• |

Video/ Lazio e nis me tris, turpërohet Napoli e ndalon Roma: Serie A nis me befasi

Lazio

Lazio e nis mirë kampionatin, pasi në javën e parë të Serie A mundi me përmbysje 3-1 Venezian e sapo promovuar. Lagunarët kaluan në avantazh në minutën e 3′ me goditjen me të djathtën të Kofod Andersen. Pastaj Castellanos barazoi rezultatin në minutën e 11′ dhe Zaccagni e përmbysi rezultatin me penallti në minutën e 44′. Në pjesën e dytë, Taty goditi dy herë shtyllën, pastaj në minutën e 81′ Lazzari nxiti autogolin e Altares për trisin përfundimtar. Lazio e Baroni fluturon në krye të renditjes, ku e gjen veten në krah të ish-skuadrës së tij Veronës.

CAGLIARI 0-0 ROMA

Cagliari dhe Roma e nisën Serie A 2024/25 me një barazim pa gola. Në Unipol Domus, kuqeblutë e trajnerit të ri Nicola luajtën një ndeshje të rëndësishme, duke kufizuar Romën e nënshkrimeve të reja Dovbyk dhe Soulé, të hedhur menjëherë që në minutën e parë nga De Rossi. Pas një pjese të parë me pak emocione, ndeshja u ndez në pjesën e dytë me një mundësi të humbur nga Pellegrini dhe një traversë nga secila anë në dhjetë minutat e fundit. Fillimisht Dovbyk trembi Scuffet pas një asisti nga Dybala, më pas edhe Marin iu desh të dorëzohej i bllokuar nga Svilar.

Lexo më tej: Video/ Një ish-milanist ndëshkon Inter në shtesë: Messias e Genoa ndalojnë Inter në debutim

VERONA 3-0 NAPOLI

Napoli i Antonio Conte e nisi kampionatin me një humbje të bujshme 3-0 në Verona. Pas një pjese të parë të ekuilibruar, në pjesën e dytë Hellas i drejtuar nga Zanetti bëri një ndeshje perfekte dhe gjeti epërsinë në minutën e 50′ me Livramento, që shfrytëzoi asistin e Lazovic, duke paraprirë Juan Jesus dhe duke mundur Meret. Golin e dytë e shënoi Mosquera në minutën e 75′, i shërbyer nga një super Duda. Kolumbiani bëri 3-0 në minutën e 94′. Për të kaltrit, të cilët humbën edhe Kvaratskhelia në fund të pjesës së parë për shkak të një problemi muskulor, vetëm një traversë nga Anguissa për tu mbajtur mend.

BOLOGNA 1-1 UDINESE

Përfundon 1-1 ndeshja e Serie A mes Bolonjës dhe Udineses. Në Dall’Ara, pas shumë mundësive për vendasit të ndalur nga një super Okoye, gjithçka ndodhi në pjesën e dytë. Orsolini shënoi me një penallti në minutën e 57′, më pas friulanët gabuan nga pika e bardhë e penalltisë me Thauvin. Sidoqoftë, nga goditja e këndit që e pasoi, Giannetti shënoi me kokë (68′) dhe shmangu humbjen për Runjaic. Pika e parë për teknikun Italiano në pankinën e Bolonjës.