• |
ide | kryesore

Nicolas Cage përzgjedh filmin e tij më të mirë

Paparazzi
cage


Me më shumë se 120 filma të luajtur, Nicolas Cage është një figurë e rëndësishme në kinema. Në kinema ka nisur të shfaqet këtë 10 korrik realizmi i tij i fundit, “Longlegs”. I pyetur se cili është filmi më i mirë i karrierës së tij, aktori 60-vjeçar ka pranuar të japë një emër dhe që e konsideron si më të realizuarin.

Bëhet fjalë për “Pig” filmin e publikuar në 2021. “Pig është një film nga i cili mendoj se njerëzit mund të mësojnë diçka nga… Është shumë i qetë dhe i butë” – tha aktori në një intervistë për “New Yorker”. Në këtë film të drejtuar nga regjisori amerikan Michael Sarnoski, Nicolas Cage luan rolin e Robin “Rob” Feld, një gjuetar i vetmuar tartufi.

Duke jetuar si një vetmitar në një pyllin e Oregonit, Rob e sheh jetën e tij të përmbyset kur derri i tij i çmuar rrëmbehet. Kjo ngjarje e detyron atë të kthehet në Portland ku do t’i duhet të përballet me demonët e së kaluarës së tij. Filmi u prit shumë mirë nga kritikët dhe madje mori një rezultat pozitiv prej 97% në Rotten Tomatoes , një faqe e dedikuar për filma dhe seriale .

Karriera e Nicolas Cage filloi në 1981 me serialin “Best of Times”, i cili zgjati vetëm një sezon. Ishte në vitin 1983, me filmin “Valley Girl”, kur nipi i Francis Ford Coppola bëri emër në kinema. Pas kësaj, ai luajti në disa filma të njohur, përpara se të fitonte çmimin Oscar për aktorin më të mirë falë performancës së tij në “Leaving Las Vegas” të publikuar në 1995.

Ky sukses shënoi një pikë kthese në karrierën e tij dhe çoi në një seri filmash aksioni të njohur si “Rock”, “About-Face” dhe “60 Seconds”. Nicolas Cage bashkëpunoi më pas me kineastë të mëdhenj si Brian De Palma (The Incorruptibles) ose Martin Scorsese në filmin “Open Tomb”. Ai provoi edhe komeditë dramatike si tek “Adaptimi” nga Spike Jonze (2002) ose “Les Associés” nga Ridley Scott (2004). ©LAPSI.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *