• |
ide | kryesore

“Vasilika Hysi sa më ke zhgënjyer” gjykatësi nxjerr paktin me socialistët për Vetingun

Lajme, Të funditArtan Lazaj u shkarkua nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, pasi nga procesi i vetingut doli se nuk justifikonte dot pasurinë. Por duket se Lazaj ka pasur një marrëveshje me socialistët gjatë kohës kur hartohej reforma në drejtësi.

Në rrjetet sociale në një koment të Vasilika Hysit, ai ka nxjerrë premtimin që i kishte bërë deputetja se ndihma e tij për reformën do të rezultonte si një vlerë e shtuar në dokumentat e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit. Shikoni çfarë i shkruan ish gjyqtari deputetes së Partisë Socialiste.

Në seancën dëgjimore, të mbajtur më 2 korrik, KPK deklaroi se sipas ILDKPI gjyqtari Lazaj kishte kryer deklarim të rremë të pasurive, për të cilat rezulton se ai posedon sipas një kontrate sipërmarrjeje vetëm një apartament në kryeqytet, me sipërfaqe 159 metra katrore.

“Unë kam vetëm një pasuri, – theksoi gjyqtari, – edhe këtë shtëpi ende nuk e kam timen, e vetmja gjë që kam është një truall shkëmbor”.

Gjyqtari Artan Lazaj deklaroi se organet e vettingut nuk kishin llogaritur punën e tij në drejtësi për 10 vite, përderisa ai ka filluar punë në gjyqësor në vitin 1994. Duke i kujtuar KPK se e kishin bërë pronar edhe të një shtëpie në Bulqizë, e cila në fakt është shtëpia e fëmijërisë së bashkëshortes disa vite përpara se ai ta njihte.

“Ju më llogarisni makinën, të cilën e mora gjate kohës që isha anëtar i KQZ, – deklaroi gjyqtari Laze, – dhe më pyesni pse e shita 5 mijë euro. Por e vërteta është se edhe sot në ëebsite ky automjet kushton 4800 dollarë, sepse ajo është makine e blinduar si ato që ju kane vendosur juve në dispozicion”.

Më tej gjyqtari tregoi se edhe kërkesat e herëpashershme të tij ishin për t’i treguar organeve të vettingut që të respektojnë standardet, sepse sipas tij nuk kanë lexuar asnjë nga provat e dorëzuara duke deformuar të dhënat.3 Comments

  1. Meqe jemi ke gjikatari i famshem pyeteni a ekziston ne ndonje liber ose ne ndonje ligj fjala “Truall shkembor”???? Dhe ti si qitekar i n-derr-shem me makine te blinduar 5000 euro. Ahhhhh nuk ke faj ti mer funderrine

  2. Se c’ka nxjerr ky une s’e morr vesh, po me c’lexoj te artilulli juj nuk shof ndonje pakt me socialistet (vetem nji koment qe sipas ktij, meqe paska mbeshtet reformen, duhej t’i falnin fshehjen e pasurise).

    Bjeri gazetar, se i bi bukur!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *