• |
ide | kryesore

Ivica Daçiç: S’ka çmim për njohjen e Kosovës, nuk poshtërohemi

Lajme, Të funditMinistri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç deklaroi se Serbia nuk do ta njohë Kosovën me asnjë çmim. Ai theksoi se zgjidhja mes dy vendeve duhet të jetë paqësore.

“Nuk do ta njohim Kosovën për asnjë çmim, sepse nuk është në pyetje BE-ja apo Kosova. Ne nuk duam të na shtrohet ashtu pyetja. Duam zgjidhje paqësore, por jo poshtërimin e Serbisë. Ka probleme në Ballkan, por ato nuk duhet të jenë bazë për luftëra. Kërkohet më shumë mirëkuptim nga bashkësia ndërkombëtare dhe në këtë drejtim ne po përpiqemi për të udhëhequr një politikë të ekuilibruar të jashtme, e cila respekton të gjitha qëllimet tona strategjike”, tha Daçiç gjatë një vizite në Timisoara të Rumanisë, raporton “FoNet”.

Sipas kryediplomatit serb, BE aktualisht ka probleme më të mëdha sesa anëtarësimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor.2 Comments

  1. Nuk durohet ky palaco me pordhet e nje shteti qe po degjeneron ne mes te Europes. Do nuk do ky bixhosci qe nuk ka mesuar dy fjale anglisht KOSOVA ESHTE E DO JETE E PAVARUR. HISTORIA DO RISHKRUHET. Sllavo komunistet do zbythen atje ku kane vendin.

    1. keto speciesh ne zhdukje ,nuk eshte se dikush deshiron ti poshtroje ,por raliteti shvillimeve po i detyron te pranojn faktin qe keto per 1 shekull kkryen poshtersi ndaj shqiptareve ,raliteti po pasqyron te verteten ku keto po tremben nga kjo pasqyr sepse po shohin veten e tyre veprimet e tyre perballe ligjeve te pranuara nderkombtarisht ku padrejtesia ndeshkohet drejtesia shperblehet pendimi dhe kthimi te drejtes hakut jan menyre mirkuptimi paqe ,por gradualisht koha ose me vullnet te lire ose permes disiplines ligjit dhe fuqis se tije te drejtes keta do ti pershtaten ralitetit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *