• |
ide | kryesore

6 turistë gjenden të vdekur në apartamentin e marrë me qira

PlanetBrenda një apartamenti në Santiago të Kilit janë gjetur të vdekur 6 turistë nga helmimi me monoksid karboni.

Autoritetet thanë se policia ishte njoftuar nga ambasada braziliane, e cila ishte kontaktuar të afërm të viktimave, pasi një prej tyre kishte telefonuar kur ishte ndjerë keq.

Kur policia hyri në apartamentin e marrë me qira nga turistët në godinën 6-katëshe, gjeti pa jetë 4 të rritur dhe 2 fëmijë.

“The Washington Post” raportoi se në apartament, i cili ishte komplet i mbyllur, ishte konstatuar përqendrim i lartë monoksidit të karbonit.

Nga hetimet paraprake rezultoi se turistët ishin helmuar nga monoksidi i karbonit, i cili është një gaz pa ngjyrë e pa aromë, i prodhuar nga djegia e karburantit në soba me gaz apo sisteme ngrohjeje.

Të mërkurën, Santiago përjetoi ditën më të ftohtë të vjeshtës amerikanojugore, me temperaturat që arritën deri në zero gradë Celsius.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *