• |
ide | kryesore

Drejtoresha e gjimnazit ‘Sami Frashëri’ refuzon grupimin LGBTI, ata ankohen tek Rama

Lajme, Të fundit
EDI-RAMA-LGBT.jpgTakimeve të LGBTI-së në gjimnazet e Tiranës i ëhstë përgjigjur negativisht drejtoresha e gjimnazit “Sami Frashëri”. Ajo ka mbajtur një qëndrim të prerë, duke mos pranuar përfaqësues të LGBT, në kuadër të fushatës së nisur me shkollat në kryeqytet, këta të fundit i drejtohen me një letër të hapur kryeministrit Rama.

“Në tashmë kërkojmë hapa konkretë që të bindemi se e keni seriozisht çështjen e respektimit të të drejtave të njeriut” – shkruhet nder te tjera ne letër.

LETER E HAPUR

I nderuar Kryeministër, Z. Edi Rama.             

Tirane, 29 mars, 2018

Ditën e sotme kemi lexuar të skandalizuar një intervistë që drejtoresha e gjimnazit “Sami Frashëri” në Tiranë ka bërë për gazetën Shekulli.

Në këtë intervistë të datës 29 mars, Teuta Dobi drejtoreshë e një prej gjimnazeve më të rëndësishëm të Shqipërisë shprehet, ndër të tjera ndaj personave LGBT, që do apo nuk do mësuesja janë edhe nxënës të shkollës që drejton:

“Nuk e di për këto takime, por unë nuk jam dakord personalisht. Nuk kam arsye t’i pres, pasi nuk kanë çfarë t’u tregojnë njerëzve. Unë mirëpres një muzikant apo kompozitor që t’ju them fëmijëve që të bëheni kështu. Ata nuk i mirëpres fare”.

Zoti Rama,

Ashtu siç jemi të sigurt se ju e dini shumë mirë, ky është një rast flagrant që nuk duhet lënë pa përgjigje.  Zonja në fjalë jo vetëm që ka shkelur gjithë kodet e etikës të profesionit të nderuar që përfaqëson por mohimi për të trajtuar këdo në mënyrë të barabartë është një veprim i dënueshëm nga ligjet shqiptare. Një gjuhë e tillë jo vetëm që fyen qindra dhe mijëra nxënës të komunitetit LGBT dhe prindërit e tyre, por është treguesi flagrant se bullizmi në Shqipëri, për fat të keq, frymëzohet jo vetëm nga mungesa e programeve edukuese në shkolla, por nga shumë mësues të paditur të cilët përbëjnë një rrezik publik për fëmijët dhe të rinjtë.

Ju njoftojmë se ne do të njoftojmë çdo organizëm ndërkombëtar brenda dhe jashtë Shqipërisë për këtë rast dhe për dhjetëra raste të tjera flagrante kur mësuesit keqtrajtojnë personat e perceptuar si pjesëtarë të komunitetit LGBT, raste që i kemi parë me sytë tanë, e që jo pak herë ua kemi bërë edhe juve të ditur.

Ne tashmë kërkojmë hapa konkretë që të bindemi se e keni seriozisht çështjen e respektimit të të drejtave të njeriut.

Me respekt dhe në pritje të reagimit tuaj,

Xheni Karaj                                                   Kristi Pinderi
Drejtore e Aleancës LGBT                Anëtari Bordit të Drejtorëve të Pro LGBT

 17 Comments

 1. na mbyten keta bythqimat, skane faje se kemi dhe kryeministrin dhe krytarin e bashkise bythqima lulishtesh.

  1. pse me demek geive nuk i punojne koqet e? hahaha shif edhe nai porno gej noiher o burr edhe e merr vesh a i puno apo jo, mos e mbaj vetem te kategoria straight se behet monotone ahahahahahaha

 2. Skane asgje cfare te tregojne. Super pergjigje!Bravo drejtoresha…
  Keta flasin sikur jane ndonje institucion per tu promovuar. Jam shkolluar ne Itali dhe skam asgje kunder tyre me jeten e tyre te bejne cte duan po te promovohen si vlere kete se kam pare gjekundi. Smbaj mend ne 10 vjet shkolle te kete ardhur ndonje komunitet i tille ne Itali. Po ashtu sic thote drejtoresha kane ardhur muzikante , shkrimtare njerez suksesi me nje ekperience te mirefillte per te treguar tek femijet. Me femijet nuk behet shaka

  1. Po mire pse Italine po na sjell si shembull ti? Italia eshte akoma me santa e me santo, sidomos ajo e Jugut njehere qe me mire ta shpallin Shqiperi fare.

 3. Nje falenderim per drejtoreshen ne fjale. Nuk mund te kuptoj se çfare vlerash apo “eksperience” ne jete mund te shpalose shoqata ne fjale. Turpi me i madh qe mund te konsiderohet kur nen mbeshtetjen e qeverise, vendore apo lokale, kerkohen dhe jepen favore te pa merituara. Duhet ti kujtosh ketyre pushtetareve, qe per tu bere anetare nderi te ketij komuniteti, kane lene ne harese sportiste, artiste qe kane dhene dhe vazhdojne te japin per kete vend.

 4. Bravo Drejtoresha e Sami Frasherit! Thuju turinjte ketyre zgjebsave. Cdo dretjtor shkolle gjmanzi a kudo duhet te beje te njejte gje. Me qe ra fjala a e di njeri keta bythyqirat ku rrine ku e kane shpine a dalin ne rruge a ulen me nai lokal?

 5. RESPEKT per drejtoreshen.. Keta felliqesira qe marin leke plot nga BE sidomos, duan te justifikohen dhe gjejne lloj lloj menyrash por skane faj ata jo…Kur nuk ngrihemi ne tja u q… motrat mire na e bejne.

  1. Ahahahahahaha po ti je i pafuqishem, thjeshte mund te acarohesh me nerva dhe te na sjellesh nje buzeqeshje ne buze me kete negativitet prej cubi qe ke. Armiqte duhet te jene gjithmone keshtu, te paqete, nevrik, te acaruar, me mllef. Eshte nje ndeshkim qe i bejne vetes dhe qe te shijon kur e sheh shpirtin e tyre te mbushur me kaq zi. Zi zi zi zi zi, ti je zi nga brenda, hahahahaha. Nuk je njeri i mire, dhe si rrjedhoje nuk e shijon dot jeten sic duhet kur je i keq keshtu sic je ti. Sa mire qe je i keq, he nevrikosu edhe pak me shume, shkaterroi nervat e tua fare kur mendon qe LGBT po fiton dhe ti jo! Po fitojne vetem ata qe po ndergjegjesohen me ndihmen e LGBT, ndersa ti po rri ne erresire mendore dhe emocionale, me nerva dhe me inateeeeee hahahahahaha. Po lajthittttt. Urrejta po te ha nga brenda, am am am am, haaaaaaaaaa!! 🙂

   1. leqe nga prapa jeni per te qare hall po ju keni problemin ne tru se as nga truri sqenkeni ne rregull fare po ti me kete shkrim qenke psikopat kaluar psikopatit pse kush po e rruan mor kopil rrugesh per ju, dukeni qenkeni rritur me nje femijeri te prishur qe flisni dokrrat qe bluani dit per dit juve duhet tju shpiejne ne nje qender psikiatrie e jo tu jepni “mend” rinise shqiptare ptuuuuu fare e keqe
    cudi si ka akoma servila qe su fut shkelmin nga keni ardhur mor ZOMBIE TE HELMUAR NGA TRUTE
    duhet urgjentisht te kuroheni ose nese svini mend deportim ne ndonje ishull te pabanuar se me ju vra sja vlen ju keni vrare veten ……..gjunaf…….sa gjynaf………

    1. Aahahahahahahahaha kush eshte e kush flet. Kokrra e injorantit i rritur ne ndonje gjiriz me shtatqind kelysh po me dukesh, fiks tipiku i ndonje periferiksi qe kushedi me c’sakrifica te kane ushqyer deri sa ke filluar edhe bixhozin e alkoolin e te gjitha te zezat e zakonshme te ju periferiksave nazik. Por ka nje zgjidhje edhe per ty. Mund te shkosh ne Rusi e te jetosh atje nje jete ku urrehet LGBT dhe mund te behesh i ndervarur nga Vodka, nderkohe qe oligarket te shtrydhin nga leketttttt hahahahahahahaha.

     1. Ooo pederast shko se te ka ardhur koha te shkerdhehesh ne myth tani boll komentove…

 6. O te qifte gomari mashkull more bythqir lulishtesh. Karin e hani ne buthe dhe mutin e beni nga goja more zgjebarake.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *