• |
ide | kryesore

A do hapen negociatat në 2019? Vlahutin: “Unë nuk parashikoj se ç’do ndodhë vitin tjetër”

Lajme, Të funditAmbasadorja e BE, Romana Vlahutin e pyetur nëse do të hapen negociatat për Shqipërinë vitin e ardhshëm, është përgjigjur në një mënyrë fare të qartë: “Unë nuk mund të parashikoj se ç’mund të ndodhë pas një viti”. Ajo në mënyrë elegante ka treguar se për raportimin e progresit në kushtet që i janë vënë Shqipërisë nga BE do të flasë pasardhësi i saj në Tiranë. Por për të mos bërë që deklarata e saj pas mbledhjes së Luksemburgur të duket shumë negative, përpos shkopit Vlahutin ka treguar edhe karrotën:

“BE njohu të gjitha reformat e Shqipërisë dhe se sot kemi një datë të qartë për çeljen e negociatave”. Ajo u përpoq të shpjegojë vendimin që e konsideroi si  “pak i ndërlikuar” duke theksuar arritjet kryesore: “Shqipëria ka marrë 3 gjëra shumë të rëndësishme pozitive. E para, njohja e rekomandimit e të gjithë reformave, e dyta një kalendar i qartë, një datë shumë të qartë për konferencën ndërqeveritare dhe kjo është shumë e rëndësishme” ka thënë Vlahutin. Por si të gjithë protagonistët që e shohin me sy pozitiv vendimin e djeshëm ambasadorja nuk ka pasur një përgjigje për dilemën thelbësore: A do të ketë datë nëse nuk polotësohen kushtet e dhëna?

©Lapsi.al

 

 12 Comments

  1. Eh moj -koke-kuqe-e nxore kete popull me -buze te kuqe-.Ty te lumte sa bere a ebleve ate vilen ketu tani zjarri ti bjere ketij vendi nuk te kercet shume menderja.

    1. beni mire te na zhdukeni gjith nga shqiperia ju bashke me kukullat tuaja politike ne vend,eta lini kete komb te qet,

  2. kjo lavire si lu parashikojn vetem kur u vjen thesi me para kokaine e kanabisi.lavireve lu vllahutin ju duket kanabisi i mbjellur si lisa geshtenjash e miell misri-si rames qe i duket avioni mushkonj,jasteku i griseldes femij 9 muajsh e blloku i metes ngjal lalzi.kaq shum te dhjen trurin kokaina ram,xhaf,astrit,gr etj sa edhe mutit mjalt i thoni.

  3. Edhe kjo floke kuqja e thote shume qarte:Nuk parashikon se cfare do te ndodhe vitin tjeter,PRA per kete vit nuk behet fjale per “cil,e mbyll,o Qazim Bej”,por as per vitin e ardheshem,nuk paska garanci-thote kjo perfaqesuese zyrtare e BE ne Tirane.Kryeministri e Ministri jashtem,te mos luajne me popullin,duke bere cic-mice fjalesh.Fakti qe i merresh goja dhe nuk dinte te dilte nga situata e sikleteshme,qe vete e kane futur vehten,tragon mashtrimin qe perpiqen te bejne.

  4. Ti mi flokeshkurre bashke me ate stucikadentin Lu e bete aq shume m.utin KALA ketu sa nuk ka bir bone ta laje

  5. @ –i pa emer–i komentit te ores 13,48’shiko breket e kurvave te shtepise se ju shpuan nga negociatat qe do hapnit tani se Ari dhe Stalini ti kane shkerdhyer edhe pragun edhe oxhakuncfare ke ne librin e shtepise.

  6. @ –i pa emer–i komentit te ores 13,48’shiko breket e kurvave te shtepise se ju shpuan nga negociatat qe do hapnit tani se Ari dhe Stalini ti kane shkerdhyer edhe pragun edhe oxhakun cfare ke ne librin e shtepise.

  7. Ti qenke -PEDERAST-fiks -fare nuk behesh merak per kurvat qe ke ne shtepi se ke leshuar bythen -azat-Sic kam shkruar dhe me pare vetem soji i prostitutave i gra qireve nuk duan t’ja dine nga te sharat dhe ofendimet .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *