• |
ide | kryesore

Tallja e gjermanëve me referendumin britanik: Qëndroni se do njohim golin e 1966-ës (FOTO)

Arkiva, Planet
359480DA00000578-0-image-m-45_1466673537686.jpgShtypi gjerman ishte në masën më të madh “pro” qëndrimit të Britanësë në BE. Këtë e treguan edhe titujt e gazetave në ditën kur miliona britanikë iu drejtuan qendrave të votimit.

“Mos na lini kështu”, shkruante në faqe të parë “Berliner Zeitung”.

“Është brenda apo jashtë”, ishte titulli i madh i “Frankurter Allgemeine Zeitung”, i shoqëruar me foton e golit të shumëdiskutuar të Anglisë në 1966-ën, që u shpall i pavlefshëm në finalen e saj të Kupës së Botës kundër Gjermanisë.

“Bild” tallet: “Do ta njohim golin e Uemblit, si pjesë e listës së gjërave që gjermanët do të bëjnë nëse Mbretëria e Bashkuar zgjedh të qëndrojë në BE, ku përfshihet gjithashtu dhe zotimi: “të dashur britanike, nëse qëndroni, ne nuk do të tallemi më me veshët e Princit Charles”.

German paper Die Tageszeitung showed the colours of the British flag on a toilet seat Belgian newspaper Le Soir printed a picture of Leave campaigners outside the Houses of Parliament On Monday, Sweden's Dagens Industri printed 'Take a chance on EU!' along with the colours of the Union Jack The Danish newspaper Politiken and the Polish newspaper Fakt (pictured) also featured the Brexit vote on their front pages The Danish newspaper Politiken (pictured) and the Polish newspaper Fakt  also featured the Brexit vote on their front pages French newspapers Liberation and La Croix (pictured) both dedicated their front pages to Britain's EU referendum French newspapers Liberation (pictured) and La Croix both dedicated their front pages to Britain's EU referendum