• |
ide | kryesore

Gjenialiteti i Bollinos/ Manual si të votohet kundër Berishës

Arkiva, Kryesore, Lajme
berisha bolino


Etja për të fituar shumë dhe me çdo çmim, i shtyn njerëzit t’i ndërpresin marrëdhëniet me logjikën. Pronari italo- shqiptar i Report TV, Carlo Bollino, ka botuar këtë të martë një shkrim ku ka thyer edhe rekordin e sondazhit që publikoi në kohë të pandemisë, atë se Rama është lideri botëror më i dashur për italianët.

Këtë herë Bolino ka shfrytëzuar rezultatet e turit të dytë të zgjedhjeve në Francë, për t’u propozuar shqiptarëve një model se si të votojnë kundër Berishës. Në 7 korrik, e majta dhe qendra në këtë vend mbështetën kandidatët e njëra- tjetrës në balotazh, në mënyrë që mos lejonin fitoren e partisë së ekstremit të djathtë Tubimi Kombëtar.

Lexo me tej:

Akuzat/ Ndizet sërisht përplasja Bollino Berisha

Duke u nisur nga kjo, ish reporteri puliez i kronikës së zezë, shkruan: “Gjendja e Francës është shumë e ngjashme me atë të Shqipërisë. Opozita që tashmë ka rënë përfundimisht në duart e Sali Berishës, e tremb popullin shqiptar ekzaktësisht si Le Pen tremb popullin francez”. Por në editorialin e tij Bolino nuk mjaftohet me kaq, ai rreket dhe të argumentojë ngjashmërinë absurde mes dy vendeve: “Eksperienca e Francës tregon se… një komb i tërë mund të mobilizohet jo kundër qeverisë, por tamam kundër opozitës. Një reagim vetëmbrojtje kolektive që ndodh kur konsiderohet që opozita (në rastin e Francës e përfaqësuar nga ekstremi i djathtë i Marine Le Pen) është më e rrezikshme se qeveria. Në Francë votuan kundër opozitës së Le Pen edhe ata që nuk e duan qeverinë e Macron, duke mbështetur koalicionin e majtë që në turin e parë kishte humbur”, shkruan ai. 

Franca në udhëkryq/ Ekonomia e dytë e Europës mund të mbetet pa qeveri

Natyrisht është e kotë që për prtetendime të tilla të japësh kundër argumenta serioze. Eshtë e kotë të thuash se për afro gjysëm shekulli të gjitha forcat në Francë, ata që e konsiderojnë veten pro republikanë, të majtë apo të djathtë qofshin, bashkëpunojnë me njëri- tjetrin pa konplekse kundër partisë të familjes Le Pen. Dhe ky bashkëpunim nuk është antiopozitar (Fronti Popullor që u rendit i pari ishin po ashtu në opozitë), apo se opozita frikëson, siç pretendon pronari i TV që emeton nga godina me 1 euro, por kundër ideve nacionaliste, ekstremiste e ksenofobe.

Akuzat/ Ndizet sërisht përplasja Bollino Berisha

E njëjta fabul është përsëritur gjithmonë aty edhe kur Zhak Shirak u rizgjodh president me votat e të majtës në 2002-shin, kundër Zhan Mari Le Pen, edhe dy herët kur Makron fitoi ndaj së bijës.

Çe shtyu Carlo Bollinon edhe kundër kolegëve të tij italianë?

Pra krahasimi i opozitarëve Marine dhe Sali është një çmenduri. Por ai ka vlerë për t’ua teguar si model studentëve të gazetarisë se deri ku mund të të shpjerë zelli për të shërbyer dhe dëshira për të manipuluar. Nëse zanati i Bollinos ka qenë kronika e zezë, media e tij e theu rekordin kur raportoi se Klodian Rasha u vra se qe i armatosur. Tani si specialist i gjeopolitikës, ai mund të shkaktojë vetëm të qeshura.  

©Lapsi.al


42 Comments

 1. CARLO bolino eshte nje monster e korruptuar qe ka bere plaçke te madhe fale sherbimit ndaj pushtetit me te ndyre qe historia e njerzimit ka pasur ndonjenhere,rregjimit kriminal te edi rames !
  Ka marre prona me VKM me emer te tij,e kunderligjshme dhe jo nje vkm por 4 te tilla,ka marre pasuri publike dhe po grabit shqiptaret dhe tani qe ja ndjen bytha lageshtiren do te mobilizoje qelbesirat kunder opozites !!!!!
  Karlo do te merret çdo gje qe ke bere me edi ramen,nje per nje do te shpallim person non grata ne shqiperi per dezinformues,hajdut e matrapaz i qelbur !
  Berisha po vjen,krimi dhe grabitjes po i vjen fundi,karlo te dhjeshfshin qente rracen e mafies italo-shqiptare !

  1. O zoterinje Karo bol inoka te drejt qe jep mend ne Shqiperi kur e degjojne shqiptaret.
   Keto mendime te dhime ku truri i vogel o Karo boles eshte lidhe me zorren e bythes nuk i shkojn ne Itali prandaj tall trapin me kete popull dele neo zelandeze,🐑

   1. O idjotër të ndritur! Ai nuk është nkë,propozim i Karlos.
    Atë që thotë Karlo, e thonç të gjithë shqiptarët në biseda nëpër kafene.
    Çfarë thonë?
    – Kjo qeveri e ka mbushur kupën me skandalet që ka bërë.
    – Por, kë të votojmë?
    – Ja shiko! Vendosin në Himarë një kandidat që thotë do kthej helenizimin në Himarë. Dhe këmbëngulin tani me djalin e Frediqirit.
    Po a votohet kjo opozitë, etj. etj.

 2. Bën bajgën ymer kadri këllira dhe bie erë bolino e frrok çup kurva thotë:

  Aaaa të qiftë dërri të tëme o çingije peskarino e përdhunuar që në djep…
  Po Saliu edhe nga arresti paska fajë prapë o kurvë gojëspermë e pangopure???

   1. Le guerre, il sangue, la morte ,le violence, le lacrime delle donne e dei bambini, Il Male , si guariscono con il bene.

    1. Ky kari Rama o budalla popull e beri Fredi belerin legend bashke me micotaqin e derguan ne parlamentin Europian edhe njeri edhe tjetri e perdori per nacionalizmin e vet tani ai Eshte me idemshem per Shqiperin sesa kryetar Bashkie po ta kishte lene kryebashkiak mbase do ishim me te fituar mind to vente akuze tjeter Brenda vitit nuk do tinté pa vjedhur sic kan ber te Gjithe kryebashkiakt e tjer pastaj Fati I tij dihesh soaking e ka ne doren e tij ky qe nje bashkepunim perfect I edi rames me micotaqin tani shume shpejt mund te behet I biri kryetatar bashkie dhe ti Dali puna perfect edit edhe micotaqit

 3. I lumt trapi Bolinos.
  Shikon nje mundësi dhe e shfrytezon. Ben lek o lla.
  Ju rrini e hani mut. E meruni e lagu se lagu.
  Kur do mesojm njeher ne shqipot.
  Qe jemi ne ekonomi tregu.
  Me i shkathti me i shpejti me i zgjuari.
  Te tjeret te ngrohen ne diell.

 4. KAR BOLJA BOLINO JUA FUT KARIN NE BYTH KRESHNIK SPAHIUT ,DENIS MINGES ,FRRYK ÇYPIT,IDAJET BYTHQIRIT DHE KADRI YMER KËLLIRËS thotë:

  HAHA ESHTE MBUSHUR ME ENERGJI KAR BOLJA BOLINO SE KA FILLUARE EDHE DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH KRESHNIK SPAHIUT

 5. JA PASKA NGREJT VLEREN SHUM SALIUT. TE ISHTE SALIU 1% E LE PENIT NUK DO KISHIM NE PUSHTET KTO MOSTRA DHE KY PEDERADTI ITALIAN NUK DO BOJTE LEK DUKE ZHVAT PRONA SHQIPTARESH PA LEK E SHQIPTARET PRONARE TE SILLEN KA 35 VJET VERDALL (E QUKA EKONOMI TREGU NJI PATRONAZHIST ME SIPER DHURAT E E PEDERASTIT RAMA PER PEDERASTIN ITALJAN).

 6. turma e protestuesve të Berishës “orientohen” nga ish-kolonelët militante në hije të ish “ushtrisë” te taborit berishist te shkollës se Agim Shehut, Xhahid Xhaferrit, Gazidedes qe kryen masakrat e viteve ’96-’97. Megjithatë përballë kësaj situate delikate dhe që mund të degjenerojë në dhunë,prandaj politika eshte Shah duhet te dish te perdoresh strategji te ndryshme per te fituar gjithmone,i ngel krahut kriminal opozitar te salihut te futet ne lojen e shahut politik,por kjo nuk i intereson salihut,se kutu ku ndodhet tani ndjehet me komod kullat jane ineresi i tij primar dhe mos te denohet me burg.

  1. Tabori që i shkund të gjithë tubat satëmbe o dobiç i bunkerëve të kurvit të ngordhure.
   Po prapë dhe nga arresti ka fajë Saliu o pragqirë i fëlliqur????

  2. Eh sa bolino e lekino ka ne ket bot te piste ,te poshter, te merzitshme. Ky boli ( no) ndonje gje e madhe e tremb se per te arrdhe nje puglies ne shqiperi e te jet elita e shtypit pro qeveritar te le te mendosh se sa eshte i zhytur ne dhumin e te poshterve pushtave tane.

 7. KADRI YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRRYK ÇYPIT DHE PUBLIKOJE ÇERTIFIKATEN E LINDJES SE GREG KRISTAQ RAMËS E MOS SHKRUAJE KËTU TËA LAPSI thotë:

  KADRI YMER KELLIRES I MBANE GOJA ERE MUTI DHE NUK KA FEMER NE PLANET E CILA I OFROHET AFER YMERIT

 8. Bobo, po ju te lapsit nuk keni ndonje foto me te hajrit te Saliut. Te kjo siper duket si i lodhur fare, sikur po i fiket kandili. Mir Tema qe ka arsye, po ju?

 9. bolino ky censuruesh komentesh tek poetali i tij ne sherbim te regjimit….moterqir komplet i kamufkuar gjoja si gazetar moral…nje mut .erdhi pa brekevdhe u be milioner duke fjetur me pushtetin

 10. Me mire syri se nami, thote populli,
  Dmth,
  Perceptimi vlen me shume se e verteta, do te shtoja une,
  Po atehere,
  Ku ndryshon e verteta me perceptimin?
  Perceptimi blihet, e verteta jo,
  Kete ka bere rama, gjithe kohen,
  Ne qeveri apo opozite,
  Nuk ekziston politikan tjeter qe te jete sulmuar nga mediat dhe parate e krimit me shume se berisha,
  E megjithate ai eshte akoma aty,
  Pse?
  Kush eshte forca e berishes?

 11. Bolino e di qe me te ardhur berisha ne pushtet ngre petkat e shperngulet ne pulje. Keshtu qe i intereson qe rama te jete sa me gjate ne pushtet. Eshte i zgjuar pipinua.

 12. Opozita paska trembur SPAK për Veliajn, por s’po e tremb dot për Berishën,byrektoret e shpellkaret e salihut kane shprese se me protesten e djeshme do lirojne salihun e ballkonit,por kujdes shpellkare e byrektore se salihu kerkon gjak ka 11 vjet qe pi e ben kete,ca nga ju grupi i zjarrit te salihut lumneshi e lushaj do i dergoje ne te semes dhe paston do digjoni salihu te thote i vrau rama me stilolapsa pistolete etj etj.

 13. Pamfleti, 10 KORRIK 2024, 13:03

  Rama i jep kunatit të Frangajt leje për kompleks vilash, resort në Dhërmi dhe kullë te liqeni, qindra milionë euro tenderë përmes Gjikurisë.

  Këshilli i Ministrave dhe Këshilli Kombëtar i Territorit prej vitesh rezulton se mblidhen vetëm për të finalizuar pazaret që bëhen nëpër çartera, resorte, zyra dhe ballkone, duke ndarë pasuritë dhe paratë publike, si dhe duke miratuar leje për kulla dhe resorte, me të cilat pastrohen paratë e korrupsionit, evazionit fiskal dhe trafiqeve.

  Në mbledhjen e fundit të KKT, Edi Rama, përpos kullës 65 kate për njeriun e Shkëlzenit dhe kullës për shoferin e Ilir Metës, ka miratuar edhe lejen për ndërtimin e një kompleksi vilash në Mjull Bathore, pranë TEG, për Erion Ginën, kunatin e Sandër Frangajt, i cili sipas mediave është shpallur non grata nga SHBA dhe po hetohet nga SPAK për zaptimin e ish Kinostudios, në bashkëpunim dhe me leje të Sali Berishës, duke ngritur televizionin, biznese private dhe planifikuar pallate mbi tokën e familjes Hysa.

  Në hetim nga SPAK është edhe kunati Erion Gina për pastrim parash dhe korrupsion, bashkë me pupacin e tij, Bardhjus Bushaj, me të cilin Gina dhe Sandri kamufluan kullën te Parku i Liqenit, ndërtuar me para të pista dhe pjesërisht mbi pronë publike, dhuruar me VKM korruptive.

  “Leje Ndërtimi për objektin: “Kompleks rezidencial “Park Houses” me objekte banimi me struktura 1, 2 dhe 3 kate mbi tokë, me 1-2 kate parkim nëntokë, me vendndodhje në Mjull-Bathore, Bashkia Tiranë”, me subjekt zhvillues shoqërinë “EBG” sh.p.k”, thuhet në vendimin e KKT.
  Pas kompanisë EBG qëndron Erion Gina, vëllai i bashkëshortes së Sandër Frangajt, i cili erdhi me triko leshi nga Lezha në Tiranë si fans i Tefta Radit, duke u kthyer në oligark mediatik, sekser, pronar tokash dhe resortesh, duke iu lëpirë pushteteve, pastruar para dhe pasuruar përmes influencave që krijon media.

  Pronari i televizionit kombëtar TV Klan, Aleksandër Frangaj ka ngritur një ‘perandori’ ekonomike, kryesisht mbi prona publike të grabitura përmes privatizimeve korruptive, duke shfrytëzuar lidhjet e fuqishme me pushtetin, në mënyrë të veçantë me ish-kryeministrin Sali Berisha, por edhe me pushtetin e Edi Ramës, të cilit i lëpihet me media prej 11 vitesh, ashtu siç i lëpihej Berishës para vitit 2013.

  Zyrat qendrore të kompanisë së ndërtimit janë te restorant Padam, në rrugën Mustafa Matohiti pranë pallatit të Berishajave, një tjetër pasuri që Frangaj ka kamufluar në emër të kunatit Erion Gina.
  Te Padam bëhen pazaret për përvetësimin e pasurive publike, diktimin e tenderëve të mëdhenj për kompanitë satelite të Sandrit, për leje për kompleks vilash dhe kulla, si dhe përgllabërimin e pronave në bregdet, sidomos në Dhërmi.

  Po le të ndalemi në disa afera më konkrete për publikun, SPAK, BKH dhe agjencitë e huaja ligjzbatuese. Aferat besohen se janë pjesë dosjes non grata të SHBA për Sandër Frangaj dhe në dosjet e hapura në SPAK.

  Rama resort në Dhërmi kunatit të Frangajt

  Këshilli Kombëtar i Territorit, në dhjetor 2023, miratoi lejen për një resort të ri, me pronar fundor të Florenc Gjikurinë, Bardhjus Bushajn dhe Erion Ginën, kunati i Sandër Frangajt.

  Në fakt resorti ka një pronar faktik, Sandër Frangajn. Lenc Gjikuria dhe Bardhjus Bushaj janë zara të Sandër Frangajt, ndërsa kunatin e ka futur aksioner me ta, për të mbajtur nën kontoll pasuritë.

  Resorti i quhet Village Square. Ky resort rezidencial dhe turistik do të ndërtohet në Dhërmi nga kompania Seaside Construction.
  Kompani zotërohet nga Florenc Gjikuria, Bardhjus Bushaj dhe Erion Gina.

  I shndërruar në një nga ndërtuesit më të mëdhenj në bregdetin e Jugut, shpesh mbi toka shtetërore të marrë falas, fuqia e Gjikurisë buron nga lidhja me Sandër Frangajn.

  Kunati i Sandrit pas kullës te liqeni, një histori korrupsioni

  Pas kullës “Lion Rezidencë” në hyrje të Liqenit Artificial, ndërtuar me para të dyshimta dhe pjesërisht mbi pronë publike zonë e mbrojtur, qëndron Sandër Frangaj, stërmbullar i një historie epike pastrimi parash, zhvatje, korrupsioni, ndërhyrjesh të paligjshme etj.
  Fillimisht, Sandri, me marifetet dhe lidhjet e tij, në prill 2020, ka arritur të fusë në dorë tokën ku është ndërtuar kulla, duke marrë me një VKM klieneliste dhe favorizuese edhe një sipërfaqe toke publike, pjesë e Parkut të Liqenit, për një shumë qesharake në raport me zonën ku do ndërtohej dhe vlerën e kullës.
  Jo rastësisht, kur Rama shkon në Opinion, Sandri i sillet rrotull që tek dera si pupac dhe është gati t’i lëpijë këpucët Ramës!
  Pasi ka siguruar tokën, Sandër Frangaj ka arritur pazarin për të marrë lejen e ndërtimit po nga Rama, me anë të KKT-së.

  Leja klienteliste parashikon ngritjen e kësaj kulle me 14 kate dhe gati 35 mijë metra katrorë ndërtim, sot me vlerë mbi 200 milionë euro.

  Për të nisur ngritjen e kullës, Sandri ka nxjerrë nga sunduku paratë e investimit, miksuar me dy kredi të dyshimta bankare, 3.5 milionë euro nga Tirana Bank dhe 2 milionë euro nga OTP Bank, me pronarë fundorë oligarkë rusë pranë Putinit.
  Si kolateral për kredinë janë lënë kuotat në kompaninë Lion Construction, kuota që në fakt nuk vlejnë asnjë lekë, pasi kompania ishte fantazmë dhe piramidë, sipas bilanceve.

  Për të ndërtuar kullën me 14 kate dhe gati 35 mijë metra katrorë ndërtim, Sandri ka gjetur një nga kompanitë maska të tij, pikërisht kompaninë me humbje Lion Construction, me 100 mijë lekë kapital, siç përdor prej vitesh firmën Gjikuria për të marrë qindra mijëra euro tenderë publikë, status si investitor strategjik, koncensione, për të shkatërruar Dhërmiun etj.

  Sandër Frangaj posedon sot më shumë se gjysmën e kullës, të cilën e ka kaluar zyrtarisht në emrin e kunatit, Erion Gina, që në 10 nëntor 2021, për 8 milionë lekë.
  Vetëm për të nisur ndërtimin e kullës janë marrë kredi 5.5 milionë euro, ndërsa Sandri merr gjysmën e kullës për 8 milionë lekë, përmes kunatit Erion Gina.

  •12 milionë euro reklama

  Sali Berisha, përpos pronave publike, gjatë pushtetit të tij të dytë, i fali Sandrit plot 12 milionë euro reklama për TV Klan ndërkohë që të gjitha televizionet e tjera të marra së bashku, nuk i kaluan 2 milionë euro

  Shumë analistë në atë kohë, flisnin se Sandri i TV Klanit shpik reklama të panevojshme për Ministrat e Berishës, vetëm për të përfituar qindra mijëra euro. Kjo ishte pagesa e drejtpërdrejtë e Berishës për Frangajn, për t’i shërbyer mediatikisht duke mbuluar të gjitha abuzimet e pushtetit.
  Sali Berishës.

  Prokuroria e Tiranës, gjatë 10 viteve të fundit, ka mbyllur 4 herë dosjen penale të zaptimit të pronës së familjes Hysa.

  Katër herë, gjykatat, përfshirë edhe Gjykatën e Lartë, kanë kërkuar hetimin e aferës, duke i lënë prokurorisë të njëjtat detyra.

  Disa procese të tjera paralele gjyqësore zhvillohen mes familjes Hysa dhe zaptuesve të pronës së tyre.

  Një pushtet korruptiv, i shtrirë nga mediat, qeverisjet dhe drejtësi, i mohon prej tre dekadash familjes Hysa të drejtën e pronës së trashëguar brez pas brezi, pasi në pronën e tyre ka ngritur bizneset private një gazetar i kthyer në oligark, i cili erdhi në Tiranë si fans i Tefta Radit.

  Tashmë dosjen e ka marrë në dorë SPAK-u, struktura më e lartë dhe e besueshme hetimore në Shqipëri.

  ————-

  PS: Nesër është protesta e opozitës së “zemëruar” me vjedhjet e Ramës dhe rilindjes, skandalet etj. Si nuk e përmend njëherë doktori Sandrin e Klanit? Apo edhe oligarkët të tjerë që kanë përfituar fonde publike apo leje gjatë sundimit të tij 2005-2013? Apo edhe oligarkët të Ramës në 2013-2024 por që kanë financuar edhe PD në fushata dhe jo vetëm? Nejse, me Sandrin e ka mirë pazarin Saliu, se Sandri i çoi edhe kamerat bashkë me stafin nëpër foltoret e doktorit kur e shpallën NonGrata! I’a ka borxh heshtjen. Dhe pastaj flet për Omerta majë ballkonit! Ky është ndryshimi dhe shpresa për PD? Hiqni Ramën se boll vodhi , të vjedhi prapë doktori me oligarkët e tij? Si mund të tallen me popullin kështu? Apo e kanë stakuar mendjen, s’kanë pse e rrëzojnë Ramën, mjafton mos t’i trazojë drejtësia, të kenë bizneset dhe oligarkët pas vetes me financime dhe mjafton!! Boll janë ca vende për deputet në parlament dhe pastaj do qahen se ua vodhi apo bleu Rama?! Edhe sikur të mbushet sheshi plot nesër , sa për sy e faqe nja dy orë, ajo do jetë protestë për hallet doktorit, jo për hallet e popullit. Një popull i vjedhur e i shtypur nuk lëviz nga sheshi derisa të rrëzohet Rama, dhe s’pyet për oligarkët apo batakçinj të tjerë të qeverisë. Protesta sa për t’u tallur si shëtitje dy orëshe në bulevard i bënte më mirë Basha.

  1. Nga Petro te Petro!

   Djali i Fredi Belerit, Petro Beleri, nuk do të jetë kandidat për Bashkinë e Himarës ndonëse ka qenë emri më i përfolur si kandidat i opozitës. Euronews Albania thotë se kandidati i opozitës pritet të jetë Petro Gjikuria, një shqiptaro-amerikan, i cili është edhe sipërmarrës i madh në Dhërmi.

   PS: Ore kot me pyet, ky Petro Gjikuria, a ka lidhje me firmën që përdor prej vitesh Sandri i Klanit , pra firmën Gjikuria për të marrë qindra mijëra euro tenderë publikë, status si investitor strategjik, koncensione, për të shkatërruar Dhërmiun????????

   1. Një gjë është e çuditshme. Denoncon me fakte, me dokumenta Pamfleti apo portale të tjera aferat e Berishës në vite por edhe aktualisht, por doktori as skuqet, as zverdhet, as denoncon Pamfletin, as kthen përgjigje. Si ka mundësi mor? I dalin faktet sheshit dhe del majë ballkonit përditë bën moral dhe thirrje për rrëzim regjimi kur ka qënë dhe është pjesë e ndarjes së tortës së aferave të pushtetit dhe ndarjes së parave me oligarkët . Del majë ballkonit sikur ka vënë kasetën deja vu përditë e sikur po ju flet një grushti robotësh të bindur militantësh poshtë pallatit që dinë vetëm të thonë “O Sali o hero, gjithë Shqipëria ty të do”! Si mund të të dojë gjithë Shqipëria kur e ke grabitur bashkë me oligarkët?

    Le t’i bëjmë një sfidë Berishës. Mqs flet për lirinë e fjalës dhe sidomos për lirinë e votës, dhe se duhet bërë çdo sakrificë për to, e duhet të ngrihen në lartësinë e situatës, për të ardhmen e familjeve të tyre, për të ardhmen e Shqipërisë . Prova: sa e do doktori lirinë dhe a është i gatshëm të sakrifikojë lirinë e tij për t’i treguar regjimit se është dhe do jetë me popullin në çdo hap deri në rivendosjen e demokracisë? Pra, a është i gatshëm Berisha të dalë nesër fizikisht nga shtëpia e të shkojë në shesh te protestuesit për të folur atje para popullit, duke sfiduar dhe Spakun?

    1. Doktori ka tërë kohës që është në pazar me Ramën. SPAKU rri kot dhe merr urdhëra nga Rama. Po të ishte serioz, për Berishën mjafton fakti që Saliu kur ishte kryeministër i ka dhënë Sandrit të Klanit 12 milion euro reklama qeveritare ndërkohë që mediave të tjera në totale i ka dhënë vetëm 2 milion euro, për ta quajtur këtë gjë abuzim me detyrën dhe shpërdorim të fondeve publike për interesa personale e të pushtetit . SPAKU rri kot e bën sikur merret vetëm me kullat e dhëndrit , Malltezit. E prapë së prapë deri tani asnjë rezultat, bëjnë sikur po hetojnë! Pse? Se janë me Ramën. E mbajnë Saliun zvarrë me lak për fyti deri për zgjedhje, dhe e shantazhojnë me dosje. Sipas sjelljes përcaktohet dhe hapja e dosjeve të caktuara .

     1. Mas ra fjala për pastrim parash, qënka kompletuar lavatriçja e Klanit. Paskan të ftuar te emisioni sportiv, Ermal Mamaqin. Ku je SPAK? Të dhjevsha drejtësinë e leshit me regji!!!!

     2. Vladimir Avrami, Kristian Boçi e Elvana Gjata, rekrutues e trafikues eskortash seksi në Dubai.

      Më 14 maj 2024, në Komisionin e Ligjeve, u trajtua raporti i SHISH e Anti-Trafikut, për aktivitetin kriminal të treshes Avrami-Boçi-Gjata; por deputetët e PS, vendosën që ky lloj krimi mos të referohej në organet ligj-zbatuese; duke thënë, se nuk është detyrim ligjor parandalues dhe ndëshkues i autoriteteve të Shqipërisë, por i vendeve ku ato trafikohen…

      Fillimisht po përmendim dy fakte konkrete, që kanë lidhje me prova, për veprimtarinë kriminale të Vladmir Avramit, Kristian Boçit e Elvana Gjatës, në joshjen, rekrutimin, promovimin mediatik dhe trafikimin e femrave shqiptare si eskorta seksi në disa shtete.

      Fakti i parë/ SHISH më 13 dhjetor 2023; Sektori i Anti-trafikut dhe sektori kundër prostitucionit, më 18 e 27 janar 2024, informuan në Polici, Prokurori e SPAK, se trafikanti Kristian Boci e këngëtarja Elvana Gjata dhe ortaku i tyre Vladimir Avrami, Konsull Nderi i Qipros në Shqipëri, drejtojnë një linjë rekrutimi e trafikimi femrash për eskorta seksi në Dubai, Turqi e vende të tjera.

      Fakti i dytë/ Në prill 2024, gazeta ziceriane “LeCanton27.CH”, publikoi një investigim, ku thuhej se 500 vajza shqiptare te evidentuara, janë trafikuar si eskorta seksi në Dubai për pasanikë arabë, rusë, turq, indianë, kinezë, italianë e për kriminelë miliarderë shqiptarë të fshehur atje.

      Këto femra janë adoleshente, ish-misse, modele, moderatore televizionesh, këngëtare e vajza të mësuara me jetë luksi, të cilat joshen e rekrutohen, nga një grup trafikantësh, biznesmenë me ndikim në botën e artit dhe me lidhje të forta politike në Shqipëri.

      Sipas raporteve të agjencive të gjurmimit e zbulimit, rezulton se treshja Kristian Boçi, Vladimir Avrami dhe Elvana Gjata, është grupi më i fuqishëm i joshjes, rekrutimit dhe trafikimit të femrave për eskorta seksi në Dubai, Turqi, Greqi, Mali i Zi, Kosovë, Serbi, Bullgari, Rumani, Qipro e shtete të tjerë ku këta kanë gjetur treg seksi në piacat e larta shoqërore e financiare.

      Kjo veprimtari e tyre kriminale, ka dalë dhe gjatë gjurmimeve e përgjimeve që bëri SPAK, për hetimin e pastrimit të parave të tyre, që çoi në sekuestrimin e 50 milionë Euro kapitale e llogari.

      Në përgjime, përveç Elvana Gjatës si joshëse e seksere në këtë lloj trafiku, ka dalë dhe djali (drejtor në një ministri) i Vladimir Avramit dhe gruaja miss e Kristian Boçit; madje biseda për për eskorta seksi, ata kanë bërë dhe me Bes Kallakun, Xhensila Myrtezain, Ermal Mamaqin etj.

      Nëpërmjet rrjetit të trafikut të seksit në Dubai, Kristian Boçi, Vladimir Avrami e Elvana Gjata, kanë çuar femra të kërkuara nga sheikë, biznesmenë të huaj e kriminelë shqiptarë miliarderë të fshehur atje, të cilët kanë nisur të bëjnë vetë biznes me to në tregun e brendshëm të seksit.

      Ortakët trafikantë Kristian Boçi e Vladimir Avrami, kanë lidhje me kriminelë e trafikantë që janë fshehur në Dubai, por dhe Elvana Gjata, i njeh nëpërmjet të fejuarit krye-trafikant Ervin Mata.

      Ndërsa Vladimir Avrami, ka dhe një favor tjetër në këtë veprimtari rekrutimi e trafikimi femrash për eskorta seksi, mbasi është me pasaportë, makinë me targa e imunitet diplomatik si Konsull Nderi i Qipros në Shqipëri; imunitet që e ka përdorur dhe për trafik droge e kontrabandë bashkë me Kristian Boçin e Elman Abule, të tre me lidhje të forta në kupolën shtetërore.

      Më 14 maj 2024, në Komisionin Parlamentar të ligjeve, u trajtua raporti i SHISH e Anti-Trafikut, përcaktuar për aktivitetin e konsullit Vladimir Avrami, Kristian e Drilona Boçit dhe Elvana Gjatës, në rekrutimin dhe trafikimin e femrave për eskorta seksi në Dubai e shtete te tjera.

      Por deputetët e PS, vendosën që ky lloj krimi i organizuar, mos të referohej në organet ligj-zbatuese; duke thënë, se çështja e vajzave që çohen eskorta seksi në Dubai e shtete të tjerë, dhe ata që i trafikojnë, nuk është detyrim ligjor parandalues dhe ndëshkues i autoriteteve të Shqipërisë, por i vendeve ku ato çohen.

      Pamfleti 11 KORRIK 2024, 10:26.

      ————

      PS: Kujtuam se Rilindja dhe show bizzi ishte thjesht çështje lavatriçe parash të pista, por puna qënka më keq akoma. Show bizzi u marrka edhe me trafik ekskortash në Dubai. Elvana Gjatën BABLOKU e merr në fushatë si këngëtare, por Elvana qënka si biçim tutore rekrutuese. Ça po doni më? Asgjë ! Ajo i ka siç i doni ju!!! SPAKu pse rri kot? Dhe është e çuditshme që akoma s’ka arrestuar asnjë nga këto lavatriçet e show bizzit! Ramën s’e trazon, Veliajn jo, show bizzin jo, se po të shkojë thellë në hetime del BABLOKU apo matrapazë e kriminelë të tjerë të rilindjes. Me kë do merret Spaku ? Vetëm me Saliun dhe Metën dhe cironkat e Rilindjes? Ore, ose bëni drejtësi ose dorëzoni çelësat dhe shkoni në SHBA t’ju marë Yuri Kim atje po deshi. LAVATRIÇET dhe Eskortat kanë emër, SPAKU i di. Duhet veprim.

     3. DUAM BABËN, LIRONI BABËN! AS BUKË S'DUAM AS PUNË! RROFTË BABA PËRJETË! thotë:

      U bë edhe protesta e opozitës dje në darkë. Thanë që do ishte më masivja në histori! Nejse në krahasim me pseudo protestat para bashkisë me 20 veta, kjo ishte më e kompletuar. Imagjinoni kishte vajtur dhe Salami Jenisheri me ventilator në dorë. Po ç’ndodhi te mitingu? Se protesta e një populli të zemëruar është krejt gjë tjetër, është revoltë, dhe jo pjesëmarrje me celularë në dorë duke ndezur flashin sikur je në koncertin e ndonjë këngëtari! Dukej si dikur Luli me shëtitjet në bulevard sa te kryeministria e pastaj te bashkia!! Ca molotovë sa për garniturë zemërimi dhe kaq! Ftojmë doktor Berishën për fjalën e tij , tha ai prezantuesi i mitingut, dhe më pas doli Berisha në video nga shtëpia, mos gaboj , me sa dukej nuk qe live, por kasetë e regjistruar më parë, se për të thyer masën e arrestit s’ja mbajti. Ça kërkonin folësit në podium, që nga E.Budina&CO? Lirimin e Berishës dhe qeveri teknike. Sepse këta nuk janë si Rilindja medemek. E para, që qeveri teknike merr kur qeveria nuk ka numrat më parlament ose duhet t’a detyrosh me forcë në shesh me protesta të fuqishme dhe jo shëtitje në bulevard sa për të thënë që Saliu i ka akoma militantët. Pastaj kërkesa lironi Berishën??! Kush t’a lirojë, Rama? Apo Spaku? Saliu është nën hetim. Po qe kështu puna lironi këtë apo atë se janë të gjithë hajdutë, atëherë le të lirojnë edhe Beqajn, Kokën&CO. Se këtu qënka bërë qënëri hajdutësh. Nejse, ja po supozojmë se e liruan se qënkan hajdutë të gjithë , ça duhet bërë? Rotacion? Dmth të vijë doktori prapë? Të mbretërojë si dikur kur protestuesit vriteshin në bulevard? Ku investitorët e huaj duhet të kalonin nga zyra e avokatisë së Argitës, kurse muhabete për Gërdecëra të bëhen me Shkëlzenin, si dikur Kosta Trebicka i ndjerë??? Unë s’e kuptoj! Këta vërtetë mendojnë se ka akoma budallenj që mund të sjellin doktorin prapë në pushtet, apo sa më e madhe gënjeshtra aq më shumë mandate deputetësh mendojnë se mund të marrin, bereqaves dhe aq?! S’ka faj Rama që vjedh dhe sundon si diktatoruc! Saliu merr peng opozitën deri sa të ketë jetë, kuptohet bashkë me një grup servilash dumbabistash, që synim kanë vetëm deputetllëkun dhe mos hetimin nga drejtësia. Sidoqoftë do vazhdojë përditë dalja e doktorit në ballkon për rrëzimin e Ramës! Kjo ka rëndësi, tentativa, se kur të vijnë zgjedhjet dhe të humbin, do thonë se i vodhi BABLOKU. Deja vu!

     4. BERISHA: “Dje u drodh nga themelet narko-kracia e Edi Ramës. Dje u drodh nga themelet nomeklatura e urryer e këtij aparati të Edi Ramës, instrument i pushtetit të tij personal. Dje edhe skeptikët, po qoftë edhe kritikët më të zellshmëm të opozitës dhe lajkatarë të regjimit, mbetën pa tekst para cunamit të paparë të qytetarëve shqiptarë në rrugë dhe sheshet e Tiranës.”, u shpreh Berisha.

      PS: U drodh nga themelet narko sheti thotë doktori. Ku e vërtetoi që u drodhën themelet? Apo futja kot sikur ke arritur diçka. Vetë fol, vetë mburru! Dil për protestë për hallin tënd e hidhe sikur është për interes publik. O doktor, mirë që je NonGrata dhe s’ta heq njeri, e si i tillë i ke dyert e bashkëpunimit të mbyllura me ShBA, BE dhe Anglinë. Por të paktën mos gënje trashë fare me mitingjet që i quan protesta revoltë! Duket sikur po flet vetëm me militantët kokltula që të vijmë poshtë ballkonit dhe dimë vetëm “O SALI O HERO, GJITHË SHQIPËRIA TY TË DO”! kur në fakt Shqipëria të hoqi në 2013 me 1 milion vota kundër, përfshirë këtu edhe votat e Lukes, që njëherë qe me ty, pastaj me Ramën e tani prapë me ty. Se Likja flet për Kurva apo baxhella Spaku, por më kurvë politike se ka qënë LSI-ja nuk ka. Tamam si shprehja dridhe Like. Ku vajti populli i 2 marsit??? Dil doktori majë ballkonit e gënje përditë gjasme me protesta pocake para bashkisë do rrëzojë Veliajn, e pastaj mblidhen të nesërmen për avazin deja vu. Tani bëjnë ndonjë miting kombëtar sa për të kaluar radhën , për mos t’u harruar që janë akoma parti dhe kaq. PD normalisht ka rreth 70-75 mijë anëtarë. Sikur vetëm këta të mblidhen në shesh përditë është arritje, s’ka nevojë të dalë populli. Por me sa duket edhe këta dalin me interes e me lek. Ose janë shpopulluar.

     5. ANDI BUSHATI: As Berisha dhe as Meta nuk po godasin me të njëjtën forcë edhe komponentët e tjerë të regjimit rilindas, oligarkët që e financojnë dhe televizionet kombëtare që e retushojnë. E ndoshta kjo është pika që i jep më tepër dorë armiqve të tyre për t’i akuzuar se vetëm me SPAK-un e kanë personale.

      PS: Si t’i godasë Saliu dhe Meta oligarkët? Shkëlzeni rri me qera te vila e oligarkut. Kullën Mali Tiranës e ka oligarku i lidhur me të. Sandrit, oligarkut dhe mafiozit të Klanit Saliu i ka dhënë 12 milion euro reklama qeveritare gjatë viteve të sundimit të tij. Ca oligarkë të tjerë i financojnë fushatat. Andi vetë ka thënë që gjatë kohës që punonte në Klan, Sandri përpiqej t’a çensuronte sipas interesave të tij. Pra, jemi në situatën kur media nuk është misionare e së vërtetës por një shtojcë dhe lavatriçe e mafies politike apo krimit të organizuar. Nuk mund t’i përmendi dot Saliu as oligarkët dhe mafiozët e medias, sepse kohë më parë ka ndarë bashkë me t’a favore, dhe tani i nevojitet një dritare më shumë për broçkullat që thotë. E mqs ra fjala, te emisioni sportiv më TV Klan i ftuar është Alfred Lela. Si të flasë të vërtetën Lela për Sandrin? Edhe të dojë nuk e lë Saliu se Sandri e ndihmoi kur bënte foltoret me kamerat dhe stafin. Të ofrosh për ndryshim dhe rotacion politik dhe shpresë riciklimin e Berishës dhe pushtetin të tij të korruptuar në 2005-2013, është një tallje e madhe. Unë e kuptoj që shumica e analistëve të banaqe e televizive mbijetojnë apo edhe pasurohen me mercenarizmin partiak ndaj Saliut apo Ramës, por mos të na shesin Saliun për ndryshim dhe shpresë. Edhe fjala ndryshim në vetvete nuk do thotë riciklo të njëjtin e viteve më parë. Ça ndryshim paska nevojë Shqipëria? Hiq Ramë hajdutin që të vijë Saliu me hajdutët e vetë? Saliu thotë që drejtësia SPAKu është me regji. Po në kohën e Berishës që nuk u arrestua asnjë ministër , përveç Spiro Kserës për 3milionë lekë të vjetra mos gaboj?! Nuk fitohen zgjedhjet kështu, dhe qeveris teknike është një mashtrim dhe tentativë për pazar për t’u dukur në sytë e ndërkombëtarëve sikur e kanë në refene Saliun NonGrata. Kaq.

 14. Eshte normale qe Bolino e lufton Salen, ka qen gjithmon ne luft me Salen. Per te dy eshte luft per mbijetes. Saliu po humbi dhe zgjedhjet e ardhshme e mbylli cilkin politik. Po i fitoi, ateher Bolino e mbylli ciklin gazetaresk ne Shqiperi.

 15. Unë nuk pashë mesazh politik. Mesazhi i vetëm që donte të jepte Berisha që vendos përpara një stekë dhe do bëjë një kauzë dhe kësaj here ishte qeveria teknike. Mbaruan tani Lul Brava. Tani na duhet një kauzë e re. Unë nuk jam për qeveri teknike.salihu nuk eshte kandidat per kryeminister o shpellkar i salihut,e ka thene dhe vet salihu teballkoni ku po vret kohen deri ne ngordhjen perfundimtare

 16. Berisha për protestën e djeshme: U drodh nga themelet narko-kracia e Edi Ramës,shpellkare salihu ju fton ne nje feste orgjie ku te gjithe pjesmarsit ne protesten e fuqishme te historise me 10 000 shpellkare skiftere cecene,kush reziston deri ne fund nga orgjia ka nje vend per deputet ne zgjedhjet qe po vijne,bythqira te salihut mobilizohuni ne Orgjine pd iste.

 17. Ore, një gjë është e çuditshme. Saliu ka syri TV, ose më saktë Zeni TV. Saliu e quan Baton Haxhiun- Baton Stanishiq e ndërkohë Batoni është zëre se përnatë i ftuar te Çim Peka live. Batoni është spiun serb dhe pazarxhiu e sekseri I Ramës, përveçse një mediokër që mezi lidh dy llafe kur flet. Ja, këta ftohen nëpër emisione për të dhënë mend. Pra tjetër gjë i broçkullisin popullit nga banaqet televizive dhe tjetër gjë apo pazare bëjnë në prapaskenë. S’ka ngelur njeri pa e marrë vesh lojën e fëlliqur të këtyre sharlatanëve të politikës dhe medias. Populli do të largojë mafien politike që e shpopullon përditë por ndërkohë media është kther në mafie më të rrezikshme. Mafie me emisione që bën sikur heton maskarallëqet, hajdutllëqet apo kriminelët e rëndomtë e ndërkojë punojnë te TV e mafies, si është Klan me emisionin Stop. Dikur Saimir Kodra nga Fiksi denonconte mbërtheckat e Ylli Pangos dhe tani po nga Topi i erdhi denoncimi publik për “mbërtheckat” në tentativë të Egla Cenos për një vend pune. Dhe as nuk s’ka denoncuar Eglën për shpifje. Ky teatër kllounësh është një neveri që duhet refuzuar. Dhe s’mund të na japin mend e as më pak të na bëjnë moral këta sharlatanë mediatik , që përveç karagjozllëqeve televizive që bëjnë për të marrë një rrogë të majme s’kanë asnjë lidhje me të vërtetën dhe drejtësinë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *