• |
ide | kryesore

Washington Post: Trump do të shkarkojë John Bolton-in, përkrahësin e “ndarjes së Kosovës”

Planet


E përditshmja prestigjoze amerikane “Ëashington Post”, i ka kushtuar një  artikull të posaçëm marrëdhënies konfliktuale mes Presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump-it dhe këshilltarit të tij për Sigurinë Kombëtare, John Bolton-it.

Sipas raportimit, Trump do të shkarkojë së shpejti nga detyra Bolton-in, i shigjetuar si njëri nga mbështetësit më të përkushtuar të idesë së shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës. Largimi i Këshilltarit të Sigurisë së kreut të Shtëpisë së Bardhë, mendohet se do të rrëzojë edhe pretendimet për mbështetjen e tezës së rivizatimit të kufijve.

Emri i Bolton është lakuar edhe si kundërshtar i ndërhyrjes ushtarake të NATO-s në Kosovë, si edhe për çlirimin e saj nga varësia serbe.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *