• |
ide | kryesore

6 këshilla për çiftet që u bie dëshira për seks

Arkiva, Stil
simple-erotic-1.jpgPërveç një diete të mirë dhe ushtrime fizike, shëndeti mendor kërkon edhe një jetë aktive seksuale. Por faktorë të ndryshëm si seksi, puna kërkuese ose jeta shumë e qetë dhe e rehatshme, mund të ulin dëshirën seksuale, sidomos tek femrat. Problemet mund të fillojnë që nga mërzia me seksin deri tek depresioni, por nuk duhet të shqetësoheni. Ja disa këshilla se si mund të rrisni dëshirën dhe të shijoni serish seksin.

1. Blini ose merrni me qera një film erotik. Duhet të jetë diçka ndryshe nga pornoja tipike. Zgjidhni një lloj erotizmi që ju tërheq.

2. Sigurohuni që jeni duke marrë sasi të mira të vitaminës E. Studimet kanë treguar se një dietë e dobët me Vitamine E sjell një nivel të ulët të hormoneve seksuale.

3. Merrni cohosh të zi, një suplement bimor i mire. Ai ndihmon në rregullimin e niveleve të estrogjenit.

4. Shtoni në dietën tuaj ushqime qe njihen si afrodiziake. Ndërkohe qe çokollata është famshme për aftësitë e saja, provoni damianan (një lloj patate e ëmbël) dhe ginko, te dyja stimulojnë qarkullimin e gjakut ne zonën e gjenitale.

5. Merrni parasysh se mund te konsultoheni me një terapist seksual profesionist. Problemet tuaj mund te jene me shume psikologjike se sa fizike, dhe duke folur me dike ne këtë fushe mund te zgjidhe problemin tuaj.

6. Pyeteni veten nëse jeni me të vërtetë e lumtur ne marrëdhënien qe keni. Edhe pse mund te jete një zone e dhimbshme për të hulumtuar, është me mirë që të përballeni me këtë, nëse është kjo arsyeja e dëshirës suaj te ulet seksuale. /web/