• |
ide | kryesore

Kultivuan kanabìs në një banesë në Francë, dënohet shqiptari

Arkiva, Lajme, Të fundit
Francë


Florian dhe Georgy dolën përpara dhomës së seancave të gjykatës penale Hainaut, divizioni Mons, lidhur me akuzën e kultivimit të 237 bimëve kanabis, të zbuluara në një shtëpi të vendosur përgjatë rrugës de Bavay në Baisieux në Francë.

Të mërkurën, gjykata dha vendimin e saj. Floriani, banuesi i lokalit, dënohet me dyqind orë në punë (ose dy vjet burg nëse nuk e kryen dënimin e punës). Georgy, kopshtari shqiptar i ndaluar, dënohet me dy vjet burg, me tre vjet me kusht për atë që tejkalon masën parandaluese të kryer.

Shitja është e kufizuar midis 21 marsit dhe 21 qershorit 2023. Ishte në qershor 2023 që policia lokale u informua për ekzistencën e mundshme të një kulture kanabisi në një shtëpi në rue de Bavay. Policia ka kontaktuar me shpërndarësin e energjisë Ores, i cili ka konstatuar konsum jonormal të energjisë elektrike në këtë lloj shtëpie.

Në shtëpi policia zbuloi një mekanizëm profesional, me sistem ajrimi, ndriçim, ngrohje… Shkurt, mjete që konsumonin energji, ndërkohë që konsumi aktual ishte pothuajse zero. Metri ishte ngatërruar.

Gjergji ishte në shtëpi në momentin e ngjarjes. Ai ishte punësuar si kopshtar, duke besuar se shqiptarët janë për kanabis siç janë spanjollët për futbollin, specialistë.

Floriani, i cili pati fatin të mbajë detyrën, pavarësisht një paraburgimi të gjatë, do të duhet të punojë dy herë më shumë për të shlyer Ores. Ndërsa kopshtari shqiptar, deklaroi se synonte të kthehej në vendin e tij sapo të dalë nga burgu.

Gjykata sekuestroi si prova materiale, drogë dhe mbi 3000 euro.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *