• |
ide | kryesore

Zyrtari i lartë austriak: Nëse Shqipëria ngre kampet për refugjatët do ta ndihmojmë ne

Arkiva, Lajme, Të funditNë media flitet për mundësinë e ngritjes së qendrave të refugjatëve në Shqipëri e vende të tjera të Ballkanit. Drejtori austriak kundër trafikimit, Gerald Tatzgern thotë se Austria do ta mbështesë konkretisht Shqipërinë.

DW: Vala e refugjatëve drejt Europës nuk ka të ndalur. Së fundmi ju e keni cilësuar gjendjen si “shumë të rrezikshme”. Çfarë e bën atë kaq të rrezikshme?

Gerald Tatzgern: Gjendja është gjithmonë e rrezikshme, kur ne dallojmë, se si grupimet e ndryshme të trafikantëve i kushtohen gjithnjë e më shumë trafikimit, sepse shumë njerëz nga këto rajone marrin rrugën në drejtim të Austrisë dhe Gjermanisë. Në bëjmë fjalë këtu për një masë prej 50.000-60.000 persona, më shumë se 17.000 vetë të tjerë që ndodhen në ishujt grekë, marrin për pak kohë të drejtën të lëvizin të lirë në të gjithë Greqinë.

DW: Austria duket se e ka një plan, mediat flasin shumë për kampet e refugjatëve që do të ngrihen në Shqipëri. Asnjëra palë nuk i ka hedhur poshtë këto plane, sa konkret është ky plan ?

Gerald Tatzgern: Ne jemi të gatshëm që jashtë Bashkimit Europian të ngremë qendra të tilla të Bashkimit Europian, ku të verifikohet, nëse ekziston apo jo një e drejtë për të vazhduar udhëtimin drejt Europës. Pra ne duam të dërgojmë sinjalin e qartë, se nuk duam t’ua lëmë trafikantëve në dorë se kush ia del të hyjë në Europë dhe kush jo.

DW: Shqipëria përmendet si një nga këto vende. A mundet ky vend ta përballojë një barrë të tillë?

Gerald Tatzgern: Nuk mund t’i përgjigjem kësaj nga këndvështrimi i policisë dhe kriminalistikës, sepse ky është proces politik. Por mund të them nga këndvështrimi i policisë, se nëse do të ngrihen këto qendra, pavarësisht se ku, atëherë ne duhet t’i mbështesim shumë policitë e këtyre vendeve, me qëllim që të mos hapen fusha të reja kriminaliteti, ku vajzat e gratë të shfrytëzohen apo ku trafikantët të zbulojnë fusha të reja veprimi.

DW: A ka plane për këtë?

Gerald Tatzgern: Ne kemi aktualisht një plan që nga sektori ynë të dërgohen nëpunës (Zyra Federale e Austrisë për Kriminalistikën shën. red.) në Shqipëri. Ne do të zhvillojmë aksione të përbashkëta në kufirin greko-shqiptar, do të shohim për mundësitë e mbështetjes me asistencë teknike, këtë do ta komunikojmë më tej në Bashkimin Europian që kolegët tanë të policisë në Ballkan t’i forcojmë si duhet. Mbështetja jonë do të jetë edhe me personel.

DW: Nëse ngrihen qendra të tilla a nuk përbën kjo rrezik edhe për sigurinë e këtyre vendeve, BE ka një problem më pak, këto vende një problem më shumë?

Gerald Tatzgern: E kemi parë disa herë se në mesin e migrantëve gjenden edhe simpatizantë të IS-it. Ne punojmë me të gjitha autoritetet në Ballkan në mënyrë që të pengojmë që të krijohet një problem i tillë sigurie në të gjithë rajonin. Aktualisht mund të llogarisim se luftëtarë të caktuar kërkojnë të zbarkojnë këtu dhe përdorin për këtë trafikantët për t’i çuar në vende të tjera. Por për momentin nuk ka të dhëna se ndonjë shtet i caktuar në Ballkan po rrezikohet.

DW: Nëse qendrat e refugjatëve zhvendosen në Shqipëri apo Ballkan, a nuk do të krijojë kjo hapësira të reja për grupet e trafikimit? Si e shihni gjendjen aktualisht në Ballkan?

Gerald Tatzgern: E vështirë të japësh një përgjigje, sepse kur shumë njerëz i kushtohen kësaj pune, trafikimit, atëherë krijohen grupime gjithnjë e më të vogla. Pra nuk është se kemi një “kapo” që e ka në dorë të gjithë trafikimin në Ballkan. Por megjithatë kemi të dhëna se në disa vende, Serbi, Maqedoni dhe Shqipëri ka njerëz aktivë që kanë rol drejtues në këto grupe trafikimi. Ka grupe trafikantësh me 20 vetë por edhe deri në 60 kriminelë.

DW: Grupime që janë aktivë dhe që mund të forcohen në Shqipëri, nëse vijnë qendrat e reja…

Gerald Tatzgern: Nuk e besoj, sepse gjithçka do të ishte e kufizuar në një vend. Kemi pasur një përvojë në Austri, ku në qendrën më të madhe të azilit në Austri zhvilluam masivisht hetime dhe arritëm që të identifikonim shumë traifkantë dhe t’i arrestonim./DW/8 Comments

  1. nese evropa ,ndjehet keq nga refugjatet ,levizja masive njerzore,drejt evropes ,kjo eshte kosto e pergjegjsis te politikave 1 shekullore te prendimit,kjo nuk ndalet me luft se te luftosh te pafajshmit viktimat poroblemi del jasht kontrollit ,tani shkundeni xhepat dhe shkoni dhe ndertoni shpijat qe jua keni prishur ekonomin ,dhe shikoni punen tuaj largohuni nga padrejtesia qe ne te ardhmen kjo tu mjaftojne per te nxjerre mesim qe padrejtesia ndaj tjetrit eshte padrejtesi ndaj vetes suaj ,migrantet nuk po vin drejt shqiperis as vedeve te ballkanit as kines indis rusis por po kerkojne evropen berthamen e politikave tragjedive ekstremeve te 1 shekulli ndaj tjereve,prendimi pergjegjsive dhe kostove te politikave te saje nuk mund tua hellin me tjereve sepse asnje popull nuk i pranon ,e ftoj klasen politike shqiptare te shpjegohet,se cfar kerkon te bejne sepse duke u bere burimi problemit per 1 shekull ,bashke me aleatet e saje per 1 shekull ndaj 15 milion shqiptareve duke ju sjellur me politika ligje dhe veprime shqiptareve kosto mbi kosto problem mbi problem ,keta po eklipsojne shum avni rustema per shum esat pash toptana qe na jane bere,keta nuk kan legjimitetin e popullit te bejne padrejtesi ndaj popullit vet,voten nuk jua llam per padrejtesi qe padrejtesin ta bejme sistem jete ,por voten ua llam te na perfaqsojne dhe mbrojne me dinjitet ,te drejtat interesat tona ,shteti shqiptare ka 1 shekull qe ka ndalur drejtesin hakun ndaj bashkombasve te vet,ta din se sido qe ta lozin lojen ne finale do jene kombi shqiptare qe vendose keta nuk na kan pyetur asnjehere per asgje dhe ,pacmangeshem shum shpejt me hir apo pahire do largohen nga mezi jone mbasi i kan plotsuar gjitha kriteret ,qe keto me te mall kan demin se dobin ndaj nesh dhe po plotsohen gjith tregusit e mosdurimit mosperballimit ,te klaneve kostove qe keto sjellin ,por kjo do sjellin nje ndryshim rrenjesore dhe shembjen e gjitha elementeve te korrupsionit dhe padrejtesise te montuara ne mezin tone,duke shemur cdo pretendim te kujdo ,per marrveshje korruptive a borxhe qe keta kan marrur pa na pytur sepse per 1 shekull ishim si te burgosur dhe tani po lirohemi i burgosuri kur spytet si detyrohet askujt asgje ,po vjen koha qe pjesa e shendoshe me e malle e botes te ngreje tamam nje veting te nje korrupsioni galopant mbi popuj ,dhe kryesish per kombin shqiptare ne nje shekull ,si domosdoshmeri ecurie paqe ,normaliteti ne bote,sepse nuk jane kombi shqiptare qe beri gjith ket korrupsion ket ralitet ,por do dale dikush tjeter qe kaq bukur e ka kurdisur dhe planifikuar ,kjo nuk eshte e drejte,por qe nuk eshte afatgjat,dalim tek migrantet ,ne jemi kombi qe presim bashkim te 15 milion banoreve ne keto troje jo cpopullim ndryshim demografie,te popullsis qe shqiptaret te detyrohen te largohen perm,es imponimit varferise ,dhe zevendesimin me popullsi tjera ,ku me politikat e instaluara ligjin e reformes 7501 qe grabiti pronat ,marrveshja per detin dhenia me koncesion te cdo pasurie ,marrveshjet qe favorizon te huajt dhe disfavorizon shqiptaret ,keto i shkojne pershtat,ketyre politikave qe ka emrin asimilim kombetare,p[or dicka eshte e habiteshme qe e gjith klasa politike eshte e bashkuar ne mirkuptim per 1 shekull per gjith cfar kan menduar folur dhe vepruar,por ne papajtushmeri me te drejtat dhe lirit njerzore dhe bashkombasit e vet tani se te gjith jan tralltare armiq agjentura apo te shitur ,kete nuk e di un di dicka na grabiten pronat ,dhe nuk i kthyen na mashtruan edhe ate pak toke qe kemi marrur nga pronat tona nuk vin ta dekumentojne ,ketu shteti per rregull ligj dobi per ne sic eshte dhe vet kuptimi nuk funksionon,ketu vecse kan futur kriminalizimin ,ku sejcili te mashtron grabit te drejten por kan futur dhe akuzen sipas ligjit dhe ligji te ndeshkon dhe sejustron pasurin ,kjo eshte nje shpikje e re qe zhvillimit vlerave ua merr frymen sepse ky eshte shtet laik ,islami quhet terrorist kurse padrejtesia laiciteti ,jan drejtesi,e kur zhvillohet padrejtesia dihet qe kemi vene kriminalizimin e brezave rregull por kur kriminalizohen ne menyre te planifikuar dhe me ligj ndeshkohen si e drejte legjitime kemi qellim te planifikuar ,un nuk jam ,kunder drejtesise ,por nuk pajtohem as me padrejtesine ,qellimet duken qarte ndaj shqiptareve mbasi gjith cfar ndolli brenda eshte produkt i sajuar nga jashte ,tani duan te sjellin migrant ti largojne nga evropa ,ketu duan te sjellin mbeturinaketu sollen terroristet qe shemben lindjen e meseme,,ketu lende kimike,ketu ligjet e sorosit ketu policin e sorosit,,po mire keta migran me cfar lirish dhe te drejtash vine,nese keto do kene liri dhe te drejta si shqiptaret keto kan te drejte te levizin lirisht ne evrope si shqiptaret nese jo me keto ,do na anullohet levizja lire ne evrope dhe ne ve si shqiptare,,por nje gje sjellin problemet mbi probleme ,varesin nga problemet te vet burimit te problemeve autoret dhe aktoret e tyre kesaje varesie ato nuk i shpetojne dot pergjegjsise ndaj kostove sepse padrejtesia ka kosto por dhe cmim qe te zotin e ndjek deri ne perjetesi ja percaktoj krijuesi saje jo un ai e din se si dhe kur ua con por qe eshte e garantuar prej tije qe te padrejtet i ndeshkon ,per kete ka dhene garanci,, ne kurane dhe synet , por qe e vertetoj feja shkenca dhe praktika cdo dite ligjet e tije ndeshkimin e tije e ndalon vetem pendimi ndjesa haku,me keto probleme qe po ndollin dhe po na shtojne cdo dite askush te mos mendojne se ju shpeton pergjegjsive ,prekundrazi pergjegjsit ju shtohen ,por perse ekziston gjith ky tmerr nuk do thot qe,nuk ka zgjillje,percdo periull historike ,te qarte prere precize zoti mallerishem ka cuar zgjilljet per gjithcka njerzimi ka nevoje ,,me shpalljen hyjnore ullzimin e tije ,e kunderta padrejtesise e verteta e drejta haku ku nese e lexojme perkrahim ndjekim dhe zbatojme nuk do degjonim me fjale apo veprime qe na shperqendrojne ,stresojne ,zbehin humbin shpresen sigurin paqen zgjilljet dobin ,na fusin ne urrejtje percarje perplasje konflikte shkatrrime ,por mendime fjale dhe mendime ,te cilat na qartesojne gjallerojne japin siguri paqe zgjillje shprese per te gjith ku si ne pergjithesi si ne vecanti e verteta cdo detaj e ka te pastert ku njeriu shpirti tije gjen kenaqesi zgjillje shprese qetesi,sepse te verteten drejten hakun zoti mallerishem e krijoj vetem si dobi per ne ,e perderi sa jejcili prej nesh nete gjen veten e don per vete perse te mos e doje dhe respektojne edhe per tjetrin sepse keshtu do ndjeheshim te gjith mire krenare sepser pikrisht e eshte se e verteta eshte domosdoshmeri si buka qe hame si frymarrja qe marrim sepse baze saje fuksionon , ekzistenca jone mbi toke rregullave ligjeve te saje qe sa here njerzime ecen me te verteten drejten hakun ndjehet mire dhe sa here ecen pe padrejtesin interesat shklasin te drejtat e njeritjetrit nga egoja e pushtetit dhe parase dhe shkatrrohen ,uroj te gjith te kuptoni dicka ,nese vertet e doni veten tuaj ,mendoni per veten permes te vertetes jo permes interesit deshirave se keto pacmangeshem do ju shpien aty ku nuk deshironi ,sepse ne si njerez nuk mund te ndryshojme imunitetin njerzore dhe gjallesave sepse jan ligje krijimi por njekohesisht skemi fuqi krijimi te krijojme sitem krijimi interesi ,por ndollemi ne nje fushe te percaktuar krijimi me rregulla te percaktuara ,dhe funksion te percaktuar ku baze zgjelljes qe bejme me mendime fjale dhe veprime ne vem ne levizje te miren ose te keqen te shvillohet ne mezin tone ku nese kerkojme te miren me drejtesi hak sipas vleres meritet ligjeve te percaktuara te krijuesit gjithesise ne rendimentin do ta kemi vetem te mire e nese jo te keqen te gjith do ta kemi ne prak per shkak te heshtjes bashkjetese dhe pranimit saje ne mezin tone,tani nese dikush ndjehet keq kur komentojme kunder deshires tije kjo eshte e verteta ai qe ndiehet keq te mos urreje asken te mos projektojne armikun sepse ate e gjen ne thellesin e shpirtit vet,le te shohe veten e tije veprimet e tije ndaj tjereve ne raport me deshirat qe kerkon per vetea ai ka te njejta si per veten ashtu dhe tjeter le te shohin veten me cfar thot krijuesi tije ,dhe te bindet se askush nuk e urren ,por ne fakt ai po urren veten me veprimet e tije kjo eshte pasqyra qe i behet qe sejcili te shohin veten dhe rregullohet eshte dobi per sejcilin thenia e te vertetes ,sepse ndolle dhe ndryshon nga njeri i demeshem per gjinin njerzore behet i dobishem ,dhe shpetues ,e kur perkellelet i shkohet pas perkrahet ne atyre qe na sjellin padrejtesi ,jo vetem qe po i humbim ato por dhe vetet tona ,eshte pergjegjsi per sejcili qe din qe diturin tua shpjegojne tjereve pavarsisht se per momentin urren sepse per logjiken dhe shpirtin jan faktet testi bindjes ,dhe pranimit ,njeriu nuk u krijua as i pagabueshem sepse lindi i paditur por dhe as i pandreqeshem sepse coj ullzimin dhe njerz te ditur per tua shpjeguar ,kjo eshte jeta sprove nje proces zhvillimi mes se mires dhe se keqes ku mrekullia dobis dhe perfitimit eshte kur njeriu i ditur arrin te binde dhe shpetojne nga humbja njeriun me ego te pangopur pushteti dhe paraje,ta beje njerzite dobishem per veten dhe tjeret,eshte pergjegjsi per te gjith keshillimi per mire dhe ndalimi nga e keqa ne menyren me te bukur pershtateshme pelqyeshme dhe pranueshme por kur kalohet cdo cak zoti njerezve per tu vetmbrojtur ne nder prone pasuri jete nuk jua ka lillur duart,por ju ka llene liri vetmbrojtje me cdo sakrific ,i ftoj te gjith ne mirkuptim tolerance marrveshje drejtesi hak,i ftoj ne arsye te shendoshte ,mbasi nuk ka me hapsira ,per tia hellur dikujt perderi sa gjith kan librat ne duar din te dallojne te miren nga e keqa ,kur kjo dihet vlen per te kuptuar sejcili dhe zgjellur perfundimin e tije se nuk ka gje pa perfundim duke ditur te gjith qe nuk krijuam ne gjithcka ,nuk mund te komandojme gjithcka neve vecse na u la amanet ne mirembajtje gjithcka sipas nje rregulli te percaktuar,vall nga gjithcfar kemi dhe shohim a duhet te meditojme dhe zgjellim ate cfar vlen per ne ,sejcilin ku ne mendime fjale dhe vepra me levizjet tona me te madhe te kemi dobin se demin ndaj vetes sone,sejcili per veten e vet, ky koment i harmonisuar eshte specifik i zgjellur ne kuptim i dobishem per individin dhe kolektivin

 1. Ikni ore plera te shemtuara kafshe barbare po na beni dhe moral humanitar ju naziste te ndyre. Kerkoni te blini me lek moralin qe keni humbur. Jo mbajini vete rrefugjatet paguani per lemshin qe ju dhe te tjere si ju gatuat ne Lindjen e Mesme. Shqiperia po pranoji kete loje te ndyre do te jete fatale. Kopilin e bere ta mbajne vete ne dere e mos ta hedhin tek ne. Ne do marim rrefugjate sepse duam ne te marim sepse ndryshe nga Austria nuk jemi as homofobe e as kafshe si ta, sduam as leke prej jush e as leksjone morali.

 2. Karaklizmo. Ne ikim ata vijne. Sa te hyjne, se pastajj nuk i heq dot. Do kerkojne qytetari dhe behen anetare parlamenti.
  Do behemi hibrid.

  Shqiprab do quhemi, dhe do jetojme ne Shqiprabi.

 3. Mjafto qe i nxorren genjeshtren mashtruesit e genjeshtarit RAMA,,,,mos te lehe me si gore,,,, ai po e mbush shqiperine me refugjate. Tanime i plasi te pa cipit.

 4. Rrefugjatet kane nisur te vijne. Nuk behet fjale per 600.000 por per 200.000, gjoja qeveria e degjoi popullin e vet dhe nuk pranoi aq shume… Propaganda “e majta keq, por kush do e marre pushtetin se e djathta eshte me keq” ka fonksionuar mire deri tani. Median e preu barku qe ka ikur Jozefina Topalli. Popull me teveqel nuk ka. Me mire te vijne ata arabet, te pakten ata protestojne

 5. te i qon roshit,prenges,ndokes femij te mitur e femra te reja balles,doshit,tahirit esht si ti futesh ujkut qengja ne goj.sidomos ti jep rame kriminelet e isisit do te thot se zgjedhje kurr nuk do ket,do ket o vot o tritol.

 6. Ide e mire zoteri te luftosh trafikimin, sic shprehesh, duke mgritur kampe ne nje vend ku trafiku i paligjshem jo vetem lulezon, por edhe ka pasur mbeshtetje nga qeveritare!
  Pra ju mendoni ta coni trafikim e refugjateve afrikano-aziatike ne NIVEL TJETER!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *