• |
ide | kryesore

Arrestohen 9 aktivistët e “Republikës së Çamërisë”, Policia: Organizatë antikushtetuese

Lajme, Të funditPolicia e Sarandës ndalon 9 persona, aktivistë të të ashtuquajturës “Republika e Çamërisë”.

Mësohet se ata do të procedohen penalisht në gjendje të lire për veprat penale “krijim i partive dhe shoqatave antikushtetuese” dhe “shpërndarja e shkrimeve antikushtetuese”.

Nder 9 të ndaluarit është edhe kosovari Ilir Berisha, 49 vjeç. Ai rezulton i shpallur në kërkim për veprën penale “shkelje te rregullave te qarkullimit rrugor”.

Berisha u ndalua te vendi i quajtur “Axhensia” në Sarandë ku ndodhej në një zyrë të kësaj organizate. Policia thotë se tek kjo zyrë edhe energjia elektrike vidhej dhe për këtë është proceduar penalisht për veprën penale “vjedhje te energjisë elektrike”.

Disa prej te ndaluarve janë kapur në një automjet, ndërkohë që pjesa me e madhe e tyre janë ndaluar në afërsi të fshatit Vervë të Sarandës, në kufi me Greqinë, ku do te zhvillonin një manifestim.4 Comments

  1. Ore mire e beni, po i thoni te arrestoje ne fillim ata qelbesirat e Agimit te Arte, apo ate Barken e Vorio Epirit…Jo per gje por nese keto jane antikushtetuese, ato nuk jane moooooo???

  2. O Ed rama o krimb! Po ne Greqi ke ministra e prifterinj dhe gazetare qe tere diten flasin hapur per te ashtuquajturin Vorio Epir. Ke shoqata te njohura nga shteti per clirimin e Vorio epirit. Askush nuk i arreston. O klysh i grekut. O i shitur.

  3. ju qifte Kina robt dhe pak e keni o kelyshe bythlepires te grekut. Njerezit po dalin me shenjat e nazizmit dhe nuk i prek njeri me dore neper bote ndersa ju putanat e shqiperise merreni me te pafuqishmit sepse skeni bythe te merreni me te fortet, tipike shqiptare, servil me shefin dhe arrogant me vartesin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *