• |
ide | kryesore

Pas humbjes në zgjedhje, Le Pen në hetim nga Prokuroria e Parisit

Arkiva, Planet, Të fundit
Le Pen


Zyra e prokurorit të Parisit ka bërë të ditur të martën se ka nisur një hetim lidhur me dyshimet për financim të paligjshëm të kampanjës së lideres së “Tubimit Kombëtar” të së djathtës ekstreme, Marine Le Pen, për zgjedhjet presidenciale të vitit 2022, të cilat ajo i ka humbur ndaj Emmanuel Macronit.

Lexo më tej: Franca në prag të krizës politike pas rezultatit të zgjedhjeve 

Hetimi i cili ka nisur më 2 korrik pason një raport të vitit 2023 nga Komisioni Kombëtar për Llogaritë e Fushatës dhe Financimin Politik (CNCCFP), i cili shqyrton shpenzimet zgjedhore dhe financimin e kandidatëve, ka bërë të ditur zyra e prokurorit, raporton Reuters.

Në këtë hetim do të shqyrtohen akuzat për përvetësim, falsifikim dhe mashtrim.

Le Pen dhe partia e saj kanë mohuar më parë akuzat në lidhje me financimin e fushatës.

Le Pen do të dalë në gjyq më vonë këtë vit së bashku me 27 të tjerë për keqpërdorim të supozuar të fondeve të Bashkimit Evropian, akuza që partia e Le Pen ka thënë se i kundërshton.


11 Comments

 1. E pra saliu dhe PD duhet te ndermarrin disa hapa sa me shpejt:

  1) te heqin dore nga slloganet “europe the
  right way”

  2) figurat e leshit si Kelliçi ti shporri ose te
  denoncoje vet aferat e Artan Shkrelit.
  Edhe pse ke po tallim ? Te shporren ca
  kane lidhje me socialistet nga koka te
  kembet

  3) te heqin dore nga mpirja e trurit qe i
  bejne njerzve me hallet e tyre qe i nxjerrin
  me orar dhe me kalendar ne proteste.
  Duhet ngul perdit po ska si ta beje se
  smund te pretendosh kur ke figura si
  Kelliçi dhe Noka. MAXIMUMI do ndjekin
  axhenden e bashkimit evropian.

 2. Kjo eshte Evropa ku duam te shkojme. Pika qe s’i bie. Shtete qe veprojne me mentalitet mafioz: bej aleance me me te fortin. Fitimtaret bejne historine. Po kur te dalin ne krahun e te humburve pastaj, c’do bejne?
  Turp per boten e qyteteruar ta perdore drejtesine si vegel! Dhe kush? Populli qe u ngrit ne revolucion per liri, barazi, vellazeri.

 3. BE eshte thjesht nje projekt cifut. Shume e dine, te tjere nuk duan ta besojne!

  Duhet marre shembull GB, qe e pa qe po i lekundej sovraniteti ekonomik, dhe u terhoq. Ketij i them shtet me bole

 4. Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe
  Fuck EU and europe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *