• |

Video/ City “shëtit” në Londër: Haaland e Kovacic shembin Chelsea, Guardiola leksion nxënësit Maresca

City

Menjëherë një ndeshje e madhe në javën e parë të Premier League: Manchester City fiton ndeshjen e parë të madhe të sezonit kundër Chelsea në Stamford Bridge. Guardiola mposht nxënësin e tij Maresca 2-0: i zakonshmi Erling Haaland hapi rezultatin në minutën e 18′ me një prekje delikate, më pas ish-mesfushori i Blues Kovacic mbylli rezultatin në minutën e 84′. Sukses edhe për Brentford, 2-1 ndaj Crystal Palace falë Wissa dhe të zakonshmit Mbeumo.

PROFESORI NUK GABON, NXËNËSI LË PËR TË DËSHIRUAR

Këtë herë është profesori ia kalon nxënësit, Manchester City mposhti 2-0 Chelsea në debutimin e tij në Premier League. Në pjesën e parë të lojës Guardiola u përpoq të befasonte rivalin Maresca duke vendosur Doku në të djathtë e Savinho në të majtë, duke përmbysur efektivisht krahët sulmues. Zgjidhja ishte e pasuksesshme, por në minutën e 18′ Citizens kaluan sidoqoftë në epërsi. Haaland, në paraqitjen e tij të 100 me fanellën e Manchester City, rrëshqiti në zonë mes dy mbrojtësve dhe mposhti Sanchez me një prekje delikate. Blues kërkuan të bëjnë një reagim, por vetëm rritën ndjeshëm intensitetin e tyre. Sanchez evitoi 2-0 e Doku dhe, në fund të pjesës së parë, Chelsea pati shansin e tij kur Palmer goditi duke gjetur devijimin e Jackson që përfundoi në rrjetë, por me sulmuesin në pozicion jashtë loje.

Lexo më tejVideo/ Arsenal i përgjigjet Liverpool me Havertz e Saka: Premier League tronditet nga dëmtimi i Danilo

Në pjesën e dytë Maresca prezantoi nënshkrimet e reja Dewsbury-Hall dhe Pedro Neto në përpjekje për të përzier letrat, por lëvizja e londinezëve nuk mori rezultat. Në minutën e 84′, ish-mesfushori i Blues Mateo Kovacic mbylli rezultatin për miqtë, duke shënuar me të djathtën në shtyllën e afërt. Manchester City fitoi 2-0 dhe arrin menjëherë United, Liverpool dhe Arsenal. Ndërkohë, aventura e teknikut italian Enzo Maresca në Chelsea nisi shumë keq.