• |

Video/ Çmenduri, Ajax në playoff pas një rekordi prej 34 penalltish: vetëm një skuadër shqiptare në Europë

Ajax

Ekzaktësisht 34 penallti u deshën për të përcaktuar fituesin mes Ajax, që do të luajë në play-off të Europa League dhe Panathinaikos, që në vend të kësaj bie në Conference League. Një rekord absolut në Europë, i fiksuar pas ndeshjeve të kthimit të raundit të tretë të dy kompeticioneve të UEFA-s. Pas 2-1 në ndeshjen e parë në favor të holandezëve të Ajax, të drejtuar nga Farioli, Panathinaikos arriti të gjente kohën shtesë pothuajse në minutën e 90′ të ndeshjes së kthimit me golin e Tetè. Pas kohës shtesë kualifikimi u vendos te penalltitë, me nga 17 penallti për secilin ekip. Në fund holandezët fituan.

DRITA, SHQIPTARJA E VETME NË CONFERENCE

Vetëm një skuadër shqiptare ka mbetur në Europë dhe do të luajë në playoff të Conference League. Drita e drejtuar nga Zekerija Ramadani ka realizuar përmbysjen ndaj Auda të Letonisë pas një ndeshje dramatike që u zgjidh në shtesa. Humbja 1-0 në ndeshjen e parë në transfertë u fshi nga penalltia e Blerim Krasniqit vetëm 15 minuta para fundit. Letonezët barazuan në kohën e parë shtesë, por gjilanasit bënë përmbysjen e madhe falë golave të Brojës dhe Dabiqajt, duke siguruar për herë të parë kalimin në fazën play-off të Conference League.

Ballkani u eliminua me penallti përballë Larne të Irlandës së Veriut në turin e tretë të Ligës së Europës, duke i dhënë lamtumirën pjesëmarrjes në Europë për këtë sezon. Pas humbjes 1-0 në shtëpi, Ballkani reagoi në transfertë, duke fituar në kohën e rregullt 0-1 me golin e Hamidit. Në shtesë nuk ndodhi asgjë dhe për të përcaktuar fituesin u deshën penalltitë ku gabimet e Hamidit dhe Ajazajt i dhanë skuadrës së Larne kualifikimin në turin tjetër,