• |
ide | kryesore

Shqipëria, e dyta në Europë për vdeķshmërinë foshnjore

Lajme, Të fundit


Lindjet në Shqipëri janë duke rënë me shpejtësi, por treguesi i vdekshmërisë foshnjore mbetet i lartë. Sipas të dhënave të INSTAT, në vitin 2023, në 1000 lindje të gjalla humbën jetën 6.1 foshnja, nga 6.5 në vitin 2022.

Me këto rezultate, Shqipëria ka vdekshmërinë foshnjore dy herë më të lartë se mesatarja europiane më 2022, me 3 vdekje në 1000 lindje të gjalla.

Shqipëria, me të dhënat e vitit 2023, renditet e dyta për vdekshmërinë foshnjore më të lartë në Europë, pas Turqisë (9.2).

INSTAT raportoi se në vitin 2023, janë regjistruar 144 vdekje foshnjore, 52,1% janë neonatal i hershëm (0-6 ditësh), 18,0% neonatal i vonshëm (7 -27 ditësh) dhe 29,9% janë postneonatal (28-365 ditësh).

Shkaqet kryesore të vdekshmërisë foshnjore janë “Sëmundjet që shfaqen në periudhën rreth lindjes” me 49,3%, “Sëmundje të aparatit të qarkullimit të gjakut” me 20,1% dhe “Anomali të bashkëlindura” me 9,7% të vdekjeve të regjistruara.

Mjekët pohojnë se Shqipëria ka vdekshmëri të lartë foshnjore për shkak të mungesës së mjekëve neonatalë.

Neonatologjia është një degë e pediatrisë që trajton shëndetin e foshnjave në 28 ditët e para të jetës. Duke pasur fokus specifik dhe për një periudhë të shkurtër jetën e bebes, mjekët pediatër nuk preferojnë të specializohen në këtë drejtim.

Ata e shohin më të udhës të punojnë si pediatër i përgjithshëm, pasi do të mbulojnë problemet shëndetësore për fëmijë deri në 14 vjeç, ndryshe nga neonatologët të cilët duhet të specifikohen për bebet njëmuajshe.

Gjithnjë e më pak mjekë të rinj zgjedhin këtë profesion, ndërkohë që kërkesat për shëndetin e bebeve në ditët e para të jetës janë në rritje. Pothuajse të gjitha spitalet rajonale nuk kanë mjek neonalatë po vetëm obstetër.

Para 6-7 vitesh, në dy maternitetet publike të Tiranës, “Mbretëresha Geraldinë” dhe “Koço Gliozheni” ishin 20 mjekë neonatalë, ndërsa tani nuk janë as gjysma e tyre.

Si në të gjitha grupet e sëmundjeve, stili i jetesës ndikon te shtatzënitë dhe sëmundjet pas lindjes. Mosha e martesës te gratë po rritet, gjithashtu pirja e duhanit, alkoolit, obeziteti janë gjithnjë e më të përhapura te gratë.

Për shkak të këtyre ndryshimeve, tani gjithnjë e më pak nëna lindin në mënyrë natyrale dhe gjithnjë e më pak zgjedhin t’i ushqejnë foshnjat me gji.

Entet publike përgjegjëse për të shqyrtuar këta faktorë dhe ndikimin e tyre në vdekshmërinë foshnjore ende nuk kanë ndërmarrë ndonjë studim, por të dhëna të tërthorta tregojnë se, paralelisht me rritjen e kontrolleve mjekësore, modeli i jetës te nënat e reja po ndryshon me shpejtësi./ Monitor


2 Comments

 1. PRINDER RROTA KARI ME ALEAT STRATEGJIK

  KOMB SHKERDHAT QE THOTE “O SA MIR ME QEN SHQIPTAR” DHE VRASIN FOSHNJAT E VETA

 2. Ne Europe cdo dhome lindje ne maternitet ka ekografine e saj, ndersa ne Shqiperi edhe ne dy maternitetet e Tiranes eshte vete nje ekografi e mbaruar, per ter gjitha grate, shumicen e rasteve ajo nuk perdoret fare.
  Te mos flasim pastaj per inkubatoret e femijeve, per te cilet ka mungesa dhe Mjeket jane te detyruar te fusin dy bebe ne nje inkubator.
  Qe te fusin ne operacion Cezarian, duhet te kesh mik super te forte, rrushfeti nuk mjafton, kjo pasi numri i operacioneve eshte i kufizuar per shkak te koncesionit te sterilizimit, etj etj…
  Kjo eshte gjendja ne Tirane, po shkove ne rrethe pastaj, eshte per te vene duar ne koke. Te duket vetja se je kthyer ne mesjete, edhe Kabuli eshte me mire.
  Spitalet private i kane kushtet shume me te mira, problemi atje eshte se mungojne mjeket specialiste dhe nese ke rrisk per jeten ato nuk te trajtojne por te cojne direkt ne shtet, pasi nuk duan ti ngeli njeri ne dore.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *