• |
ide | kryesore

Liga e Kombeve/ Izraeli paralajmëron Shqipërinë, ëndërron Euro-2020 Kosova

F1, Sport, VideoTre skuadra me tre pikë dhe një situatë që me shumë mundësi do të qartësohet të dielën në sfidën mes Izraelit dhe Shqipërisë. Ky është verdikti i grupit 1 në Ligën C, ku izraelitët i kanë dhënë paralajmërimin e qartë kuqezinjve se cfarë ndeshje i pret në 14 tetor. Sukses jetik për Izrelin përballë Skocisë, duke përmbysur avantazhin e minutës së 25 me 11 metërshin e Charles Mulgreë.
U mendua më e mira për skocezët, por gjërat u komplikuan nga barazimi i Dor Peretz (52′), përpara se John Souttar të linte Skocinë me 10 lojtarë në minutën e 61. Kieran Tierney vendosi fitoren 2 – 1 të Izraelit, duke devijuar në portën e tij në minutën e 75.

Në Ligën D Kosova vazhdon të jetë kryesuese e Grupit 3 dhe tani kosovarët nuk mund të mos ëndërrojnë kualifikimin në finalet e Euro-2020. Kololli dy herë dhe Murriqi firmosën festën në Fadil Vokrri përballë Maltës, duke e ngjitur Kosovën me 7 pikë në tre ndeshje.

Kosova nuk ka asnjë humbje, por u vu në panik nga barazimi provizor i Maltës. Ndoshta ishte një gol që i duhej skuadrës së Challandes sepse pas tij Kosova u kthye padrone e fushës.

Murriqi dhe Kulolli siguruan fitoren e dytë të Kosovës në Ligën e Kombeve. Formacioni i Challandes ka tashmë avantazhin se e vetmja skuadër që mund ta rivalizojë për vendin e parë është Azerbaixhani me 5 pikë, me të cilin ka barazuar pa gol në transfertë.

Spektakël në Poloni-Portugali, sfidë që konfirmoi luszitanët në krye të Grupit 3 në Ligën A. Piatek nuk mjaftoi, sepse Andre Silve, Bernardo Silva dhe autogoli i Glik vendosën fatet e ndeshjes.
Serbia dhe Rumani do ta vendosin vetë kreun e grupit 4 në Ligën C, me të dyja skuadrat fituese në ndeshjet e tyre. I rëndësishëm suksesi në derbin e ish-Jugosllavisë për serbët, që mundën Malin e Zi 0-2.

REZULTATET E NDESHJEVE
UEFA Nations League – League A: grupi 3
Poloni 2 – 3 Portugal
UEFA Nations League – League C: grupi 1
Izrael 2 – 1 Skoci
UEFA Nations League – League C: grupi 4
Lituani 1 – 2 Rumania
Mali i Zi 0 – 2 Serbi
UEFA Nations League – League D: grupi 3
Ishujt Faroe 0 – 3 Azerbaixhan
Kosovo 3 – 1 MaltaLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *