• |
ide | kryesore

Pas vendimit të Kushtetueses për Butrintin reagon UNESCO

Arkiva, Lajme, Të fundit
unesco.jpg


Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese që la në fuqi marrëveshjen e qeverisë shqiptare me instituti shqiptaro-amerikan për menaxhimin e Butrintit, ka reaguar UNESCO, duke theksuar se po monitorojnë nga afër gjendjen e ruajtjes së pronës së Trashëgimisë Botërore.

Drejtori i Qendrës së Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, Lazare Eloundou Assomo konfirmon se këto shqetësime do të shqyrtohen nga Komiteti i Trashëgimisë Botërore në sesionin e tij të ardhshëm të 46-të, që do të mbahet në Nju Delhi, Indi, nga 21-31 korrik 2024.

“Të shpresojmë që ky hap i ndërmarrë nga UNESCO të mos i paraprijë vendosjes së Butrintit në listën e pasurive botërore në rrezik”, thuhet në reagimin e Forumit për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore.


2 Comments

  1. Ku ka gjykate kushtetuese ? I ka kapur I ligu,mavija Edvin te gjitha: president,gjykata,SKAPIN ,shikun,e ka bere Shqiperine si qoftlargu!

  2. Sprish pune se do behen vila restorante
    Pastaj ce duam kulturën nëse ajo sbën para

    Rama kshu e filloi duke dhene objektet me qera për restorante qekur e beri fatosi ministër kulture.

    Qiji robt mu në butrint kulturë e lashtësi , jemi e reja kunder se vjetres ne jemi ishkomunistoglobalosorrosianë rendesi kanë paratë dhe idiotët që do hanë e do dhjesin në butrint oër të përjetuar lashtësinë

    Talebanët dhe isisi hodhën në erë objektet kulturore për ekstremizëm fetar rama e do i degradojë deri në shkatërrim për ekstremizëm monetar pra talebanizëm monetar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *