• |
ide | kryesore

Rama lëshon kamikazin Tavo/ A do bojkotojë opozita?

Arkiva, Kryesore, Lajme


Ashtu sikurse pritej, ish deputeti i LSI- së, Vangjel Tavo, aktualisht prefekt i qarkut të Vlorës, do të jetë kukulla e Edi Ramës për të legjitimuar kërdinë që kryeministri bëri në Himarë.

Formalisht, ai u votua nga kryesia e Partisë Socialiste si kandidat për zgjedhjet e 4 gushtit. por plani dhe projekti është përgatitur që në dhjetor të vitit të shkuar, kur pasi burgosi dhe mbajti peng pa u betuar Ferdi Belerin, kryeministri vendosi gjithçka për kalendarin e gjyqësorit dhe përgatitjen e rrëmbimit përfundimtar të Himarës.

Atëherë, mediat greke, nga burime zyrtare të qeverisë së tyre njoftuan se Rama po përpiqej të joshte Tavon, i cili me sa duket kishte kërkuar leje edhe në kryeqytetin grek për të marrë vendimin e tij.

LEXO MË TEJ:

Media greke: Rama i kërkon Vangjel Tavos të drejtojë Bashkinë e Himarës

Sipas “Kathimerini-t”, në prag të Krishtlindjeve, ish-ministri dhe ish-deputeti i Dropullit për shumë vite, Vangjl Tavo, një anëtar i shquar i minoritetit grek dhe mjek privat sot, mori një telefonatë nga Edi Rama, i cili i kërkoi të takoheshin për “një kafe” në Tiranë. Tavo e pranoi ftesën, megjithëse marrëdhëniet mes dy burrave ishin acaruar pasi Tavo ishte larguar nga Partia Socialiste për të bashkuar forcat me Ilir Metën në themelimin e LSI-së. Kësaj telefonate, Rama i kishte paraprirë në mes të dhjetorit me një tjetër telefonatë me Tavon, këtë herë në nivel njerëzor, për një ngjarje të pakëndshme, pikërisht vdekjen e vajzës së tij në një aksident automobilistik.

Sipas asaj që “Kathimerini” sbkruante në dhjetor, Rama dhe Tavo u takuan në një kafene të njohur në Tiranë dhe aty kryeministri shqiptar, pasi i shprehu dëshirën për t’i dhënë fund ngërçit me Athinën, i kërkoi Tavos të marrë përsipër fillimisht rolin e kryebashkiakut të përkohshëm gjashtëmujor Himarës. Ky do të qe plani derisa të përfundonte gjyqi dhe pasi Beleri të shpallej fajtor Tavos do ti hapej rruga të kandidojë për bashkinë. Pak a shumë plani vazhdoi ashtu siç raportoi media greke me të vetmin ndryshim se Rama e caktoi prefekt të Vlorës Tavon.

Tavo dhe Rama i mohuan skenarët e përshkruar nga Kathimerini, por në 13 mars ai u emërua prefekt dhe që prej asaj dite ka qëndruar në Himarë.

Lëvizje për Himarën? Rama emëron Vangjel Tavon prefekt të Vlorës

Ai u angazhua më pas për mbajtjen e bashkisë në zgjedhën e rilindjes, duke punuar për zgjedhjen e dy nënkryetarëve, njëri pas tjetrit, që drejtojnë këtë institucion që pas burgosjes së kryebashkiakut në detyrë, Jorgo Goro.

Edhe me caktimim e datës së zgjedhjeve, në kulm të sezonit turistik, Rama bëri gjithçka për të avantazhuar të përzgjedhurin e tij, duke treguar se është padron, jo vetëm i prangave, por dhe i kalendarit. Ai përdori gjykatën, KQZ, presidentin, për të zhvilluar një palë zgjedhje blitz, për ti kapur kundërshtarët në befasi, dhe në një kohë kur pjestarët e ish shtabit të Belerit, të gjithë me biznese më sektorin e shërbimit, janë të okupuar me turizmin. Llogaria e kohës, data e së cilës dukej e çuditshme është zgjedhur enkas, për të vënë kampin tjetër në pozita të pa barabarta.

Në këto kushte kur Rama hodhi në fushë kamikazin Tavo, kur ai tregoi se mund të përdorë edhe shtetin policor për të ndryshuar rezultatin, kur shpërfilli një herë vullnetin e zgjedhësve, duke e penguar Belerin të betohet dhe duke shpallur në fund një garë të çekuilibruar që favorizon Vangjel Tavon, pyetja që shtrohet është: a ia vlen që opozita të marrë pjesë në këtë farsë? A mos do ishte më mirë që ajo mos ta legjitimonte një lojë ku Rama ka në dorë dhe gurin dhe arrën?

Me apo pa opozitën, kreu i ri i Himarës do të caktohet në 4 gusht. Kjo datë u firmos nga presidenti Begaj, pasi me praninë e Fredi Belerit në sallë, KQZ shpalli të pavlefshëm mandatin e tij. Në këto zgjedhje, kur Vangjel Tavo përgatitet që prej dhjetorit të kaluar, opozita do të kerë më pak afat se herët e tjera për të zhvilluar fushatë elektorale.

Pas regjistrimit të kandidatëve, në Himarë do të fillojë zyrtarisht fushata elektorale, e cila do të mbyllet në 2 gusht dhe do të jetë më e shkurtra ndonjëherë. Në Himarë do të votohet dhe numërohet në formën tradicionale, përmes letrës, dhe identifikimi i votuesve do të jetë me aparatura elektronike. Në zgjedhjet e fundit, në këtë bashki morën pjesë në zgjedhje rreth 7800 votues dhe Fredi Beleri u shpall fitues me rezultat shumë të ngushtë.

©Lapsi.al


35 Comments

 1. Ky kampionat europian ka pasur shume autogola,mbase ky do jete rasti qe dhe lideri global te bej autogol me byth ne porten e tij😂😂😂😜

    1. O idiot shqqipërisë së leshit do ti mbetet zaho, idiotët si ti dhe afro-aziatikët!

  1. Respekte per kryeministrin Rama qe vazhdo me tall bolet me sumelepiresit e bejlerit .Ne 2025 Rama me mbeshtetjen edhe te votave te patrioteve shqiptare ne emigrim do arrije mbi 110 deputete

  2. Himara Autonome
   4 Gusht 1924
   Ne 4 Gusht 1924
   Mbushen plot 100 nga rreprezjaljae te nemurit tradhetar Fan S Nolit ku marjonetat e tij
   Vrane ne Himare 2 Gra dhe 3 Gra te tjera u plagosen
   Azis Cami EQzim Kocili me candaret e vendosur ne Himare
   U munduan ti presin privilegjet e Autonomise se Himares
   Grate Himarjote dolen ne te vjela
   Te gjitha te pregatitura dhe te armatosura me Cekure
   Ne kthimin e te vjelave candaret u leshuan mbi grate dhe u prene litarey qe kishin ngarkuar koshat me rush
   Filloi perleshja
   Grate me Cekure xhandaret me arme
   Ne perleshje e siper u be gjema ne Himare
   Ku shkruhet dhe kenga
   Gusht o vjeshte me te hire
   Te dielen me saba
   Doli Himara te vile Qeveria nuk i la
   Qeveri se bere mire
   Qe bere dufek me gra
   Brenda ne zire i mbille
   Qazim Koculi me ca
   Jorgj Bollani foli mire
   Vete shpirton
   Ua dha
   Te di Bollanajt i lidhe e i cuan llogora
   Me Himare kini mendjen
   Se esht gjarper e u ha
   Pra ki ishte rrevulicjoni i pare kunder Qeveris Noli perte drejtat e Autonomis se Himares
   Fan Noli mbajti nje fjalim ne boston
   Ku fliste per Demokracine
   Nje i Himarjot nga Qeparoi i quajtur Qirjako Koka Tenente
   Ju drejtua Fan Nolit
   Faqezi flet ketu per demokracine
   Kur ju vrat grat e Himares ne punen e tire
   Pra keta te derguar vijne ne Himare te na vjedhin vrasen burgosin dhe te
   Crenjosin Himarjote nga ndergjja kultura prona indediteti
   4 Gush
   Himara ne luftr
   O
   Vdekje o liri
   Rrofte Himara me Himarjote
   Rrofte Demokracia Himarjote
   Rrofte e qofte per jete e drejta dhe Autonomia e saj
   E verteta e Himares dhe e popullit Himarjot
   Duam dhe rrespektojme te gjith ata we na duan e na rrespektojne
   Rrespekti esht rreciprok

  3. Liderin Global e duan pikerisht se ben autogola,!
   “Autogola” me Kosoven, autogola me Greqine, autogola qe i deshiron dhe i realizon po vete, sepse si nje mashkull bipolar dhe ne dalldi, shikon vetem qe mos ti marrin lodren e Tij me te rendesishme, Pushtetin !

 2. Mire do beje ta bojkotoje, siç ka qejf Bushat revolucionari qe keshilloi dhe Lulushin te bojkotonte dhe pastaj e pa bythen e viçit. Keshtu bie rehat dhe Greqia njehere e mire nga gajdhuret e Himares qe kujtojne se jane greke safi

 3. Pyetja shtrohet se ku e gjen këtë guxim ed kokaina? Mesa duket ka marrë leje nga miqtë përtej detit të bëjë raprezalje.

  Pushka top edi.

 4. Berisha të investohen në një kullë, ndërkohë që po hetohen për 19 pallate, por për të kuptuar nëse drejtësia e re e ka seriozisht hetimin e personave “non grata në Shqipëri.

  Ky është rasti ku pas ndërtuesit të Kullës, janë tre “non grata” nga pas: Sali Berisha, Shkëlzen Berisha dhe Adratik Llalla. Po të lodhen, aq sa janë lodhur të provojnë se Ilir Beqaj, dyshohet se ka një restorant në emër të dikujt tjetër, mund t’ia dalin.

 5. Tavo, Tavo Taho, Iliadhi, Ruci, Ferko
  Me vjen keq per Himaren se nga problem shqiptar u kthye ne problem se kush grek do ta drejtoje. A mos po I legjitimojme pretendimet greke mbinkete bashki ?
  Opozita do nxjerre dhe ajo nje kandidat minoritar.. mbase te birin e Fredi Belerit..

  1. Himara Autonome
   H
   ZBeleri shpalli publikisht me 87%te Himares dhe krahines se saj kombesine Greke
   Duke deklaruar se ne bashkin e Himares do vendos te di flamuret Grek dhe shqipetar
   Ju zTavo a jeni dakort te vendosni flamurin Grek e shqipetar
   Apo do vendosni flamurin shqipetar dhe ate socjalist
   Mendoj se kupetohemi dhe sa e rendesishme esht per Himaren dhe Himarjotin e drejta e njohjes se te drejtes te helenizmit Himarjot

 6. Tavo nuk fiton ne Himare,himara do qeveriset nga bijte e saj dhe jo nga njerez te Importuar per te realizuar planet e KM. Himara eshte koke forte,do thyej record prape me fitore,kete here per inat te rames qe sjell njerez nga dropulli . E hengri tavo sa do te bej manipulime

 7. Qe erinplehrash qe mendon vetem te vjedhe dhe te shkaterroi kete popullsie me ne Kryeson Edi Flamen drogaxhiun dhe biseksualin

  1. Liberare il mondo dall ipocrisia, rimane la speranza per il domani. Una vita senza priveligiati , intocabili. La loro potere di uccidere e sottometere i populi del mondo. Per prima la loro super ricechezze e loro vizi in umani, per finire nella corruzione morale quango si sente in pericolo. Salvare di governare le maceri per la lunga strada di sangue e dolor. Per ” dementicare ” anche il loro popolo.

 8. Qeveri plehrash qe mendon vetem te vjedhe dhe te shkaterroi kete popull me ne Krye Edi Flamen drogaxhiun dhe biseksualin

 9. Si nuk keni turp o tradhtar te kombi Shqiptar? Beleri eshte irredentist. Do ndarjen e Himares nga Shqiperia, dhe ju plehra e mbroni

  1. Kur idiotë si ti hiqen si nacionalistë!!! E si mund të jetë nacionalist një idiot – robot pa tru në kokë?!

   Shumë pak dashka, ta marrin të gjithë Shqipërinë, shumë më mirë do të jetë!

   1. Ti thelis posa qi peris o Vagjelis Teveqelis,ruaj bithen o te hengert mortja nga Edis Palikarisi se do ta qendisi

  2. Himara Autonome
   H
   ZBeleri shpalli publikisht me 87%te Himares dhe krahines se saj kombesine Greke
   Duke deklaruar se ne bashkin e Himares do vendos te di flamuret Grek dhe shqipetar
   Ju zTavo a jeni dakort te vendosni flamurin Grek e shqipetar
   Apo do vendosni flamurin shqipetar dhe ate socjalist
   Mendoj se kupetohemi dhe sa e rendesishme esht per Himaren dhe Himarjotin e drejta e njohjes se te drejtes te helenizmit Himarjot

  3. Himara Autonome
   Himara ka wene greke esht e do te jet greke
   Sado qe shqipetaret te bejne presjone
   Himarjotet mbeten greker
   Himarjotet si vuri ne rresht asnje pushtus
   Apo diktator
   Himara esht krenare dhe e rrespektuar ne historin e Ballkanit dhe te Evropes
   Himara pamvaresisht presjoneve krimeve vjedhjeve
   Ajo wendron e pa mposhtur
   Himara do fitoje lirin Autonomine
   Do apo zdo Rama me Tavon

 10. turma e protestuesve të Berishës “orientohen” nga ish-kolonelët militante në hije të ish “ushtrisë” te taborit berishist te shkollës se Agim Shehut, Xhahid Xhaferrit, Gazidedes qe kryen masakrat e viteve ’96-’97. Megjithatë përballë kësaj situate delikate dhe që mund të degjenerojë në dhunë

 11. Opozita paska trembur SPAK për Veliajn, por s’po e tremb dot për Berishën,byrektoret e shpellkaret e salihut kane shprese se me protesten e djeshme do lirojne salihun e ballkonit,por kujdes shpellkare e byrektore se salihu kerkon gjak ka 11 vjet qe pi e ben kete,ca nga ju grupi i zjarrit te salihut lumneshi e lushaj do i dergoje ne te semes dhe paston do digjoni salihu te thote i vrau rama me stilolapsa pistolete etj etj.

 12. nje kryeminister antikombetar qe urren shqiperine e shqiptARET , DHE SHQIPTARET KETE E ZGJEDHIN DHE E MBAJNE NE KRYE

 13. Dje ne proteste, ishin mbledhur gjithe llumi i qytetit me cecene, shpellare, analfabete dhe barkderra. Burra nga 50-60 vjec qe iu gezoheshin bluzave falas me portretin e non-grates, njerez te mbaruar, dembele, parazite, te papune, burgaxhinj ordinere qe shpresojne te perfitojne ndonje shtese pa leje ose rroge qyl ne administrate “kur te vije” non-grata ne pushtet.

  NDERSA LIKE FLORIRI DHE NON-GRATA PREDIKONIN KUDER KORRUPSIONIT.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *