• |
ide | kryesore

Goditet organizata shqiptaro-italiane. Sekuestrohen dy makina Ferrari dhe 2 milionë euro

Arkiva, Lajme, Të fundit
Itali, Milano, vjeçari, køkainë, gruan, Bolonja, Itali, Amerika, Itali


Mëngjesin e sotëm, Drejtoria e Qarkut Antimafia e Prokurorisë Publike të Firences, me ndihmën e ushtarëve të Komandës Provinciale të Guardia di Finanza të Firences, ekzekutuan një dekret parandalues ​​të lëshuar nga gjyqtari për hetimet paraprake të Firences. Dispozita është nxjerrë si pjesë e një procedimi penal për një shoqatë kriminale të përbërë nga shtetas shqiptarë dhe italianë, me qëllim përvetësim të rëndë dhe vetëpastrim. Organizimi i ishte përkushtuar blerjes së ambienteve të restorantit në qendrën turistike të qytetit të Firences.

Sekuestro me vlerë rreth 2 milionë euro

Sekuestrimi përfshinte pasuri me vlerë rreth 2 milionë euro, që mendohet se janë të ardhura të përvetësimit dhe rezultat i riinvestimit të të ardhurave të grumbulluara në mënyrë të paligjshme. Operacionet e kapjes u shtrinë në provincat e Firences, Napolit dhe Modenës.

Pasuritë e sekuestruara

Pasuritë që i nënshtrohen dekretit për sekuestrimin parandalues ​​përfshijnë makina luksoze, duke përfshirë dy Ferrari me vlerë 600,000 euro, para të gatshme me një shumë prej 476,200 euro, gjerdan, flori dhe byzylykë të çmuar. Për më tepër, u sekuestruan aksione të dy shoqërive me përgjegjësi të kufizuar me bazë në Firence, pronarë të një restoranti dhe të një dyqani-kafe akulloresh bar-akulloresh.

Modena ishte një nga provincat e prekura nga operacionet e kapjes dhe kërkimit. Në të njëjtën kohë me ekzekutimin e konfiskimeve, janë duke u bërë bastisje dhe sekuestrime, të lëshuara nga prokurori publik, ndaj 14 aktiviteteve të tjera ekonomike që u atribuohen të dyshuarve. Këta, duke shpërdoruar rolin e tyre si drejtorë dhe aksionarë, i shkaktuan dëme të konsiderueshme financiare kompanive të tyre.

Rezultatet e aktiviteteve të kryera do të vlerësohen nga gjyqtari përgjegjës. Përgjegjësia e personave që i nënshtrohen hetimeve do të shqyrtohet në fazat vijuese të procedimit penal. Është e rëndësishme të kujtojmë se, sipas parimit të pafajësisë në fuqi në sistemin tonë, përgjegjësia mund të konstatohet vetëm me një dënim përfundimtar.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *