• |
ide | kryesore

Pirueta me listat e hapura/ Rama: Nuk shantazhohemi, pamundësohen koalicionet parazgjedhore

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditEdi Rama foli për ndryshimin e sistemit për të realizuar listat e hapura, dhe bëri të qartë se në këtë mënyrë pamundësohen koalicionet parazgjedhore.

Rama thotë se edhe për këtë ka një zgjidhje, pasi subjektet mund të arrijnë marrëveshje për të dalë me një subjekt unikal brenda një liste të përbashkët.

“Sa i përket pjesëve të tjera. Jemi në kushtet kur po përpiqemi të gjitha palët të kenë zërin e tyre, vendin e tyre. Të marrin nga procesi ato që duan. Patjetër që listat e hapura, e bëjnë të pamundur, formulën e koalicioneve. Se i bie që në një fletëvotimi të kemi llogariteni aritmetikisht, 40 parti këtej, 40 andej, nga 35 secili në Tiranë, një fletë votimi që do ishte një qylym nga Universiteti tek monumenti i Skënderbeut. Por kjo nuk do të thotë që të pengojmë që subjektet të bëjnë marrëveshjet e tyre dhe të kenë subjekt unikal.”- tha Rama, i cili vazhdoi duke thënë se nuk po cënohet marrëveshja e 5 qershorit, dhe se opozita nuk duhet të bëjë presione e shantazhe.

Lexo më tej nga Lapsi.al: 

 Komisioneri për Zgjerimin kundër ndryshimit të sistemit: Votoni marrëveshjen e 5 qershorit 

“Sistemi nuk preket, mekanizmi korrektues është në funksion të asaj që palët gjykojnë si përmirësim. E fundit që kam, lidhja e këtij procesi dhe vënia e kujës se duke u prishur marrëveshja e 5 qershorit po bëhet dicka kriminale është krejtësisht e pabazë. Marrëveshja e 5 qershorit nuk munnd të preket nga PS dhe këtu është ngërçi i vetëm që ne kemi me opozitën parlamentare. Ne do të kërkojmë deri në fund nga opozita parlamentare që të mos insistojnë në ndërhyrje për administrimin e zgjedhjeve. Ky është problemi i tyre, ata janë kundër që administrimi i zgjedhjeve të kryhet nga partitë politike. As mua s’më pëlqen fare kjo zgjidhje, por ky është lëshimi i madh që ne kemi bërë dhe kështu opozita jashtëparlamentare s’ka asnjë alibi për të kërkuar apo pretenduar në funksion të proceseve, sepse është pjesëmarrëse.

Ideja që hapja e listave prish marrëveshjen është një cmenduri. Natyrisht që kërcënimet dhe aludimet se po u bë kjo, ne do bëjmë kështu e ashtu, nuk e ndihmojnë procesin në raport me Evropën. Asgjë nuk bëhet dot me kërcënime e shantazhe. Në raport me Evropën ne jemi absulisht të qartë. Do të ishte shqetësuese nëse PS do të shfrytëzonte këtë situatë apo do të përdorte rrugë të padenja për të garantuar që do ta cojë sistemin drejt ndonjë ndryshimi, që do të prodhonte rënie të cilësisë së demokracisë, por që të diskutosh si problem hapjen e listave dhe ta konsiderosh këtë cënim të procesit të integrimit, kjo është marrëzi”, deklaroi Rama. ©Lapsi.al 15 Comments

 1. Vetem mashtri me ka ky hajdut ordiner. Sa vota perfaqesojne ata njerez qe jane deputete ne kuvend? Ky eshte vetem nje hajdut kriminel dhe asgje me shume. Per te paguar Becchetin nuk mori mendimin e askujt, rani ia vleka mendimi i Mutslym Murrizit. Do perfundoje ne burg ne mos e vritshin si qen rrugesh

  1. DNA NUK GABON , ESHTE NJE BASTARD I LINDUR!
   Me prinder te tille nje bastard te tille do sillnin ne jete ????

 2. Ky nuk do as hapje negociatash as mireqenie per popullin. Kerkon te rris pazarin e imunitetit te tij. Prandaj ben te veshtirin.

 3. Mire ja bejne kesaj opozite idiote qe kemi. I lane mandatet per turp sikur i kishin gjetur rruges dhe jo qe ja dhane qytetaret dhe tani presin tja zgjidhi hallet Murrizi. Sa per Ramen ai ben lojen e vete ashtu si dhe te tjeret luajne lojen e tyre.

 4. Erinda Balanca, të cilën e quajti “avokaten e 17 majit dhe avokaten e Bashës”, referuar marrëveshjes së bërë aso kohe me Ramës dhe kryedemokratit.

  “Xhepat e shqiptarëve janë grabitur nga çdo qeveri në 30 vjet, pa i bërë dallim, kurse në anën tjetër rriten shpenzimet e luksit, shumëfishohen dietat dhe financohen aktivitete të padobishme që të xhirohen paratë e buxhetit.

  Avokatja e Lulit, jo që s’ka bërë asnjë punë, por titullarja e institucionit avokatja e 17 majt, është shumë larg pritshmërive nga ajo që pritej kur u vendos. Ka administratë të politizuar që nuk kanë lënë asgjë gjurmë.

  Avokati i Popullit se vetëm për popullin nuk kanë punuar, është një pushtet që iu dhurua PD dhe janë aty falë dhuratës pa asnjë meritokraci

  1. Ti vete je nje legen rilindor qe ka shunme mundesi te kesh marre koronavirusin ne ambjentet e qelbura nga ku shkruan. Mos bej si i ndershem, deklaroje haptas dashurine per rilindjen qe nuk la gje pa vjedhur ne kete vend dhe me ato leke te jep edhe ty sufllaqen ditore

  2. Pse nuk i jep me emra plehrat rilindore se tani per tani ata jane funderrinat e ketij vend. Veri emrat e pervecem plehrave qe qeverisin dhe pastaj do behesh i besueshem. Jepi, vertetoje se je trim i Murizit me shoke. Vertetoje qe voton kerperaten dhe pastaj do behesh i besueshem

 5. Cfare lidhje ka Ballanca qe eshte e vetmja qe nuk eshte kapur nga mafia e rilindjes. Mbi te gjitha eshte kompetente ne punen e saj.

 6. Listat e hapura,do vloje pafund biznesi i votes,si mishi ne tregun e gnese se gjalle !!!!Ne momentet e fundit te jetes polotike,i tmerruar perbindeshi,edvin po luan piste,siç ka bere perhere…!Tani,nuk ke kohe me,je i mbaruar !Listat e hapura per ju qe sjeni marre kurre me votime do jene nje zhgenjim i madh !?E keni pare si si zgjidhet Haqifi ne Elbasan,per burre te mire ?!?!Jo,eshte trafikant!Po Tom Lloshin ne qarkun e shkodres e keni pare te marre vota me shume se nje mandat ?!?!Pse o te mjere e luftetare te votes e listave te hapura,ka ndonje vlere morale,profesionale,performace intelektuale ?!?!?!Jo,ndyresira,ka para dhe blen vota !Si puna e ketij ndyresire e banditi,qe si fjale te pare ka: Te qije ropt e shpise !Po merrni ne qafe kete lloj popull budalla qe mbeti siç ka qene,idiot !Do caktoje edvini 10 toma ne tirane,5 toma ne shkoder,8 toma ne durres,10 ne fier,9 ne Elbasan,12 ne Vlore e ju rrofte demokracia ju!Zezaket e Afrikes ua ua shkerrdhefshin mamate,ndytesa !Beni lojen e edvin kurves si te pavarur,qelbesa te ndyre,kurre mos pafshi dite ne familjet tuaja te shperfytyruara nga i madhi zot.!

 7. Shpellkaret e lulushit ne mbrojtje te listave te mbyllura qe ti kete ne dore luluqja pastaj per kete luftuat ju o shpellkare qe demokracia te varre nga lulushi,jo vota popullit te dale ne shesh

 8. Reforma ne drejtesi ka filluar te japi efektet e para

  I penduari i pare i “ bandes” politike rrefen nje nga pazaret e pista qe prej 30 vitesh luhet ne kurriz te shqiptareve

  Shpresoj qe “ pentito” i pare i kesa “ bande” politike te bashkepunoj deri ne fund me drejetesine.

  Njeri president e tjetri kryeminister???????????

  Hajde gallate hajde. Domethene qe Shqiptaret nuk kane fare te drejte te zgjedhin

  Prandaj kane 12 vjet qe jua kane ndaluar me ligj te drejten e zgjedhjes me vote??????

  Prandaj nuk duan listat e hapura??????

  Prandaj bejne sikur zihen me njeri tjetrin???

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *