• |
ide | kryesore

Mitsotakis çon në NATO përplasjen me Shkupin: Çështja e emrit e panegociueshme!

Arkiva, Planet, Të fundit


Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka deklaruar sot se do ta ngrejë në samitin e NATO-s çështjen e përdorimit të emrit të Maqedonisë së Veriut nga qeveria maqedonase.

Duke marrë pjesë në samitin e 75-vjetorit të NATO-s në Uashington, kryeministri grek Mitsotakis tha se ai kishte shqetësime serioze rreth qeverisë së re në përdorimin e emrit të Shkupit.

“Kjo është një çështje që unë kam ndërmend ta ngre,” tha Mitsotakis në Këshillin për Marrëdhëniet me Jashtë, duke e quajtur çështjen e emrit “thjesht të panegociueshme”.

“Nuk është konstruktiv. Nuk ndihmon rrugën evropiane të Maqedonisë së Veriut. Është një kompleksitet i panevojshëm në një kohë kur ne duhet të kërkojmë zona të konvergjencës,” tha ai, raportojnë mediat e huaja.

Mitsotakis më parë ka kërcënuar se Greqia mund të rrezikojë rrugën e Maqedonisë së Veriut drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Greqia në vitin 2018 arriti një marrëveshje në të cilën fqinji i saj verior ra dakord ta quante veten Maqedonia e Veriut në vend të Maqedonisë së ngarkuar historikisht, me Athinën që më pas hoqi veton e saj të gjatë për hyrjen e ish-republikës jugosllave në NATO. Presidentja e re Gordana Siljanovska-Davkova në betimin e saj në maj e quajti dy herë vendin Maqedoni dhe jo Maqedoninë e Veriut.


1 Comment

  1. NATOJA DHE EVROPA DUHET TA PERJASHTOJN NGA GJIRI VET ,KET SHTET PALJACO ,QE SKA VLER KULTUR ,PER ASKEN I KA MASHTRU TE GJITH PER PERFITIM DHE TANI KERKON TI PERDOR TE GJITH PER TE MBROJTUR INTERESAT ,KUR DHELPRA KERKON SUNDIM , thotë:

    A ESHTE NE INTERES TE LUANIT, SHKAKU QE EVROPA PO SHKATRROHET ESHTE SE PO ZHVILLONMBRON DHE PERKRAH ANTIVLERAT FILLOJ SHEKULLIN E KALUAR PO VAZHDOJN POR KUR TE BINDEN SE PO VETSHKATRROHEN PADISKUTIM DO NDRYSHOJN QENDRIM , ATEHER JU MBETENI NEN SUNDIMIN TON ,MENDONI PAK O TE PADITUR SE KA PADREJTESI TE ORGANIZUAR POR DHE NDRYSHIM UNIK NGA FRIKA E ZHDUKJES DUKE I LLEN HAKUN GJITHCKAJE ,VETPASTROHUNI QE TE MOS VETSHKATRROHENI

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *