• |
ide | kryesore

Pse Dritan Dajti prishi pushimin e së dielës në qeverinë e Edi Ramës

Kryesore, LajmeE diel. 10 shkurt. Duket se politika e Tiranës do të bënte qetësi në këtë ditë plot me diell. I angazhuar në vetë të parë ishte vetë kryeministri Edi Rama, që e kaloi fundjavën në Korçë ku u end në disa investime (sa për të thënë… Një rrugë në Maliq dhe një ujësjellës në Ersekë). Në krahun tjetër, kreu i opozitës kishte marrë në këmbë rrugët e Vlorës, zonës elektorale të kryeministrit, ku ftonte zgjedhësit e tij të mblidhen në Tiranë në 16 shkurt.

Por pak pas mesditës diçka ndryshoi. Duket se qeverisë i duhej të reagonte për dallgën e zemërimit që prej 3 ditësh vlonte në rrjetet sociale ndaj zbutjes së dënimit për Dritan Dajtin. U lajmëruan mediat se ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj do të bënte një deklaratë në hollin që të çon në zyrën e saj.

Ende pa nisur Gjonaj të flasë, një tjetër njoftim thoshte se 30 minuta më pas do të dilte para gazetarëve edhe ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj. Duke qenë se në qeverinë e Edi Ramës askush “nuk bën në kokë të vet” nuk besohet që kjo të mos ishte e koordinuar. Një “dorë” kishte urdhëruar ministrat të dilnin në punë të dielën dhe të sulmonin sa më fort gjyqtarët që vendosën “të falin” vrasësin e 4 policëve.

Etilda Gjonaj foli për një “skandal të papranueshëm të përmasave të patolerueshme” të Gjykatës së Apelit të Krimeve të Rënda. Paralajmëroi masa ndaj gjyqtarëve dhe tha se do t’i drejtohet Këshillit të Lartë Gjyqësor për vendimin. Ministrja madje tha se vendimi është “tërësisht në kundërshtim me ligjin” dhe për ta bërë më të fortë reagimin “i kërcënoi” me Vetingun që po u afron.

Pak minuta pas saj, ishte ministri i Brendshëm që kishte radhën të trashte zërin dhe të ngrinte gishtin ndaj gjykatësve. Ai zgjodhi shprehje si “atentat ndaj drejtësisë dhe fyerje për gjakun e dëshmorëve të Policisë”. Ministri u betua se “nuk mund dhe nuk do të ketë paqe në shpirtin e Policisë së Shtetit, por edhe atij si ministër i Brendshëm, derisa ky vendim jo vetëm të zhbëhet nga Gjykata e Lartë”.

Menjëherë reagoi Partia Demokratike që deklaratat e ministrave i quajti “lot krokodili”.

“Tri ditë me vonesë, të shtrënguar nga presioni ndërkombëtar dhe revolta e opinionit publik, kukullat e Edi Ramës në Ministrinë e Brendshme dhe në Ministrinë e Drejtësisë u bënë pjesë e teatrit kriminal me aktor Dritan Dajtin dhe regjisor Edi Ramën. Lotët e krokodilit nuk e ndryshojnë dot faktin se vrasësi i 4 Dëshmorëve të Atdheut, Dritan Dajti, është praktikisht i liruar nga drejtësia e re e Edi Ramës”, thuhej një deklaratën e Partisë Demokratike.

Demokratët thonë se faktet janë kokëfortë, pasi Edi Rama kishte nën kontroll Gjykatën e Lartë, kur ajo zhvlerësoi dënimin me burgim të përjetshëm për Dritan Dajtin dhe i hapi rrugë vendimit skandaloz që siguron lirinë e shpejtë të një prej kriminelëve më të tmerrshëm.

Në vorbullën e deklaratave u përfshi në mbrëmje edhe ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca. Përmes një postimi në Twitter, Soreca shkruan se ky vendim duhet vlerësuar nga KLGJ dhe Prokurori i Përgjitshëm.

“Vendimi i Gjykatës së Apelit për zvogëlimin e dënimit të të pandehurit të dënuar për vrasjen e 4 policëve bën thirrje për vlerësim urgjent nga KLGJ dhe Prokurori i Përgjithshëm. Reforma në Drejtësi është e pakthyeshme dhe do të mbulojë të gjitha nivelet e juridiksionit”, shkruan Soreca.

Por cila është finalja e deklaratave të kësaj të diele që në qendër kanë një emër: Dritan Dajtin. Duke parë reagimet e forta mospranuese të qytetarëve ndaj një vendimi të tillë, qeveria ia kaloi përgjegjësinë gjykatave. Edhe pse është kjo mazhorancë që i ka vënë fytyrën reformës në drejtësi, e cila ka lënë vendin pa Gjykatë të Lartë dhe Kushtetuese dhe gjyqtarët e niveleve të dyta që po “shfrytëzojnë” në maksimum ditët e fundit. ©LAPSI.al19 Comments

 1. Nuk ka dyshim qe ky vendim i mare nje jave perpara te ashtuquajtur revolte te popullit eshte i kordinuar nga PD per nxitjen e trubullirave.
  Koha do tregoje se kush ishin dhe nga u inspiruan keta mender gjykues.

 2. Vetem ju te lapsit dhe syri dini te thurni gjoja shkrim,botoni intervisten e babait te dritan dajtit cfare thote dhe lexuesi kupton vete,jo tja servirni ate qe ju doni dhe saliu dhe lulu kan qef

 3. Edi Rama – The End
  Nga Erl Kodra – 14:50, 10/02/2019
  “Rënia e Perandorisë, zotërinj, është një diçka masive, gjithsesi ajo nuk ndalohet lehtë. E diktuar nga një burokraci në rritje, iniciativë e ngadaltë, ngrirje e kastës dhe nga digat e kuriozitetit, përfshirë edhe njëqind faktorë të tjerë. Ajo ka vazhduar, siç e kam thënë, me shekuj, dhe është një lëvizje shumë e mahnitshme dhe masive, e pamundur për t’u ndalur “.

  Isaac Asimov, shkrimtar dhe profesor amerikan, autor i Serisë “The Foundation”.

  Imagjinoni diçka të stërmadhe, të ngjashme me Ferrin, ndërkohë, përpiquni t’i gjeni figurën simetrike në botën tonë. Në mendje të vjen një ngrehinë terrori që kontrollon gjithçka. Me një sistem që nuk funksionon mbi baza ligjore por mbi vullnetet kriminale të lidershipit. Ky është Shteti i Mafias Shqiptare.

  Në të vertetë, Shteti i Mafias funksionon ndryshe nga Shteti i të Drejtës. Shteti i Mafias nuk i zbaton ligjet, sidoqofshin, por i “intepreton” ato sipas ëndrrave të çmendura dhe dëshirave perverse. Në Shtetin e Mafias parimi i barazisë para ligjit nuk është i vlefshëm, posaçërisht për krerët e Organizatës Kriminale që është instaluar në qeverisjen legale të vendit. Për më tepër, Shteti i Mafias i kthen përmbys normat dhe rregullat, shpërfillë frymën e ligjit, injoron fakte dhe prova, shpifë dhe denigron paturpësisht për kundërshtarët.

  Në këtë tekst nuk do të shkruaj se çfarë është produkti dhe rezultati i qeverisjes në Shtetin e Mafias, por cila është metoda e operimit, diskursi publik, gjesti imoral dhe mjeti i vogël në dukje, që rezulton në makabritete të paimagjinueshme dhe të papranueshme për moralin njerëzor.

  Për të kuptuar aktet e pamoralshme nuk është e nevojshme të jesh domosdo njeri i lexuar ose ekspert i ligjit. Zakonisht, akte të tilla gjithmonë shoqërohen me fjalor të rëndë dhe gjeste të forta. Kryersi i veprës; i aktit të pamoral, nuk tutet të përballet me opinionin publik, madje e kërkon me këmbëngulje ballafaqimin, në përpjekje për të imponuar veprimin e tij si alternativa më e mirë dhe gjëja që duhej bërë. Kryersi i aktit të pamoral gjithmonë ka një arsye të fortë sipas tij, që justifikon aktin, e paraqet atë si diçka të domosdoshme, pa alternativë tjetër.

  Edi Rama gjithmonë ka patur qasje të pamoralshme në marrdhëniet publike. Veprimet e tij, edhe përpara se të merrte përgjegjësi politike dhe publike para shqiptarve, kanë qenë akte imorale, të padenja për moralin njerëzor dhe të dënueshme jo vetëm moralisht. Por në atë kohë, Edi Rama nuk mund të dëmtonte askënd përveç njerëzve të afërt të tij dhe rrethit të ngushtë shoqëror. Aktet e tij imorale ndaj familjes së ngushtë, fëmijës së tij dhe grave që ka patur në jetë, sigurisht që u ka shkaktuar dëme të pariparueshme në shëndetin mendor dhe mirëqenie, por gjithësesi, këto akte imorale kanë patur efekte të kufizuara. Nëna e djalit të tij, aktorja brilante Matilda Makoçi është viktima e tij e madhe. Gjithkush e di se kush është shkaktari i vërtet i dëmit të pakthyeshëm që ajo ka patur nga martesa e tmerrshme me Edi Ramën.

  Por gjithçka ndryshon nëse akte të ngjashme imorale bëhen nga pozitat e Kryeministrit të Shqipërisë, në sytë e publikut, dhe që përcillen në opinionin publik nëpërmjet ministrave të tij, rrjeteve sociale dhe televizioneve kombëtare. Në të vertetë, vlerësimi i akteve imorale të Edi Ramës duhet të bëhet në raport me pozitën e tij politike si Kryeministër i Shqipërisë. Përndryshe, sa kohë që këto akte imorale të Kryeministrit do t’i kalojmë (qoftë edhe për shkaqe të kuptueshme pamundësisë tonë reaguese) me kundërshti të pamjaftueshme, viktimat e tij, fëmijët dhe gratë shqiptare do të shtohen përditë.

  Në Shqipëri ka mbi 500 mijë njerëz që jetojnë në mjerim absolut. Nga këta, shumica janë gra dhe fëmijë. Ata janë njerëz të paushqyer, me mungesa të theksuara në ushqime dhe ilaçe, pa qasje në mjete financiare publike, që trajtohen nga Shteti i Mafias si qenie jo humane. Kryeministri Edi Rama e përmbysi sistemin social që ishte (që gjithësesi nuk garantonte një jetë dinjitoze për njerëzit në nevojë) duke e zëvëndësuar me një sistem pikëzimi antinjerëzor, duke përjashtuar nga skema e ndihmës mjerane ekonomike me dhjetra mijëra familje. Në këto kushte, shqiptarët po e braktisin masivisht Shqipërinë.

  Për Edi Ramën nuk ka fëmijë të uritur në Shqipëri, kur realiteti është se të paktën 100.000 fëmijë jetojnë në mjerim absolut. Por për Kryeministrin ka më shumë rëndësi që shpellat e mjerimit ku jetojnë ata që kanë fatin të dalin në ERTV, Edi Rama të shfaqet si Mesia, si shpëtimtari që i nxjerr nga mjerimi, si njeriu që u dhuron një jetë prrallash.

  Përgjatë vitit që shkoi, Edi Rama u shfaq madhështor tek Shpellat e Mjerimit, teksa i fshinte nga faqja e dheut nja katër ose pesë monumente skamnore, për t’u dhuruar të përzgjedhurve nga regjia e ERTV-së parajsën në Tokë. Gjithçka është një produksion televiziv ku Edi Rama shfaqet si babaxhan zemërmirë, enigmatik, i fuqishëm, misterioz, diçka mes profetit dhe mafiozit.

  Jo, këtu nuk ka punë Kryeministri i Shqipërisë, por Kapoja i Shqiptarëve. Ata duhet të ndjehen me fat që Njëshi bën edhe bamirësi, personalisht. Çfarë zemre të madhe ka Njëshi!

  Ndërkohë, Edi Ramës gjithçka prekë, i shkatërrohet në duar. Njëlloj mallkimi i përndjek shqiptarët që kur ky përbindësh i nakatosur filloi të merret me punë publike. Tiranën e ktheu në një xhungël betoni, ndërsa sot mbjell tragjedi njerëzore në familjet e pamundura. Teatri Kombëtar, Unaza e Re, Shkoza, Bulevardi i Ri prej më shumë se një viti ndodhen nën kërcënimin permanent të Edi Ramës dhe Erion Veliajt. Të paktën 2000 fëmijë kërcënohen në mënyrë sistemike t’u shemben shtëpitë, streha ku panë për herë të parë dritën e Diellit.

  Arsyeja?

  Thjeshtë e neveritshme. Të vjedhë edhe disa miliona më shumë, me lakejtë e tij ortakë në Shtetin e Mafias.

  Me sa duket, Edi Rama ëndrrat e tij haluçinante i bën realitet. Fantazitë e sëmura për qiellgërvishtës madhështor i kthen në Ligje të Posaçme, ndërsa Shqipërinë e dizajnon sipas oreksit dhe qejfit. Me siguri në Shqipërinë e mendjes së tij ekziston Edi Rama, dhe disa qenie të tjera, të mangët dhe defiçent.

  Askush tjetër.

  ***

  Për Edi Ramën mund të thuash të gjitha të zezat e botës dhe prap nuk mjaftojnë. Rrallë mund të ketë një qenie të dytë mbi dhe, që përkundë veten në kotësinë e madhështisë, si ai. Fodull, fjalëpisët, përçmues, dhunues, pervers, frikacak dhe kriminel njëherësh, idiot dhe i kulturuar njëkohësisht, edhe zuzarë, edhe kurvarë, edhe kandarë, harbut dhe finok, i pabesë dhe rrufjan.

  Edi Rama është gjithçka që nuk duhet të jetë një Kryeministër.
  Edi Rama nuk është asgjë çfarë duhet të jetë një Kryeministër.

  I shkreti njeri!

  Edhe një javë mund të luaj me veglën e tij ERTV, duke e nxjerrë në transmetim Veten e Dytë në versionin femër. Edhe një javë mund të mbretërojë me kllounët e tij të klonuar në Partinë Socialiste. Edhe një javë më shumë mund të ëndërrojë në dhomën me fluturza të Kryeministrisë – Kërpudhë.

  Pip Pip Pip Pip…

  Game Over, Ed.
  The End

 4. O Erl Hajdari ,Akoma nuk e kupton ti se atij populli dele dhe nje hu gardhi ti vendosesh kryeminister voton gjithmon PS. Sepse jane me te ndershem se ata zvarraniket e PD.

  1. O Xon !
   Shko ti po ta mbajti tek studentët e ngujuar në grevë e provoje të mbrosh kryeministrin “socialist”, e do të zenë jo me vezë e domate por me hunj.
   Dil po ta mbajti të shtunën para dhjetra mijë protestuesve që priten të mblidhen në Tiranë nga gjithë Shqipëria e brohorit për kapomafien “socialist” Rama, pa të shohësh se si do të reagojnë “delet” e do të ngulin një hu gardhi atje ku “sthuhet” për të shëtitur si dordolec në rrugët e Tiranës.

 5. Ky eri kodra shok me xixa dhe stalini ky per jastik perdor bythen e saliut,ky ja kaloka dhe byroistit te pd,shko mor eri te studentet ngelsa dhe mesoi dicka nga jeta

  1. Si është e mundur që edhe pas këtij shkrimi analitik që i kalon kufijtë e një komenti prej një lexuesi të thjeshtë, dhe i bën Ramës zbërthimin e plotë të tij, vazhdojnë “rama-zonët të lehin si zagarë ?

 6. Ore ju te ps sec keni ca argumeta që te leni pa fjal po perse rama liron nga burgu shoket e saliut kete gje spo kuptoj hajt shnet

 7. i pa emr e xon zyberi nuk ju mjaftoi muti qe per 55 vite ju dha enveri por tash han dhe kak qr ju jep per 25 vite qelbesir edveri.

 8. Keta te dy, qe duken si ministra, jane thjesht 2 zara. Te gjithe nashkepunetoret e Rames, jane zara, jane si ato kukullat me kurdisje.
  Dalin me turp para kamerave, se ashtu jane urdheruar. Kjo eshte veper personale e Rames, nje detyrim qe e ka marre heret.
  Eshte Rama pas gjithe ketij ndryshimi.
  Eshte ai qe krimineleve , po ia ben jeten me te lehte, ndersa popullit te varfer zi e me zi.

 9. Kryeministri debilave
  https:\\yuotu.\TgRkg3bkoE
  i hudhni nje sy vidios qe ta kuptoni kush ju qeveris.
  E vetmja gje qe ka mbetur per ju eshte Vaksinimi si mjet qe te shpetoni nga debildhiku.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *