• |
ide | kryesore

Kroos kundër shkurtimit të pagave: “Është dhuratë për klubet, më mirë të bëjmë bamirësi”

SportNë kohën kur të gjithë lojtarët solidarizohen me situatën për të ndihmuar klubet, Toni Kroos shkon kundër rrymës në lidhje me shkurtimin e pagave për futbollistët, për shkak të emergjencës ekonomike për të krijuar nga koronavirus. “Të reduktosh pagat e lojtarëve është si ti bësh një dhuratë klubeve, si një donacion hedhur në tym”, ka shprehur gjermani i Real Madrid pozicionin e tij për këtë cështje. “Më mirë të paguhet e gjithë rroga e cdokush nga ne të ndihmojë të tjerët si dëshiron, duke bërë bamirësi” vazhdon Kroos duke folur për SËR Sport.

“Janë të shumta situatat në të cilat është e rëndësishme të japësh ndihmë, të gjithëve i kërkohet të ndihmojnë, por cdokush mund ta bëjë ku dhe si preferon: kjo është idea ime” shpjegon 30 vjecari. Një pozicion që nuk shkon kundër nevojave të ndihmës ekonomike-shëndetësore por që nuk ndihmon aspak shoqëritë e futbollit në këto kohë krize.

Kroos ka folur më pas si mund të rifillojë futbolli: “Nëse duhet të luajmë përsëri në maj do të gjenden zgjidhje. Nëse ndalesa duhet të shkojë përtej verës, atëherë disa klube do të kenë vështirësi të mëdha e futbolli, si e mbajmë mend ne, do të ndryshojë”. Ashtu si edhe disa pagesa të cmendura: “Nuk e di nëse mund të ekzistojnë akoma, ndoshta disa shifra ekstreme që kemi parë kohët e fundit nuk do të jenë më. E ndoshta nuk do të jetë një gjë e keqe, duke parë ekseset e shumta të botës sonë”.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *