• |
ide | kryesore

Rudi Xhuliani: Kërcënimi me vdekje nga Xhon Goti të cilit i ruhem edhe sot

Lajme, Të funditLufta me familjet mafioze ishte një nga sfidat e Rudolf Xhulianit në vitet 80, dhe kjo përballje i ka rrezikuar edhe jetën, kur në vitin 1986, Xhon Goti kishte organizuar vrasjen e tij.
Në ‘Opinion’, Xhuliani tregon se edhe sot ka vende që nuk mund të shkojë, si pasojë e luftës së tij me mafian.

Pjesë nga intervista: 

BF: Ky njeri, Xhon Goti, donte t’ju vriste në ’86. Ai vendosi t’ju vrasë. Dhe ishte vrasësi më i njohur i botës. Keni pasur frikë për jetën tuaj?
RG: Nuk e lejova veten të kem frikë.
BF: Kishit informacion se ky njeri donte t’ju vriste?
RG: Sigurisht. Unë kisha mbrojtje. Kur kisha nevojë. Unë kam mbrojtje edhe sot. Ka vende në të cilat nuk mund të shkoj.
BF: Ai ishte një njeri shumë i rrezikshëm.
RG: Ai ishte një njeri i rrezikshëm sepse ai e shijonte atë që bënte. Le ta krahasojmë me Kastelanon. Atij i pëlqente të vriste. Kur ai vrau Kastelanon, ai ishte në anën tjetër të rrugës.
BF: Në anën tjetër të rrugës?
RG: Dy njerëzit që ai punësoi nuk ishin mjaftueshëm të zotë. Ai ishte aty me numrin dy të tij i cili më pas iu kthye kundër. Dhe ai donte të sigurohej që ekzekutimi do shkonte mirë. Me siguri ai do e bënte vetë nëse ata nuk do e kishin bërë mirë. Mendo sa e rrezikshme është kjo. Ai mund të kapej. U deshën vite për ta kapur por më në fund ai u dënua.
BF: Po, ai vdiq në burg.
RG: Po, vdiq në burg.
BF: Në vitin 2000 më duket. Por nuk jam i sigurtë për vitin.
RG: Po, atë e kishin dënuar me burgim të përjetshëm.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *