• |
ide | kryesore

Deputeti socialist tregon çfarë do të bëhet me 3.4 milionë eurot e kapura në ‘Toyota Yaris’

Lajme, Të fundit


Ish-drejtori i Parandalimit të Pastrimit të Parave, Alket Hyseni, sot deputet i PS, ka komentuar kapjen e 3.4 milionë eurove në Portin e Durrësit. Sipas tij grupet kriminale në vende të ndryshme në Europë tentojnë që të pastrojnë paratë në Shqipëri përmes investimeve dhe blerjes së pronave të paluajtshme.

“Kjo është skemë e mirëfilltë e grupeve kriminale. Janë monitoruar disa grupe kriminale në Angli, por edhe në vende të tjera, ndërsa përpiqen që të pastrojnë paratë në Shqipëri. Në katër vite janë bllokuar aseste kriminale 10 herë më shumë. Institucioni që kam drejtuar, më pak se 8 muaj ka pasur rezultatet shumë të mirë, ka qenë bllokuar 36 mln euro asete, katër herë më shumë nga krijimi i këtij institucioni”, tha Hyseni për Report Tv. 

Po ku do të shkojnë 3.4 mln eurot e sekuestruara nëse në fund të procesit do të vërtetohet se janë nga bota a krimit? Deputeti socialist, që është dhe vetë nën hetim pasuror, është shprehur. 

“Ato përbëjnë elementin e provës, do të mbahen të sekuestruara, në fund do të konfiskohen dhe do të kalojnë për të mira publike. Asetet vihen pastaj në dispozicion të nevojave publike, mund të përdoren për bërjen e rrugëve, ujësjellësave apo veprave të tjera”, – tha ai.


3 Comments

  1. Ato para o shoku -Alket Hyseni-perdorini per te gllaberuar sa me shume pronat gjate breg detit duke ngritur hotele dhe s’ter hotele sic kini bere deri tani dhe ju zotrote –

  2. sapo u legalizua pastrimi i parave me ligj. fakti qe nuk dihen nga eshte burimi eshte super lajme per evropen qe do te mbroje bythen e vete, lere me keta tanet qe, duke patur pushtetin kane dhe faktorin kohe ne dispozicion, duke patur gjithashtu mjetet e duhura per pergjim rrine presin dhe i kundervihen njerzve per te mbrojtur bythen e vet. njelloj si ajo karja hillary qe nuk di te bej gje tjeter vetem te drejtoje gishtin tek te tjeret per vete nuk mbane pergjegjesi. eshte ky i semuri mendor qe kujton se na ka drejtuar deri tani, kur e verteta eshte se pa ankesa qe vijne nga derrmimi i jetes se perditshme sdo dinte as te fshinte bythen e vet, eshte ai qe po legalizon injorancen dhe vjedhjen e mendjes me ane te te marrosurve pas pushtetit. te gjithe te huajte qe thone “eshte lajme i mire pasi kemi mbushur kushtet” ta cojne njeher vajzen apo cunin, ca do qe te ket, ne bordello tja shkepin njeher e mire ne bythe me gishta nfyt, haha, pastaj te na bej moral fallco per tolerance. evropa eshte e mbaruar perfundimisht

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *