• |
ide | kryesore

Lubonja: Dhuna, shkalla e fundit para një shpërthimi si ai i ’97

Arkiva, Kryesore


Dhuna në rrugën e kombit dhe akti i mosbindjes civile, i ndërrmarë nga opozita, janë shkalla e fundit e cila mund të pasohet dhe nga një revoltë e madhe popullore, ashtu siç ndodhi në vitin 1997. “Nëse ato nuk dëgjohen ato mund të përshkallëzohen një një revotlë si pranvera arabe e Tunizisë pak vite më parë, apo si ajo që ndodhi në Shqipëri në 1997” ka thënë Fatos Lubonja, në një intervistë për rubrikën “Opinion” në News24.

Megjithëse mbetet idhtar i teorisë se nëse populli ngrihet i gjithi në këmbë dhuna mund të shmanget Lubonja ka shtuar: “Kjo revoltë duhet të jetë e të gjithëve, jo për të sjellë në pushtet Lulzim Bashën, por “për të shpëtuar fëmijët tanë”

Ai tha se  “Rama bëri tërheqje taktike për taksën në Rrugën e Kombit për shkak të dhunës që u krijua dhe frikës, por jo si pasojë e reflektimit. Është e gjithë struktura e qeverisjes së tij që nuk bëjnë gjë tjetër veçse bëjnë plane për të gënjyer dhe mashtruar shqiptarët”- tha Lubonja. Megjithëatë sipas Lubonjës ngjarjet e fundit nuk e rrezikojnë pushtetin e kryeministrit i cili është programuar të vazhdojë me të njëjtat metoda dhe prandaj rrezikon të sjellë një katrahurë. Por megjithatë “ekzistenca e çdo opozite sado e vogël apo e dobët të jetë ajo, është më mirë se të mos jetë fare” tha analisti, i cili parashikon vetëm dy rrugë, ose një bashkimtë madh të protestës të të gjithë shqiptarëve, ose eskalim në mjetet e dhunës.

©Lapsi.al

Lexo më tej:

Pse dhuna është e vetmja rrugë


23 Comments

  1. Lubonja dhe Andi dy njerez te mbaruar! Kemi edhe Lulin!Me vjen shume keq ku ka perfunduar PD! Partia e shpreses sone e te ardhmes sone! Ky “lulezimi” eshte si nje femije! Njeri i parritur! Rritu lule! Rritu po s’te le ustai Sali! Ti duhet ta kuptosh i pari se nuk je per ate pune! Njerezit tallen me ty dhe me CD qe ta ka vene Saliu te luash! PD duhet ndertuar nga e para pa lulen dhe pa Salen! Nuk po degjojme me nga Patozi! Si eshte puna

   1. Mero i pa verteti, me degjo mua Mero te vertetin –
    Qeverine or lum miku e ka prej 5 vjetesh nje fare Ed Rama. Nuk e ka as Sala, as Luli as Patozi as PD. Po ta kujtoj kete qe te besh si une Merua i vertete, pra te vazhdosh akoma sot e 5 vjet sikur eshte Saliu ne pushtet. Keshtu jemi vertet te besueshem ne pa anesi.
    Tung, adashi im i pa vertete Mero!

    1. Ore Mero Qose! Nuk flasim per keto vetem per 5 vjetet e fundit qe frikacaku Rama eshte K/minister! Duhet te jesh idiot te mendosh qe problemi shqiptar eshte keto vite! PD lindi e vdekur dhe tani te gjitha krimet dhe hajdutlliqet e Sales rrezikojne te gjithe! Po Luli me kullat tek liqeni mos i filloi Rama! Rama ka kusuret e veta por Saliu eshte kryekrimineli! Une mendoj se Saliu -Meta dhe gjithe PDistet duhet te dalin para drejtesise dhe pastaj Rama! Por injoranca e atyre qe shajne Ramen dhe mbrojne Berishen eshte unikale nga ana e iditesise!

 1. Te jete per Lubonjen,ketij njelloj i bie sahati,por ndigjoni kuksianet,jo ato qe thirren e manipulohen nga Eni Vasili e koleget e saja (more me qe ra fjala,pse Eni,ishte e pa pispillosur ne keto emisionet e fundit,bile edhe me floket e leshuara,ne kundershtim me paraqitjes e saj,shume te pispillosur dhe me fustane te hapura e me …lere mos e nga me,, qe na eshte paraqitur ne emisionin me Eduarti Rama),por kuksianet qe morren pjese masivisht ne protesten e tyre te jetes.Maskarralleqet e Rames,si i pa turp,i pa cipe,i pa karakter,nuk kane fund,dhe thoni se Rama u terhoq.A e dini cdon te thote kjo fjali:Kjo ka kuptim,kur ai,pra Rama,te deklaroje se tarifa nuk do vendoset me,jo vetem ne rrugen e kombit,por rte asnje rruge te Shqiperise.SEPSE,leket qe pretendon se nevoiten per mirembajtjen e RRUGEVE (ne te gjithe vendin),qeverija ka pese vjet qe i vjel nga taksa e shtuar ne cmimin e karburanteve,te cilat jo vetem qe mjaftojne,por dalin edhe per te plotesuar nevojat e shume rrugeve te amortizuara,apo te pa perfunduara,dhe te mos genjejne se po paguajne borxhet-Genjeshtra me bisht (i cili del dhe i turrperon,por rilindasit nuk duan tja dine),Borxhi,jo vetem qe nuk po paguhet,por perkundrazi eshte duke u rritue edhe me,po e kalon 70%.Pra,per sa kohe kjo takse do vijoje te MILET nga qeverija,te mos ndigjohet me fjala tarife per te paguar rruget.Kjo quhet “Terheqje pej verteti”,fjalet e tjera,jane fjale te Rames,qe ne gjuhen e popullit,quhet bir kurve.

 2. Te flasesh per dhune duke qendruar ne Itali eshte shume komode. Sec vuajne njerezit nga kjo dhune as do tja di njeri. A e keni pare Tiranen ne nje dite te zakonshme? A besoni qe nga qendra deri ne periferi keta banore te Tiranes do te pranonin dhunen? Qeverine e rrezon vetem Tirana. Me militante te importuar kjo qeveri do ta kete jeten e gjate.

 3. Mendoj qe nese nuk ka presion ne protesta , pushteti ne Shqiperi nuk degjon njeri. Vendosja e trarit ne rrugen e kombit, eshte fund e krye per qellime perfitimi, per te vjedhur sa me shume, te babezitur ne pangopesine e tyre. Nje grup i strukturuar politik, qe zhvat cdo dite nga pasuria publike e ketij vendi. Dhe ka njerez qe akoma e degjojne , dhe besojne ne ate qe ky kryem aktor thote. Eshte e tmerrshme si interpreton kryem aktor, si sforcohet, si sajon argumenta qe dhe nje femije nuk mund ti besoj. Gjithcka eshte bere e peshtire, dhe ka krijuar nje irritim te madh tek njerezit. Kam frike se fundi do kete i veshtire per kete palokryeminister.

 4. Si ka mundesi qe nje person me pa identitet, mbron qeverinee mashtrimet qeveritare te reklamave, bojrave e fasadave, e nuk shikon problemet qe kane njerezit per te jetuar, e se si kyi marrosuriKM, ka pushtuar cdo institucion, e partine e qelbesiravevetem per te sunduar. A nuk duhet te shporret ky c;eres i ekonomise e se ardhemes se shqipetareve?POOOO,,,e madhe dhe te mos te vije keq ty i paemer per ato qe permend, se nuk ti prek njeri,,, do preket kjo qeveri pushtuese qe po falimento nje shqiperi.

 5. Vettingu i ka tmerruar shume politikane, analiste bythelepires, oligarke, gjykates dhe prokurore.Duket qarte se aleati gjigand i kombit tone Shba- ja, ka vendosur ti shtype shume nga keta parazite te pavlere. Kjo eshte ajo qe do ndodhi né te ardhmen e afert dhe as revolucioni as putini asgje tjeter nuk ka fuqi ti ndali amerikanet.Me ne fund po vjen demokracia dhe shteti ligjor per shqiptaret e thjeshte.

 6. Une jam i bindur qe Shqiperia nuk mund te vazhdoje me kete kryeminister. Na duhet nje Micron si ne France qe ne themel perfaqeson njeriun e ndershem, te afte e njerezor. Ku ta gjejme? Jam per te gjetur nje njeri jo shqiptar nga kombesia e te na shpetoje!

  1. Një kryeministër jo shqiptar nga kombësia ?????

   Po pse more Astrit e nuk e luajti këtë rol një kinezo- amerikan (soroist) për tre vjet rrjesht ?

 7. “I nderuar” zoti Lubonja ,duhet ta kesh per nder nqse lexuesit e opinioneve te tua dhe te nje mori pleherash si Mostafafafafa do te te quanin nje ndyresire,palaco ,pacavure,ne kuptim te karakterit dhe Rrote K.ri ne kuptim te analizes. Jeni ju,grupimi i qelbesirave qe molepset mendjet e shqipetareve qe te votonin Edvin Kristaq Todi Ramen dhe sot keni paturpesine te thoni komplet te kunderten pa u skuqur e as zverdhur e pa kerkuar nje minimum ndjese per kete skandal qe promovuat .Turpi dhe muti ju mbulofte!!!

 8. Ky maniak mizantropik kerkon vetem shkatrrim dhe gjak ,por eshte i lig dhe frigacak i madh ,ashtu si ishte perballe agjenteve te Sigurimit te shtetit kur denoncoi babain e tij dhe e dergoi ne pushkatim.E kisha pyetur Fatos Lubonjen si ndjehet kur shikohet ne pasqyre? Ne fakt a e ka guximin te shikohet aty ?Gjendja e tij te semuar shpirterore r reflekton edhe fytyra e cila vertete trishton edhe femijte.Vetem maniaket mizantrop mund te ndjellin dhe nxisin tragjedine e pergjakshme dhe shkatrrimin e gjakderdhjen e vitit 1997.Nuk besoj se njerezit nortaml te cilet punojne e perpiqen per nje jete dhe te ardhme me te mire mund te deshirojne gjak,zjarre dhe shkatrrim per shqiptaret dhe dhe vendin e tyre.Lubonja duhet ta dije se mekati mortor qe ka bere ndaj babait do ta ndjeke edhe jo vetem gjate gjithe jetes por edhe ne varr nuk do gjene prehje ,por per kete nuk i kane fajet tejret .Jo..jo.. eshte vete ligesia e tij dhe friga e tepruar prandaj nuk i kane faj shqiptaret qe don ti qoje ne gjakderdhje e shkatrrim.

 9. Ky maniak mizantrop kerkon vetem shkatrrim dhe gjak ,por eshte i lig dhe frigacak i madh ,ashtu si ishte perballe agjenteve te Sigurimit te shtetit kur denoncoi babain e tij dhe e dergoi ne pushkatim.E kisha pyetur Fatos Lubonjen si ndjehet kur shikohet ne pasqyre? Ne fakt a e ka guximin te shikohet aty ?Gjendja e tij te semuar shpirterore r reflekton edhe fytyra e cila vertete trishton edhe femijte.Vetem maniaket mizantrop mund te ndjellin dhe nxisin tragjedine e pergjakshme dhe shkatrrimin e gjakderdhjen e vitit 1997.Nuk besoj se njerezit nortaml te cilet punojne e perpiqen per nje jete dhe te ardhme me te mire mund te deshirojne gjak,zjarre dhe shkatrrim per shqiptaret dhe dhe vendin e tyre.Lubonja duhet ta dije se mekati mortor qe ka bere ndaj babait do ta ndjeke edhe jo vetem gjate gjithe jetes por edhe ne varr nuk do gjene prehje ,por per kete nuk i kane fajet tejret .Jo..jo.. eshte vete ligesia e tij dhe friga e tepruar prandaj nuk i kane faj shqiptaret qe don ti qoje ne gjakderdhje e shkatrrim.

 10. Bashkekombas te dashur,vllezer e motra e keni shume te lehte te identifikoni argatet e strategjise ruse dhe ate te ekstremizmit islamik ,pra dy strategji anti demokratike dhe antiperendimore.Ata politikane dhe gazetare e opinioniste qe propagojne gjakderdhjen,dhunen,flaket dhe shkatrrimet si opcione te gares per pushtet jane armiqte me te medhenje te demokracise perendimore,armiqe te popullit te tyre .Mercenare ne sherbim te ideologjive dhe strategjive proruse dhe proekstremiste.Degjoni dhe lexoni me kujdes qfare ofrojne si zgjidhje Lubonja,Zheji,Shkullaku,Bushati te mos flasim per kreret e opozites.Keta duke pare se sot Shqiperia pakthyeshem po ece drejte familjes se vendeve demokratike ku dhuna nuk pranohet si mjete per marrjen e pushtetit,po leshojne klithma per te bindur shqiptaret se dhuna dhe shkatrrimi jane i vetmi opcion per ndrrime pushteti.kete po perpiqet Putini ta nxise me tere forcen ne Ballkan.Eshte plotesisht e kjarte se argate te kujt jane keta “opinioniste”,dhe kush i paguan.

 11. nese ka persona negative dhe ute parealizuar ne jete qe shperndajne negativitet thjesht se si pjerdh kush, keta jane Lubonja dhe Bushati.
  Eshte e veshtire ti pershtatesh qasjes se tyre plot mllef. Te krahasosh 97 me 2017 i bie te hesh kurve ne mendime.
  Jeni te neveritshem dhe antikombetare. nje dite do paguani per kete poshtersi qe jeni duke bere. Ptu plehra pa vlere.

 12. Keta komentues filo rilindas, po tregojne hapur edhe nga cfare e keqe kane ardhur. Keta qe jane qelbesirat e demokracise, deri dje shanin ameriken, naton, e imperializmin, sot na jane bere me amerikane, e demokrate se ata qe kane vuajtur e qe luftuan per demokracine,,,, pa le na bejne edhe leksionedemokracie, e politike. Kush ju lexon keto komente dukeni qe jeni lepiresa e servile te sistemit qe ka ngritur kjo qeveri. Andajnese ju nuk shikoni se ku e ka cuar nivelin e jeteses,, te vendeve te punes, kanabisin, e vjedhjet shteterore te ketij kapo bandisti qe kemi, edhe ju do ju zere fortuna e protestave, e do jepni llogari per dizinformueste gjendjes ku jemi sot. ju do shikoni qe ne tere historine ne shqiperi ne kohen e cemokracise,,, hajduti, e mafiozi, narkotrafikanti me i madh ne ballkan eshte krimineli i ekonomise , e falimentuesi shqiptareve banditi RAMA…

 13. Kush eshte shkaktari i dhunes?
  Me qeveritare bythqira qe te puthin doren kur duan vota dhe te hyjne ne dru kur kapin pushtet?
  I share eshte ai qe shkon e voton.
  Ketu vota nuk pin uje.
  Shqiptaret jane bole.
  Ketyre do qire gjithe rraca.
  Politikane oligarke provesore akademike ushtarake mjeke varu karin.

 14. Eshte naivitet apo budallallek te mendosh qe Lubonja apo Bushati na i qajne hallin banoreve te respektuar te kukesit! Por -A eshte Shqiperia nje vend serioz me politikane te tille dhe me shtet? A ka opozite? Rama sigurisht ka kusuret e veta si K/minister por kjo gjendje nuk u krijua per 5 vjet as per 50 te tille! Me vjen keq por shqiptaret as kane pasur as duan shtet! Duan rrumpallen Sali me aleat Nard Ndoken! Rama ben keshtu se ka kundershtar Lulin me shoke ,idiote dhe injorant te PD, hajdute dhe kriminele! Mendoni deputet Nardi,Paloka,Strazimiri,Mediu i Gerdecit,Vokshi motra e Vokshit! Po Patozi ku ngeli me Josin? A ja vlen me SHqiperia! Po ngrihen militantet te mbrojne Berishen dhe te tjeret se ju ka hyre frika ne palce, sepse do te pergjigjen per krimet qe kane bere dhe na jane ngritur disa analiste politikane etj.plehra dhe thone se kuksianet u varferuan ne keta 5 vjet te Rames! Por jo more zoterinj! Mos u beni vegla te vrasesit dhe spiunit Berisha! Kerkoni te drejtat tuaja por pa Altin Goxhaj! Ndryshe jeni te deshtuar qe ne fillim! Mos mendoni ju se po erdhi Berisha do t’jua shtrojne rrugen e Kukesit me flori! Vetem fjalori qe perdorin PD eshte shume poshte! Nganjehere me krijohet pershypja se keta te PD jane te gjithe maskarenj pa folur per Monen dhe LSI! Bur dhe gra deputete pa identitet sherbetore te perulur! T’ju roje Sala dhe per pak kohe

  1. Kaq idiot sa qenke, duhet të jesh vetëm rilindas, sepse rilindasit janë etaloni i kokëtrashësisë.

 15. Hesht o zoti Lubonja, ne jemi gadi te hame dhe bar te thate a te njome si te jete nevoja, vetem kete pushtet te Rames ta mbajme mos rrezohet. Kemi pervoje per kete, kemi dhene prova ne te shkuaren. Kemi qene e jemi te angazhuar kurdohete qe ta mbajme pushtetin deri kur te na thone te perdorim ate shprehjen “Kemi dhe 6 dite buke”. Atehere po, do heqim dore nga barngrenia e do dalim ne opozite.

 16. E shihni kush qane hallet e varfanjakeve?Mercenare here te njeres e here te pales tjeter te politikes, njereze te pšaguar e te perkdhelur te cilet asnjehere nuk e dine ghalolin as varferine .Ky fytyremajmuni shkon nga dy here ne jave ne Itali,nje zot e dine per kend punon.Me siguri per sherbimet proruse sepse keta qe kerkojne perplasje,dhune ,zjarre e shkatrrime nuk mund te kene tjeter agjende pos asaj proruse.Ne njerezit qe luftojme secilen dite per ekzistence nuk duhet te behemi pre te lubonjave e shkullakeve.A ka ironi me te madhe sa te na qajne hallet e te na instrumentalizojne Salihu,Luli dhe papagallet e tyre politike e mediatike,ata qe zhvaten ,vodhen djeresen e gjakun e ketij populli deri dje madje edhe me qmimin e vrasjeve .Pyetni keta hora si jetojne edhe sot ata vete e femijte e tyre?Cili nga keta po vuan nga varferia.Ku i kane femijte dhe si ia kalojne.Pyesni veten pse ju dhe femijte tuaj nuk keni as buke e ata e femijte e tyre qojne jete milioneresh si Xeni neper vendet me te shtrenjta.Pyesni Lubonjen si po i del tere kjo shetitje e sallkam ne pleqeri apo ka kursyer ne burgje?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *