• |
ide | kryesore

Mandati i Xhaçkës/ Kushtetuesja rrëzon PS, nuk do të pyetet “Venecia”

Arkiva, Lajme, Të fundit


Gjykata Kushtetuese ka hedhur poshtë kërkesën e Partisë Socialiste për të marrë një opinion nga Komisioni i Venecias para vendimit për vlefshmërinë apo jo të mandatit të Olta Xhaçkës.

Burime nga kushtetuesja thanë për Lapsi.al se kërkesa që mbërriti nga kuvendi është hedhur poshtë.

Zyra juridike e Kuvendit rreshtoi disa arsye përse nevojitet një mendim këshillimor në lidhje me raportin midis demokracisë përfaqësuese parlamentare dhe rolit të vetë Parlamentit në rastet e shqyrtimit të mocioneve për papajtueshmerinë e mandatit të deputetit.

Opozita ka kërkuar që mandati i Xhaçkës si deputete të shpallet i pavlefshëm, pasi ajo ka përfituar para publike si bashkëshorte e investitorit strategjik Artan Gaçi. Gjykata e ka dëgjuar pretendimet e palëve në datën 25 Qershor dhe këto ditë pritet vendimarrja e saj.


4 Comments

  1. Pas kesaj te papriture duhet te pyese Gjykata kushtetuese patketer gjyshin Servet.
    Mos ia vononi urgjent nje me pak

  2. Mami xhackes TRAFIKANTE FEMIJESH !DAJA XHACKES SERVET PELLUMBI KRIMINEL I KOMUNISTEVE !MBESA OLTA XHACKA HAJDUTE DHE 99 SHJA E PARTISE PERMBLEDH BASHKE DAJEN DHE MAMIN! thotë:

    SI MAMI DHE E BIJA.

    SI MBESA DHE DAJA.

  3. Ogra qire mavi keto i ka denoncuar Saliu para 2-3 vjetesh dhe nuk ka nga i lot bythet kushtetuesja se jane te vertete faktet o moter qire.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *