• |
ide | kryesore

Kreu i opozitës greke ‘kërcënon’ Shqipërinë: S’ka integrim në BE nëse nuk respektoni minoritetin

Lajme, Të funditKryetari i partisë opozitare në Greqi Demokracisë së Re, Kyriakos Micotaqis ka pritur në zyrën e tij në Parlament kryetarin e shoqatës demokratike kombëtare të minoritetit grek në Shqipëri ‘Omonia’, Vasil Kajo.

Kreu i ‘Omonia’ paraqiti çështjet me të cilat përballet sot pakica etnike greke në Shqipëri, si dhe vlerësoi kontributin historik të ish-kryeministrit Konstandin Micotaqis në promovimin e kërkesave të tyre.

Kryetari i Demokracisë së Re theksoi interesin e tij të vazhdueshëm për pakicën etnike greke, duke theksuar se kursi evropian i Shqipërisë shkon përmes respektimit të të drejtave të tij.1 Comment

  1. Keta e kerkojne tek ne qe te respektojme te drejtat e minoritetit grek, qe jane rrespektuar me shume se qytetareve te vet ne shqiperi, e prape kane pretendime keta korofillake pershqiperine? Ne vend qe te kemi ne se kane zhdukur nje krahine te tere te CAMERISE, . po e drejta e tyre nuk duhet ngritur? Sepse qeverite greke e qujne te zhdukur kete motiv, sikur ata skane qe ne ne greqi. Ketu kemi te bejme se qeverite shqiptare shume pak, per mos thene aspak nuk e kane ngritur zerin per ata, e andaj keta qerratej greke e ngrene zerin per minoritetin e tyre. Kete politike kane ndjekur, e ndjekin ortodoksia e qeveria greke.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *