• |
ide | kryesore

Mandati i Xhaçkës/ Olta Zaçaj: Nuk po zbatohet vendimi i Gjykatës Kushtetuese

Arkiva, Lajme, Të fundit


Gjyqtarja e Kushtetueses Holta Zaçaj ka deklaruar se Kuvendi nuk ka zbatuar vendimin e GJK në lidhje me mandatin e ish-ministres Olta Xhaçka.

Kushtetuesja ka shfuqizuar vendimin e Kuvendit.

“Vendimi i Gjykatës Kushtetuese nuk u zbatua nga Kuvendi. Vendosëm pranimin pjesërisht të kërkesës. Gjykata sot konstatoi se vendimi i saj numër 1 nuk është ekzekutuar nga Kuvendi. Gjykata vlerësoi se përmes vendimit në 11.04.2024, Kuvendi i Shqipërisë ka vënë në dyshim fuqinë detyruese të saj.

Gjykata theksoi se vendimet e saj kanë efektet dhe forcën e ligjit, asnjë organ nuk i vendos diskutim dhe aq më tepër të mos pranojë t’i zbatojë. Kuvendi mbart detyrimin për ekzekutimin e vendimit”, tha ajo.


13 Comments

 1. Opozita paska trembur SPAK për Veliajn, por s’po e tremb dot për Berishën,byrektoret e shpellkaret e salihut kane shprese se me protesten e djeshme do lirojne salihun e ballkonit,por kujdes shpellkare e byrektore se salihu kerkon gjak ka 11 vjet qe pi e ben kete,ca nga ju grupi i zjarrit te salihut lumneshi e lushaj do i dergoje ne te semes dhe paston do digjoni salihu te thote i vrau rama me stilolapsa pistolete etj etj.

  1. Ti je i marre o frymemarres !
   Jeton kot e ha mut pafund,me fyerje e sharje te nivelit Vulg !
   Po ju vjen fundi dhe i keq shume,nukneshte faji i Berishes qe vidhni,grabisni e shkaterroni kete vend,faji eshte i juaj o qenije frymmarrese qe rendon mbinkete toke si parazit i dhjere e zhytur ne halene e partise Socialiste deri te syte,d.m.th gojen e mendja te funksionon nenhale !
   Je i semure rende,merr nje litar,ne mungese te tij,lidh nje çarçaf diki te lartesi e vendosja vetes ne qafe privilegjine e tmos qenurit mw mbi kete toke te pakten jo si frymor o rregzine johumane !

 2. Olta je nje hajdute e permjere,nje kurve e baxhelle e pashpirt,pasi ke vjedhur me tendera,me prona e plot prapeshti mbi shqiptaret dhe pasurine e tyre sa nuk thuhet,ik plehre,ik ne te semes nuk ka zot qe u mbron ju more qafire,zoti eshte i madh, do ju turperoje e njerzit do ju shohin si zgjebe rruges o socialiste te dhjere e kapur ne hajni te pafundme !
  Ikni se na keni hapur barkun,na keni vjedhur dhe tallur ka 11 vite dhe fundi po ju vjen,90 % juaja eshte per burg,nuk keni shpetim,zero !!!

 3. Amerikanet do thonin e ka fajin Berisha, perse te nderuar amerikane jeni bere pale me mafian ne pushtet, ju peqejne valixhet e Rames me gjakun e popullit…

 4. Cudia ndodhi. Per here te dyte, unanimisht dhe me force Gjykata Kushtetuese me vendimet e saj deshmon qe Kuvendi, Kryetari dhe deputete te tij, i dhe zyrtare te administrates se tij, me veprime aktive, dashje direkte, jo vetem nuk kryejne detyren sipas detyrumit te ngarkuar nga vendimarrja kushtetuese, por e sabotojne, duke neperkembur madje shkelur rende Kushtetuten dhe autoritetin qe ajo i jep Gjykates Kushtetuese.
  Ne nje vend normal me njerez normale dhe logjike racionale, kjo jo thjesht perben skandal por veper penale te denueshme.
  Vetem se organi yne i posacem akuzator – SPAK, as nuk shikon, as nuk degjon por nese pyetet do thote ‘ska kallzu njeri gje’ pra shkoqur refuzon te kryeje detyren qe i ngarkon Kodi i Procedures Penale per te zhvilluar hetime me iniciative te veten!!!
  Kjo e permbledh me qarte ate qe konsiderohet teorikisht si forma me e larte e korrupsionit njohur si ‘Kapja e Shtetit’!! Teori qe eshte tashme praktike ne Shqiperi. Ne saje edhe te eksperimentit te radhes te deshtuar te idiokracise karagjoze te Washingtonit: sa nga DASH tek CIA. Ndoshta edhe me rende deshtuar sesa kur zbatonte diversionet ne 48-53 ndaj eterve te atyre qe bashkepunon sot.
  E ardhmja: teper e zymte. Tashme herezia megallomane e kucedres se korrupsioni politiko-kriminal nuk ka per te ndalur, perkundrazi, do te sulmoje fort dhe cdo kritik.

  1. Do me thene ti thua qe Gjykata kushtetuese i doli perballe shtetit qe tani perfaqesohet nga nje Klan i madh, pa mbeshtetje politike dhe financiare?. Qartesisht eshte dora e Ambasades Amerikane mbrapa. Sikurse eshte dora e vet qe formalizoi dhe financoi SPAK dhe denoi nje qelbesire si Berisha apo do te denoje te gjithe Ndytesirat e Rilindjes..Procesi vazhdon!

 5. Gjykata kushtetuese ben sikur po flet për lifjin ne fakt po e sorollat sepse ashtu ka marre urdher..

  Baxhellat e gjk buzë lanës

 6. Gjykata Kushtetuese e Shqiperise sot dhe ditet e meparshme thjesht kreu detyren.

  Vendimet e tyre jane te perjetshme, serioze dhe nuk mund te merren sipas kerkesave te Edi Rames qe di vetem te vjedhe dhe te ndaje leje ndertimi si kryetar bashkie edhe sot edhe pas 11 viteve Kryeminister.

  GJK eshte tashme ne rolin e saj kushtetues dhe nuk mund te sfidohet nga askush dhe ne rrespekt te sinoreve te saj. Thjesht po mbron vendimet e saj nga bastardet injorante qe sillen si pushtues qe mendojne se mund ti detyrojne gjyqtaret marrin vendime “me hater per shkak se u kemi zgjedhur ne“.

  Hallvaxhiu qe beme mbret, vetem sa ka filluar te shijoje shijen e hidhur te vendimeve te gjykatave. Ka menduar se gjithmone do ti mbaje te mbyllura dhe te ndrydhura gjykatat por sinjalet jane te qarta . Efektet e vendimeve te tyre, sidomos te gjykates kushtetuese jane mbreselenese dhe dramatike per te.

  Vetem me 2 apo 3 vendime GJK ia riktheu opozites disa arritje qe ne rruge politike do ta kishte te pamundur ti kapitalizonte. Kjo eshte forca e kushtetutes dhe e rregullave te shkruara, qe bien ndesh me kaosin e hallvaxhiut mbret qe kemi fatkeqesina ta sundoje kete vend.

  GJK nuk po mbron opoziten dhe as nuk e ben per opoziten e sotme por e ben per te mbrojtur themelet dhe funksionet e shtetit ligjor nga cdo kercenues, keqberes, parazit, pushtues institucionesh qe nuk njeh moral por vetem forcen. Dhe kjo force nuk eshte dosido.

  Pse e ka koken te madhe Rama me dy kate si autobus londinez, ligji dhe zbatimi i tij ia thyen, ne rastin konkret GJK veproi si gurthyese per kokat e nxehta qe bejne ligje antidemokratike ne erresire .

 7. Dmth Holta kryetarja, qe ka vjedhur kudo qe ka qene, qe 25 vjec, qe eshte ne konfkijt interesi si bashkepronare me anetrr te opposites, therret ne mbrojtje te Kushtet
  utes. O zot!!!! Aman mo’s na beni te vjellim.

  Lere I te pakten ate Dumanin ta beje propaganden.
  A ka te pacutyre me te madhe sesa kjo???? Kjo po te qe ne vendin e Xhackes, do bente 100 fishin.

 8. Holta nuk e ka marre veetem vendimin . Ti vjell sa te duash por zbato vendimin e gjykates .
  Kishte lezet kur fliste kjo Holta . E sakte, e prere , e mirepaguar dhe ”Koburen’ plot..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *