• |
ide | kryesore

Video/ Karrike e televizorë kokës: tifozët holandezë përleshen me ata angleze me grushte e shishe në Dortmund

F1, Sport, Video
Dortmund


Vigjilja e gjysmëfinales së dytë të Kampionatit Evropian 2024 ndërmjet Anglisë dhe Holandës u shkatërrua nga sjellja e turpshme e tifozëve të tyre përkatës, të cilët u përfshinë në një përleshje të dhunshme në rrugët e qytetit disa orë para fillimit të ndeshjes. Në Dortmund do të vendoset se kush mes kombëtares së Gareth Southgate dhe asaj të Ronald Koeman do të sfidojë Spanjën në finalen e Berlinit, ndaj dhe tensioni ka qenë i madh.

Skena si në Perëndimin e Largët u përjetësuan në disa video që u bënë menjëherë virale në rrjetet sociale. Grupe tifozësh kanë goditur me grushta dhe shkelma njëri-tjetrin dhe pastaj kaluan duke hedhur mbi kokat e kundërshtarëve gjithçka që gjenin aty pranë, nga shishet te tavolinat dhe karriget e deri te televizorët e shkëputur nga muret e një restoranti ku ishin strehur një grup tifozësh anglezë, të ndjekur nga një lumë tifozësh me fanella portokalli. Sipas autoriteteve në Dortmund, rreth 80 mijë tifozë erdhën nga Holanda për të parë ndeshjen në stadium ose në ekranet gjigante të instaluara në qytet. Para kësaj situate, policia me shumë vështirësi arriti të rivendoste qetësinë.

Lexo më tej“Ka trukuar ndeshjet”: Bellingham gjen përballë arbitrin Zwayer, Anglia e frikësuar

Ende nuk është sqaruar se cila ishte arsyeja e përleshjes së dhunshme, por një zëdhënës i policisë konfirmoi për agjencinë gjermane të shtypit se holandezët dhe anglezët kishin sulmuar njëri-tjetrin. Teatri lokal i betejës në terren dhe disa aktivitete të vendosura pranë vendit të përleshjeve pësuan dëme të mëdha dhe, sipas burimeve të ndryshme, disa persona u plagosën në përleshje (sipas asaj që raporton tabloidi britanik The Sun, pesë tifozë anglezë u plagosën por nuk ka pasur ende ka raporte zyrtare nga forcat policore gjermane në lidhje me këtë).


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *