• |
ide | kryesore

Kryeministri malazez shmang komentet për reagimin e Donald Trump në Bruksel

Arkiva, Planet
trum1.gif


Pas videos që u bë virale në rrjetet sociale, ku presidenti amerikan Trump shtyu me forcë kryeministrin malazez, për të dalë i pari në radhën e krerëve të shteteve, ka reaguar Dusko Markoviç. Ai shfajësoi presidentin amerikan duke thënë se ishte normale që ai të dilte i pari në radhën e liderëve të NATO-s.

Mediat e huaja shkruajnë se ai e ka marrë me sportivitet një veprim të tillë, jo pak fyes. “Nuk e vura re, unë pashë vetëm reagime në lidhje me atë në rrjetet sociale. Kjo është thjesht një situatë e padëmshme”, u tha ai gazetarëve pas takimit.

Ne fakt, deklarata e tij se nuk e kishte vene re, duket se nuk eshte shume e sinqerte, pasi ne video eshte fokusuar edhe reagimi i tij, teksa e shtyn Trump nga pas.

Po ta shohesh me kujdes, nga buzet e tij, duket fiks sikur thote: “Oh sh -…”?

Por ai thekson se nuk ka fare vend per fyerje dhe falenderon Trump për mbeshtetjen qe i dha Malit te Zi per ne NATO. Markovic shtoi: “(Kjo) është e natyrshme që Presidenti i Shteteve të Bashkuara te ishte në radhën e parë.”