• |
ide | kryesore

Samiti i NATO/ SHBA, Holanda dhe Danimarka: Avionë F-16 për Ukrainën!

Arkiva, Planet, Të fundit


Presidenti i SHBA, Joe Biden, kryeministri holandez Dick Schoof dhe kreu i qeverisë daneze, Mette Frederiksen kanë mbajtur një deklaratë të përbashkët në kuadër të samitit të NATO-s në Washington ku kanë pohuar se kanë rënë dakord për t’i dhuruar Ukrainës avionë F-16 nga Danimarka dhe Holanda. Mësohet se avionët luftarakë janë prodhim amerikan. Deklarata e përbashkët është shpërndarë edhe nga ambasada e SHBA në Tiranë.

Deklarata e përbashkët:

“Ne, bashkë-udhëheqësit e Koalicionit të Kapaciteteve të Forcave Ajrore për Ukrainën, kemi punuar për të ofruar avionë luftarakë operativë F-16 për Ukrainë.

Qeveria daneze dhe holandeze janë në proces të dhurimit të F-16 të prodhimit amerikan për Ukrainën, me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara.

Procesi i transferimit për këto F-16 tani është duke u zhvilluar dhe Ukraina do të fluturojë me F-16 operacionale këtë verë. Ne nuk jemi në gjendje të japim detaje shtesë për momentin për shkak të shqetësimeve të sigurisë operacionale.

Ne i jemi mirënjohës Belgjikës dhe Norvegjisë për angazhimin për të ofruar avionë të mëtejshëm, dhe anëtarëve të tjerë të Koalicionit të Aftësive të Forcave Ajrore për mbështetjen e tyre.

Ne jemi të përkushtuar të përmirësojmë më tej aftësitë ajrore të Ukrainës, të cilat do të përfshijnë skuadrilje të avionëve modernë me shumë role F-16 të gjeneratës së katërt. Koalicioni synon të mbështesë me armatime, si dhe trajnime të mëtejshme për pilotët me qëllim rritjen e efektivitetit operacional.

Ne do të vazhdojmë të koordinohemi bashkërisht në mbështetje të mundësisë së Ukrainës për t’u mbrojtur kundër agresionit rus”.


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *