• |
ide | kryesore

Kotzias pas negociatave në Korçë: Hap i madh mes dy vendeve

Lajme, Të fundit


Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias u shprehu optimist pas negociatave tre-ditore në Korçë me ministrin e jashtëm, Ditmir Bushati.

Kotzias ka deklaruar se është hedhur një hap i madh në marrëdhëniet mes dy vendeve dhe se ka dakordësi për ato pika ku ka pasur mosmarrëveshje.

 

 

“Është hedhur një hap i madh mes dy vendeve. Ka dakordësi në pikat ku kemi patur mos-marrëveshje. Çështjet pritet të certifikohen në takimin mes dy kryeministrave Edi Rama dhe Alexis Tsipras. Qeveria shqiptare miratoi 2 ligje ekzekutive që janë të bazuar në marrëveshjen e vitit 2009”, ka thënë Kotzias.


1 Comment

  1. erdhi koha qe arvanitasit te identifikohen si shqiptare dhe nderkombetarisht te kerkojne formimin e nje partie shqiptare ne shtetin grek si e drejte ,etniteti ,ku me pas te ndiqen nga etniteti cam qe ndollet ne greqi aktualish pasuar me mbi njemilion etnitet shqiptare prej 30vitesh duke u bere nje me nje emer etnitet shqiptare ne trojet ilire dhe ti kerkojne evropes te drejtat qe u takojne ashtu sic u kerkohet shqiptareve ne shqiperi per te drejtat e etnive tjera

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *