• |

Video/ Spanja me 10 lojtarë turpëron Zvicrën: Ronaldo e Modric të përjetshëm, triumf i Portugalisë e Kroacisë

Ronaldo

Fitorja e parë në këtë Nations League për Spanjën. Kampionët në fuqi të Europës arritën të mposhtin Zvicrën 4-1, pavarësisht se luajtën me dhjetë lojtarë nga minuta e 21′ (u përjashtua Le Normand). Golat u shënuan nga Joselu, Torres dhe një dygolësh nga Fabian Ruiz. Sukses edhe për Kroacinë, e cila feston me të zakonshmin Modric. Mesfushori i Real Madrid shënoi golin vendimtar për të fundosur Poloninë, ndërsa Portugalia kthehet nga Skocia me fitoren 2-1. McTominay kaloi në avantazh britanikët, por Bruno Fernandes (asist i Leao) barazoi rezultatin dhe Ronaldo përmbysi rezultatin dy minutë nga fundi. Duhet theksuar se Ronaldo u aktivizua në fillimin e pjesës së dytë. Danimarka mposht Serbinë, që nuk kishte në dispozicion sulmuesin e Juventus Vlahovic.

League A: Group 1 UEFA Nations League
Croatia 1-0 Poland
Portugal 2-1 Scotland

League A: Group 4 UEFA Nations League
Denmark 2-0 Serbia
Switzerland 1-4 Spain

League C: Group 1 UEFA Nations League
Slovakia 2-0 Azerbaijan