• |
ide | kryesore

Hillary Clinton, e para grua kandidate për presidente në SHBA

Arkiva, Planet
hillari.jpg


Hillary Clinton mori emërimin zyrtar nga Konventa e Demokratëve si kandidate për presidente të SHBA. Ajo bëhet kështu e para grua që merr nominimin për në Shtëpinë e Bardhë.

Shanset që ajo ta fitojë këtë garë përballë Donald Trump, kandidatit zyrtar të republikanëve, janë të mëdha. Megjithatë, sondazhet e ditëve të fundit i kanë dhënë avantazh miliarderit Trump.

Ndikim në sondazhe duket se patën edhe e-mailet e kryetares së Demokratëve amerikanë që u kërkontë vartësve në parti që të pengonin kandidimin e Bernie Sanders. Ajo dha dorëheqjen pas publikimit të e-maileve nga Ëikileaks.

Ish –presidenti Bill Clinton foli shkurt në Konvetën e Demokratëve dhe u kërkoi atyre që të votonin Hillary-n. “Hillary do të na bëjë ne më të fortë së bashku. Ju e dini këtë sepse ajo e kaloi gjithë jetën duke e bërë këtë. Shpresoj se ju do ta zgjidhni”, tha ish presidenti.

Edhe Bernie Sanders dha mbështetjen për Hillary. Nëse do të fitojë garën me Trump, zonja Clinton do të jetë e para grua presidente e SHBA. /Lapsi.al