• |
ide | kryesore

(FOTO&VIDEO) Vendimi i Trump për Jerusalemin, 2 palestinezë të vrarë në protestat e dhunshme

PlanetProtesta të dhunshme kanë shpërthyer në Rripin e Gazës mes palestinezëve dhe forcave të sigurisë në Izrael, pasi presidenti Donald Trump vendosi të njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.
471D801E00000578-5158827-image-a-138_1512742265633
Ushtarët izraelitë kanë qëlluar për vdekje dy palestinezë, ndërsa protestat janë shtrirë në Bangladesh, Malajzi, Indonezi dhe Kashmir.
471C17F800000578-5158827-Anger_Muslim_men_burn_Israeli_and_US_flags_during_a_protest_agai-a-85_1512732330474
Ushtria konfirmoi se kishte qëlluar dy njerëz përgjatë kufirit Izrael-Palestinë, duke i akuzuar ata se ishin ‘nxitësit kryesorë’ të trazirave të dhunshme.
471CC10E00000578-5158827-image-a-99_1512736689787
Protestuesit kanë hedhur gurë mbi trupat izraelite, të cilët u përgjigjën me gaz lotsjellës dhe me plumba gome. Mësohet se turma të mëdha njerëzish u mblodhën jashtë xhamisë së Al Aqsa të Jerusalemit.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *