• |
ide | kryesore

Edhe George Clooney kundër Biden: Jam demokrat, por…

Arkiva, Lajme, Të fundit
Clooney


Aktori George Clooney i ka bërë thirrje Joe Biden që të largohet nga gara presidenciale në SHBA. Deklarata vjen vetëm pak orë pasi Nancy Pelosi, një emër i rëndësishëm tek demokratët iu bashkua shqetësimeve brenda partisë. Aktori hollivudian është një mbledhësit më të mëdhenj të fondeve për Partinë Demokratike. Ai tha se presidenti kishte fituar shumë beteja në karrierën e tij, “por e vetmja betejë që ai nuk mund ta fitojë është lufta kundër kohës”.

Presidenti Biden ka deklaruar në mënyrë të përsëritur se është i vendosur të qëndrojë si kandidat i Partisë Demokratike dhe të mundë Trump në nëntor. Clooney shkroi në “The New York Times” se ishte “shkatërruese ta thuash”, por Biden që takoi në një aktivitet për mbledhjen e fondeve 3 javë më parë nuk ishte “Joe Biden i vitit 2010. Nuk ishte as Joe Biden i 2020-ës. Ai ishte i njëjti njeri që të gjithë e pamë në debat”, – tha Clooney.

Takimi i mbledhjes së fondeve, i mbajtur në Los Anxhelos, solli një rekord prej rreth 30 milion dollarë të mbledhur në një natë për fushatën e Bidenit.

“Udhëheqësit tanë të partisë duhet të ndalojnë së na thënë se 51 milionë njerëz nuk e panë atë që pamë. Kjo ka të bëjë me moshën. Asgjë më shumë. Ne nuk do të fitojmë në nëntor me këtë president” – tha ai.
Clooney shtoi se shqetësimet e tij përputheshin me ato të çdo anëtari të Kongresit me të cilin kishte folur. Presidenti u dërgoi demokratëve në Kongres një letër ku thuhej se ai ishte “i përkushtuar fort” për kandidaturën e tij dhe për të mposhtur Trump. Megjithatë, mosmarrëveshjet publike vazhdojnë të rriten brenda partisë.

Komentet e Clooney erdhën pasi Pelosi, ish-kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, iu bashkua shqetësimit në rritje në parti, duke thënë se koha “po ikën” që Biden të vendosë nëse do të qëndrojë në garën kundër Donald Trump pas debatit të tij katastrofik.

Pelosi është ende një nga demokratet e fuqishme në Capitol Hill. Kur u pyet nëse Biden duhet të qëndrojë në garën zgjedhore, ajo i tha emisionit “Morning Joe” të MSNBC: “Unë dua që ai të bëjë gjithçka që ai vendos të bëjë. I takon presidentit të vendosë nëse ai do të kandidojë. Ne të gjithë po e inkurajojmë atë të marrë atë vendim, sepse koha po ikën.”

Një zëdhënës i fushatës së Bidenit iu referua komenteve të zonjës Pelosi duke thënë se ajo ka qenë “gjithmonë e përkushtuar” ndaj presidentit. Një duzinë demokratësh kanë sugjeruar që ai të braktisë fushatën pas debatit të 27 qershorit me Trump.

Të martën, Michael Bennet nga Kolorado u bë senatori i parë demokrat që doli edhe publikisht. Edhe pse ai nuk bëri thirrje që Biden të largohej, ai tha se Trump do t’i fitonte zgjedhjet, ndoshta me një “valë votash”. Kur u pyet për komentet e Bennet, zyra e Biden përsëriti deklaratën e presidentit se ai “do ta vraponte këtë garë deri në fund”.

Të tjerë kanë qenë më të drejtpërdrejtë. Mikie Sherril, një kongresmen për North Jersey, tha në një deklaratë: “Unë po kërkoj që ai të deklarojë se nuk do të kandidojë për rizgjedhje.” Duke komentuar këto kërkesa Pelosi tha në MSNBC: “U thashë të gjithëve – le të ndalemi. Çfarëdo që të mendoni, ose flisni privatisht, por nuk keni pse ta vendosni këtë në tryezë derisa të shohim se si do të shkojmë këtë javë. Por unë jam shumë krenar për presidentin.”

Pat Ryan, një kongresmen nga Nju Jorku, më vonë shkroi në X: “Për të mirën e vendit tonë, për dy fëmijët e mi të vegjël, po i kërkoj Joe Biden të largohet”. Sidoqoftë, mbështetja e përgjithshme nga demokratët e mbetet e fortë.

Gavin Newsom, guvernatori i Kalifornisë, i cili u përmend nga Clooney si një zëvendësues i mundshëm, tha se ai ishte ende “i gjithi” me zotin Biden. Grupi i Zi i Kongresit, një grup prej rreth 60 politikanësh dhe anëtarë më të rinj të Dhomës si Alexandria Ocasio Cortez, e kanë mbështetur publikisht atë. Të martën, Chuck Schumer, demokrati kryesor në Senat, tha: “Unë jam me Joe”. ©BBC, LAPSI.al


4 Comments

  1. Kur njeriut nuk i pelqen as fytyra e vet prej liberali!!!
    Kere fytyre keni dhe ke kere perfaqesoheni o Kllouna!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *