• |
ide | kryesore

Paralajmërimi i ish-gjeneralit: Britania dhe NATO duhet të përgatiten për luftë, kemi një bosht të ri fuqish

Arkiva, Planet, Të fundit


Në afro pesë vite kohë Britania e Madhe dhe NATO duhet të përgatiten për luftë. Paralajmërimi i frikshëm vjen nga ish-gjenerali i ushtrisë britanike Patrick Sanders.

Kreu i Ushtrisë Britanike i cili ka qenë në krye të forcave të armatosura britanike për afro dy vite, paralajmëroi se Britania ndodhet tani në “momentin e saj më të rrezikshëm” që nga viti 1945. Gjenerali Sir Patrick tha për Times se Kina, Rusia dhe Irani janë “fuqitë e reja të boshtit”.

“Këto vende janë më shumë se një kërcënim, madje më shumë se Adolf Hitleri në vitin 1939. Ato janë më të ndërvarura dhe më të lidhura se sa ishin fuqitë e boshtit fillestar. Forcat e armatosura të Mbretërisë së Bashkuar janë të forta në disa fusha, si siguria kibernetike, por ne jemi gjithashtu të dobët në të tjera si “sabotazhi” dhe “kërcënimet terroriste”.

Rreziku i një luftë të ardhshme të madhe, do të jetë tema qendrore e Samitit të NATO në Uashington.

Lufta e ashpër Ukrainë-Rusi do të mbizotërojë bisedat private midis liderëve të 32 vendeve anëtare të NATO-s, të cilët kanë një agjendë të plotë të fokusuar në ndihmën ushtarake dhe financiare për Ukrainën dhe duke ofruar një rrugë drejt anëtarësimit eventual në NATO për Kievin.

Ukraina është vendi i cili dëshiron të bashkohet me NATO-n për të shmangur sulmet e mëtejshme të ardhshme nga Rusia, por vendet kandidate duhet të miratohen nga të gjithë anëtarët e aleancës, disa prej të cilëve janë të kujdesshëm për të provokuar një luftë të drejtpërdrejtë me Rusinë.

Moska e sheh NATO-n si një mjet për dominimin e SHBA-së dhe e ka akuzuar aleancën për kthimin në një mentalitet të Luftës së Ftohtë.

Nga ana e tyre, zyrtarët amerikanë kanë thënë se samiti do t’i ofrojë Ukrainës një “urë drejt anëtarësimit”, e cila do të përfshijë përpjekjen e re të NATO-s për të koordinuar furnizimet me armë dhe trajnimin e personelit ushtarak./A2


3 Comments

  1. AI BOSHT U BE PER SHKAKUN TUAJ TE NATO KARIT

    JO PO DO TE RRRININ SI LIBIA KU VRATE EDHE FEMIJE

    CA PICKEN E SEMES KERKUAT NE LIBI

  2. keta te cmendur flasin per lufte ne 2024 dhe njerezit si rrota kari i votojne, ia pa hajrin ukraina zelenskit

  3. SIKUR MENDJA TE FUNKSIONONTE ,NE DALJE BUTHET ,VERTET ,DO PRANOHEJ QE FUQIJA DHE SHKATRRIMI ,KAN SUKSES ,POR AI QE PROJEKTOJ SUKSESIN MENDJEN E VENDOSI NE KOK DHE GJITHCKA FILLON NGA LOGJIKA JO NGA FORCA, thotë:

    PER TE ZHVILLUAR INTERESAT ORGANIZUAT JETEN NJERZORE PA VLERA PERMES DISIPLINES SE INTERESIT TANI QE RA INTERESI DUKE MOS JU PERBUSH QELLIMET RA DISIPLINA KU MUNGESA VLERAVE JU BERI GJITHEVE ARMIQ NORMALISH QE ARMIQSIJA KERKON PREGATITJE DHE MBROJTJE,POR NE KUSHTET E DOMOSDOSHERIVE HARRUT TERMAT REAL NGA ERDHET TE VERTETEN ,PRA LOGJIKES SE SUKSESIT I PERGJIGJET E VERTETA NJE ORGANIZIM I RI ME MESAZHE TE REJA ME EMRIN PAQE HAK

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *