdha politike.

Fronti i ri Popullor u ndërtua me nxitim pasi Presidenti Macron vendosi të shpërndajë parlamentin muajin e kaluar pas humbjes së rëndë të kampit të tij në zgjedhjet evropiane, me votimin e Tubimit Kombëtar të Marine Le Pen, të ekstremit të djathtë, në më shumë se 30%.

Ndërsa miliona votues francezë me prirje të majtë do të kenë hedhur votat e tyre me dëshirë për kandidatët e Frontit të ri Popullor, aleanca përfitoi gjithashtu nga “fronti republikan” që u ngrit pas raundit të parë të votimit, i fituar me lehtësi nga Tubimi Kombëtar i Le Pen.

Lexo më tej: Franca drejt ekstremit të djathtë/ A do ta ndjekë pjesa tjetër e Europës? 

Për të mos ndarë votën anti-Tubimit Kombëtar në balotazhet e mundshme tre-palëshe, Fronti i ri Popullor hoqi 132 kandidatë kryesisht të vendit të tretë. Por më shumë se 80 centristë u tërhoqën gjithashtu në favor të kandidatëve të Frontit të ri Popullor, dhe shumë mbështetës të qendrës dhe të qendrës së djathtë më pas votuan majtas për të bllokuar Tubimin Kombëtar të Le Pen.

Sipas Ipsos, 54% e njerëzve që votuan për kampin e Macron (së bashku) në raundin e parë dhe 29% e atyre që votuan për qendrën e djathtë Les Républicains (LR) kaluan në Frontin e ri Popullor kur kandidati i aleancës ishte nga PS, të Gjelbrit, ose Partia Komuniste.

Më pak e bënë ndryshimin kur kandidati i Frontit të Ri Popullor ishte nga France Unbowed më radikale, por shifrat ishin ende domethënëse.

A mund të qëndrojë së bashku aleanca këtë herë?

Nupes u shemb kryesisht për shkak të karakterit dominues dhe kundërshtues të Mélenchon dhe qëndrimeve gjithnjë e më radikale, por edhe për dallimet e thella politike në lidhje me mbështetjen për Ukrainën, luftën në Gaza, LFI (France Unbowed) ka refuzuar ta quajë Hamasin një grup terrorist. Gjithashtu ka pasur dallime për BE-në.

Udhëheqësi gërryes Mélenchon, 72-vjeçar, kishte premtuar se do të zinte vendin e dytë në Frontin e ri Popullor, por me sa duket nuk ishte në gjendje ta bënte këtë, duke kërkuar të dielën që kryeministri i ardhshëm i Francës të vinte nga aleanca dhe të zbatonte “manifestin tonë dhe vetëm manifestin tonë”, pa një shumicë.

Ai madje ka sugjeruar se do ta pëlqente mjaft punën vetë. Por shpërthimet e tij të shpeshta plot zemërim, sulmet e vogla ndaj kundërshtarëve, qëndrimi refleksiv kundër SHBA-së, Eurofobia dhe (përpara pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia) komentet e shpeshta miqësore ndaj Moskës e kanë bërë atë shumë toksik.

(Mélenchon)

Mélenchon është përballur gjithashtu me akuza për antisemitizëm, duke i përshkruar së fundmi pjesëmarrësit e një demonstrate kundër anti-semitizmit si “miq të mbështetjes së pakushtëzuar të masakrës [Gazës]” dhe duke u dukur se do të minimizon anti-semitizmin në Francë e përshkruan atë si “mbeturinë”. Ai i mohon akuzat.

Shumë nga anëtarët e tjerë të Frontit të Ri Popullor të Mélenchon nuk mund ta durojnë atë, dhe dezertorët e France Unbowed që e kanë braktisur partinë për shkak të taktikave të tij të ngacmimit dhe tani janë deputetë të pavarur të majtë, si Clementine Autain dhe François Ruffin, flasin për të si “një pengesë” për të majtën.

Ndërsa Mélenchon dhe togerët si Manuel Bompard kanë përjashtuar çdo formë koalicioni me qendrën ose qendrën e djathtë dhe kanë këmbëngulur se nuk mund të ketë “asnjë negociatë” për programin e Frontit të Ri Popullor, figura të tjera kryesore të Frontit, si Raphaël Glucksmann, nuk janë dakord.

Glucksmann, i cili drejtoi fushatën e suksesshme të zgjedhjeve parlamentare evropiane të PS-së, u ka bërë jehonë centristëve duke thënë se rezultatet e zgjedhjeve kërkojnë fundin e “politikës konfrontuese, bllok-në-bllok” dhe një gatishmëri për të “biseduar, debatuar, dhe ndryshuar kulturën politike të Francës”. 

Cili fraksion i Frontit të Ri Popullor mund të fitojë dhe kush mund ta udhëheqë atë?

Edhe pse France Unbowed është fraksioni më i madh brenda Frontit të Ri Popullor, me 74 deputetë, tre partitë e tjera së bashku janë më shumë se partia e majtë radikale. PS ka 59 deputetë, të Gjelbërit 28 dhe Komunistët nëntë. Ata mund të mos e lënë veten të anashkalohen.

Autain tha të hënën se disidentët e France Unbowed mund të përpiqen të formojnë një grup të veçantë politik brenda Frontit të Ri Popullor, ndoshta me komunistët dhe disa deputetë të majtë jashtë shtetit dhe të tjerë jo të lidhur me partitë, gjë që mund të dobësojë më tej pozicionin e Melénchonit dhe partisë së tij brenda aleancës.

Lexo më tej: Macron ka mbaruar tashmë. A mund të ndalohet Le Pen? 

Udhëheqësi socialist, Olivier Faure, tha se Fronti i Ri Popullor do të synojë të dalë me një kandidat për postin e kryeministrit deri në mes të javës. Marine Tondelier, udhëheqësja e të Gjelbërve, tha se mund të jetë një anëtar i një prej katër partive kryesore, por edhe “dikush nga jashtë politikës”. 

“Metoda më e mirë do të jetë konsensusi, gjetja e zgjidhjeve inteligjente në mënyrë kolektive,” tha Tondelier, një nga yjet e shquar të fushatës. “Nëse duam të qeverisim, duhet të jemi vërtet të bashkuar”. Nuk do të jetë e lehtë pa kompromis serioz.

The Guardian, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 


1 Comment

  1. ESHTE NORMALE QE NATYRSHEM KUR ANIJA FILLON TE MBYTET TE GJITH PJESMARRSIT NE TE KERKOJN ZGJILLJE SHPETIMI thotë:

    ZGJILLJA PER TE GJITH E VERTETA HAKU NDAJ GJITHCKAJE JO ME DESHIRAT INTERESAT POR DOMOSDOSHMERIT, PASI TASHME ATO KAN TRIUMFUAR TREGUESIT PROBLEMET PA ZGJILLJE,EKZISTENCA NE PIKPYTJE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *