• |
ide | kryesore

Pas dëbimit të dy diplomatëve  iranian, vjen dhe reagimi nga Teherani

Lajme, Të funditNjë ditë, pas dëbimit nga Shqipëria të ambasadorit të Iranit dhe një diplomati tjetër, vjen dhe reagimi nga Teherani.

Agjencia IRNA, duke cituar zëdhënësin e Ministrisë së Jashtme, Bahram Ghasemi shkruan se: “Shqipëria është bërë një viktimë e paqëllimtë e Shteteve të Bashkuara, Izraelit dhe disa grupeve terroriste”.

Sipas tij, marrëdhëniet e Iranit me vendet e tjera po i shkatërron SHBA dhe Izraeli. Ghasemi është shprehur se Shqipëria nuk duhet të lejojë që t’i diktojnë marrëdhënien e saj me Teheranin.

Qeveria shqiptare largoi një ditë më parë ambasadorin e Republikës Islamike të Iranit në Tiranë Gholamhossein Mohammadnia si dhe një zyrtar tjetër të ambasadës.Veprimi i qeverisë shqiptare u përshëndet nga SHBA.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, John Bolton, reagoi i pari. Më pas erdhi dhe reagimi i Sekretarit Amerikan të Shtetit, Mike Pompeo.

Në adresë të Ramës, mbërriti dhe një letër prej presidentit amerikan Trump.

“Udhëheqësia e treguar nga ju me dëbimin e Ambasadorit të Iranit nga vendi juaj është shembull i përpjekjeve tona të përbashkëta për t’i treguar qeverisë iraniane se veprimet e saj terroriste në Evropë dhe përreth botës do të kenë pasoja të rënda”, thuhej në letër.5 Comments

  1. O Stalin Bolja,
    ambasadori ka qene mik i Sali Serbit prandaj pikerisht midis tyre mundohu te gjesh se ku eshte ngjasimi, se per hir te se vertetes une nuk shoh asnje ngjasim midis tij dhe Rames qofte fizik apo ideologjik, se qe ti je idiot e dija po qorr jo.

  2. Po more po o i pa emeri -i ridhjerjes-ti qenke -k.r-nga mende dhe tope nga trute ,prape Saliu e paska fajin.Teteme te te kishte shkerdhyer dhe kaq nuk do e urrejesa edhe ne gjumet -Saliu-Saliu-.jot moter bashke me gruan tende pse e adhurojne Saliun.

  3. Stalin, sa me shume komenton aq me shume te krijon bindjen se ti vjen plere imorale ose ne rastin me te mire nga nje familje e ulet injorante.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *