• |
ide | kryesore

A i ka plotësuar Shqipëria kushtet për në BE? Del raporti

Lajme, Të funditMinistria për Europën dhe Punët e Jashtme ka dërguar në Kuvend ditën e sotme raportin për vitin 2017 mbi ecurinë e procesit të integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian.

 

Në raport thuhet se Shqipëria në tërësi ka përmbushur kushtet. Mes të tjerash, në dokumentin në fjalë bëhet e ditur se ka vijuar procesi i përafrimit të legjislacionit tonë me BE, ndërsa reforma në drejtësi është një nga reformat më të thella të ndërmarra.

Po ashtu, nënvizohet fakti se vettingu ngelet një nga pikat kyçe për hapjen e negociatave, ku shpesh herë është folur për në pranverë do të ketë diçka konkrete. Gjithashtu në raport nuk lihet pa përmendur edhe marrëveshja e 18 majit, mes kryeministrit Edi Rama dhe liderit demokrat, Lulzim Basha, duke shtuar se ky hap kishte frymë pozitive për integrimin e vendit.2 Comments

  1. patjeter per ne qenefin erdogan,vuqiq,kim il jung e putin, te gjitha kushtet qysj ne vitin 1940 i kan plotsu,ketu mund te antarsohen me privilegj,shtete si avganisteni,siria,kolumbia. jan ne hall keto shtete per konkurencen e pa ndershme qe po ju bejn rama,ruqi,xhafa e majko milo braqe.ju kan marrr ter punet si luften se tritol ka me shum se ne siri,kanabisin,kokainen,azilantet ne te gjitha keto prin qelbsiristani i eskobar edvin rama.

  2. nese evropa kishte qellim qe grekerve tu japim pasurit dhe te mos ju kerkonim llogari per ceshtjen came dhe shum lodra si keto vertete qe kushtet u plotesuan ,tani mbetet vete reforma ne drejtesi dhe vetingu rreth drejtesise se ke evropa quan drejtesi dhe sa e drejte ishte ndaj kombit shqiptare ne 1 shekull ,shohim se sa drejtesi dhe si e vlerson korrupsionin evropa ne mezin e vet drejtesi apo padrejtesi nese padrejtesi te ndalojne korrupsionin e organizuar grek ndaj trojeve shqiptare ,dhe me drejtesi ta ndeshkojne kete korrupsion ,duke e detyruar te njohe ceshjen came dhe lejojne bashkimin e trojeve etnike sic lejoj bashkimin e dy gjermanive sepse ajo coptoj shqiptaret dhe gjermanin njekohesisht un mendoj dhe vlersoj se lejimi dhe pranimi i keti korrupsioni per evropen eshte nje skandal ekstrem me pasoja deskritikimi politik ne sy te opinjonit politik nderkombetare dhe ,praktik sepse po ndeze shkendija lufte ne ballkan me permasa tronditese per vet evropen ,keshtu mund tu duket normale dhe pa rendesi por ne fakt do krijoje nje spirale rraksioni te rrezikeshem per te gjith ,do ta shikoni ne vijim ,nese nuk nxitoni ne kohe per ti vene fre korrupsionit ne mezin tuaj dhe nga ju tjereve , ky eshte mendim personal vlersuar ne fakte te historis dhe te verteten ne zhvillimin e vet por dhe pasojat qe padrejtesia sjell ne zhvillimin e vet si nje magnet qe i terheq gjith ne kosto dhe cmim,pa e kuptuar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *