• |

Video/ Zirkzee i jep fitoren United 3 minuta nga fundi: holandezit i mjaftuan 30 minuta ndaj Fulham

Zirkzee

Ndeshja e parë e Premier League 2024/25 mban firmën e Joshua Zirkzee. Sulmuesi i ardhur nga Bolonja, në fakt, hyri në fushë në minutën e 60′ dhe zgjidhi ndeshjen mes Manchester United dhe Fulham. Në minutën e 87′ holandezi shënoi golin që i dhuroi tre pikët e para të sezonit Djajve të Kuq, të cilët debutuan me fitoren 1-0 brenda mureve të Old Trafford. Ten Hag mund të festojë, pasi guxoi të bënte ndryshime duke aktivizuar edhe De Ligt, ndërsa Sancho është një çështje: as në pankinë për këtë ndeshje.

ZIRKZEE RUAN REKORDIN QË ZGJAT PREJ NJË SHEKULLI

Sezoni i Manchester United nis me një fitore, të nënshkruar nga Joshua Zirkzee: 1-0 ndaj Fulham. Fillimi ishte padyshim i balancuar në debutimin e sezonit në Old Trafford, që ndoqi një performancë të mirë nga Cottagers. Mundësia e parë u takoi miqve, me Tete që impenjoi Onana. United, i cili çuditërisht la në tribunë Jadon Sancho, reagoi me Bruno Fernandes dhe goditi pjesën e jashtme të rrjetës. Pozicione të këmbyeshme mes portugezit dhe Rashford, duke i dhënë paparashikueshmëri sulmit të Djajve të Kuq, por njeriu kyç ishte Casemiro: ish-lojtari i Real Madrid u dëshmua i rilindur dhe shërbeu dy herë për portugezin, por Leno ishte gati.

Në pjesën e dytë Fulham u tregua sërish efektiv në kundërsulm, dhe më pas rrezikoi me rastin e Mount, i ndalur nga Leno me këmbë. Manchester United nuk arriti të depërtojë dhe në gjysmë orën e fundit Ten Hag hodhi në fushë edhe Zirkzee, i cili festoi në minutën e 87′. Në krosimin e Garnacho, ish-lojtari i Bolonjës i dogji kohën të gjithëve, edhe McTominay, e shënoi golin e fitores. Debutimi i tij është një ëndërr, krejtësisht ndryshe nga ai i Hojlund, i cili shënoi pas pesëmbëdhjetë ndeshjesh.

Lexo më tejZyrtare/ De Ligt e Mazraoui te Manchester United: Ten Hag i kthehet gardës së vjetër të ‘shigjetarëve’

Feston Ten Hag, i cili kishte ndryshuar pamjen e sulmit të tij (dhe mbrojtjen, duke aktivizuar de Ligt në minutën e 80′), duke parë një gol të orkestruar pikërisht nga zëvendësimet e tij. Përfundon kështu, me Manchester United që mposhti një Fulham të ashpër 1-0 dhe debutoi me fitore. Seria kurioze e lidhur me këtë ndeshje vazhdon: 0-0 ka munguar për saktësisht njëqind vjet.