• |
ide | kryesore

Komisioni i ligjeve/ PS: Lista të Hapura dhe koalicione parazgjedhore është e pamundur

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditRelatorja nga mazhoranca për ndryshimet kushtetuese, Klotilda Bushka deklaroi sot në Komisionin e Ligjeve se lista të hapura dhe koalicione parazgjedhore janë të pamundura së bashku.

Sipas Bushkës, nëse ato ndërthuren me njëra tjetrën atëhere në zgjedhje do të ketë lista të pafundme prandaj të dyja janë të pamundura. Ndërkohë sa i përket tre qëllimeve të nismëtarëve nga opozita parlamentare për ndryshimet kushtetuese, dy prej të parave për ndryshim sistemi në Lista të Hapura dhe ndalimin e koalicioneve parazgjedhore qëndrojnë për ndryshime në Kushtetutë.

Ndërkohë qëllimi i tretë, ai i pragut kombëtar 2% sipas Bushkës do të zgjidhet në formulimet e Kodit Zgjedhor dhe jo në Kushtetutë.

Kemi riformuluar dy nenet. Bëhen më të qartë dhe lënë kriteret kryesore për t’u detajuar në Kushtetutë. Tre qëllimet që nismëtarët nisën për ndryshimet në kushtetutë, listat e hapura mbeten, pjesa e parashikimeve për koalicionet parazgjedhore është e parashikuar, dhe pragu është gjithashtu, por në diskutimet tona menduam që vetëm elementet themelore të përcaktohen në Kushtetutë, pragu duhet zgjidhur në formulimet e Kodit Zgjedhor.” – tha Bushka.8 Comments

 1. Të besosh se “Lulzimi do të bëhet kryeministër” apo dhe se “ai do të bëjë shtetin ligjor”, është njëlloj sikur të thuash “Doktorri nuk ka qenë asnjë ditë komunist, por ka lindur demokrat”

  1. BO VAKI ESHTE KESHTU SI THUA TI , POR KY PALLOSHI NUK NDALET SE VJEDHURI O MAVI , NUK NDALET SE SHKATERRUARI KETE VEND . ÇA DUHET ME I BO KETIJ SIPAS TEJE ? ME ELEON AKOMA NE PUSHTET KETE PUSHT ? GABIMI I VETEM I BASHES ESHTE SE NUK DEGJOJE ZERIN E MASES E TE BENTE NDRYSHIME . SOT PALLOSHI DO ISHTE NE GOP TE ANETES DHE DO RILINDTE PAS 30 VJETESH .

  2. A e kuptoni o gomere dhe gonarica ridhjerrese se keni marre fund, se do te paguani me kamate, per cdo krim qe keni bere, ne keto 8 vite?!
   Beni cfare te deshironi, me; kodin, listat, ligjin, ndryshimet kushtetuese, caktoni po te deshirini si numerues aneten dhe kristaqin, asgje nuk ju shpeton nga burgu dhe konfiskimi i pasurive te vjedhura!
   Vertet mendoni se me parate e vjedhura, me banditet me uniforme dhe pa uniforme, me artifica prej dallkaukesh, do te shpetoni lekuren?!
   Ju ishit ne pushtet ne 2019, megjithe presionin maksimal kundrejt te punesuarve, deri tek fshesaret e rrugeve, kontrollin e shenjave te zeza ne gishterinje, te nesermen e bufonerise zgjedhore, prap vetem 7% e votuesve morren pjese (informacion konfidencial, nga kryeministria), pra, as te punesuarit ne administrate, nuk ju mbeshtesin sepse minjte e lene te paret rrangallen qe po mbytet!
   Pergatituni qe te shkoni me qetesi neper burgje, sepse ju si analfabete dhe hajdute te babezitur qe jeni, eshte fare kollaj qe t’ju rrasesh brenda, ndersa pasurite e vjedhura do t’ju konfiskohen, do te mbeteni pa tanga dhe ushkure, mos t’ju genjej mendja se i keni bere letrat ne rregull, se ata letra do te behen shuk dhe do t’ju futen atje ku s’thuhet…. plus keto pacavure dokumentash qe ju shpresoni se do t’ju shpetojne nga burgu dhe konfiskimet e pronave te vjedhura, do te behen shkak qe t’ju zere edhe neni per fallsifikim te dokumentave dhe shkresave zyrtare, o ridhjerrsa!
   Te nesermen e zgjedhjeve, te gjithe ridhjerrsat ne administraten qendrore dhe lokale paperjashtim, te gjithe dallkauket-pashkolle ridhjerras, hajdute dhe hajdute, do te pushohen me liste emerore, do te kallzohen penalisht si fillim per fallsifikim te dioplomave dhe statusit te nepunesit civil, pastaj do te vazhdohet me vjedhjet dhe zullumet e pafundme qe kane bere, pra, per ju, nuk ka largim nga puna dhe kaq, por, ju do te shkoni, direkt ne burgu, te gjithe paperjashtim nga i pari, jevgjiti-llacifac antiShqiptari rama dhe deri tek me i fundit kriminel ridhjerras!
   Kur mendoni se ketij populli, mbase populli me i mire ne bote, i keni hypur perfundimisht ne qafe kur mendoni se i a keni marre perfundimisht shpirtin atehere rruhuni prej tij, se ky popull, kur mbushet kupa, nuk fal eshte i pameshirshem, o mjerane ridhjerrsa, mjerr per ju dhe sojin tuaj!

 2. Shume mire,madje jemi te vonuar se ka 30 vjet qe hyjne ne parlament parti pa asnje anetar,tani ja sheshi,ja mejdani…

 3. O i paemer i ores11 e 51 po i BIE fyellit ne nje vrime ,po moment e ke bere dhe dije , si duket akoma nuk te kan udhezuar per komentin tjeter , keshtu vazhdo se i ben “mire” rilindjes . Sa per dijeni PS ishte kunder listave te hapura e kete e ka shprehur perfaqesuesi i rilindjes ne interviste para nje muaje . Edhe nisma thurje po zevendeson Partia zgjidhja te Blushit si vegla qorre te Rames i cili shpreson te marri vota nga ata qe nuk votojne PS e me vone te bejne koalicion me Ramen . Cirakeve te Rames (thurja) u Jane erresuar syte e llogjika ne vend te merren me mashtruesin Rama merren me Bashen sikur ky eshte shkaktar i keqeverisjes , sa mjeran e debila Jane ku as vehten nuk justifikojne sa u Jane erresuar syte .

 4. A e kuptoni, o gomere dhe gonarica ridhjerrese se keni marre fund, se do te paguani me kamate, per cdo krim qe keni bere, ne keto 8 vite?!
  Beni cfare te deshironi, me; kodin, listat, ligjin, ndryshimet kushtetuese, caktoni po te deshirini si numerues aneten dhe kristaqin, asgje nuk ju shpeton nga burgu dhe konfiskimi i pasurive te vjedhura!
  Vertet mendoni se me parate e vjedhura, me banditet me uniforme dhe pa uniforme, me artifica prej dallkaukesh, do te shpetoni lekuren?!
  Ju ishit ne pushtet ne 2019, megjithe presionin maksimal kundrejt te punesuarve, deri tek fshesaret e rrugeve, kontrollin e shenjave te zeza ne gishterinje, te nesermen e bufonerise zgjedhore, prap vetem 7% e votuesve morren pjese (informacion konfidencial, nga kryeministria), pra, as te punesuarit ne administrate, nuk ju mbeshtesin sepse minjte e lene te paret rrangallen qe po mbytet!
  Pergatituni qe te shkoni me qetesi neper burgje, sepse ju si analfabete dhe hajdute te babezitur qe jeni, eshte fare kollaj qe t’ju rrasesh brenda, ndersa pasurite e vjedhura do t’ju konfiskohen, do te mbeteni pa tanga dhe ushkure, mos t’ju genjej mendja se i keni bere letrat ne rregull, se ata letra do te behen shuk dhe do t’ju futen atje ku s’thuhet…. plus keto pacavure dokumentash qe ju shpresoni se do t’ju shpetojne nga burgu dhe konfiskimet e pronave te vjedhura, do te behen shkak qe t’ju zere edhe neni per fallsifikim te dokumentave dhe shkresave zyrtare, o ridhjerrsa!
  Te nesermen e zgjedhjeve, te gjithe ridhjerrsat ne administraten qendrore dhe lokale paperjashtim, te gjithe dallkauket-pashkolle ridhjerras, hajdute dhe hajdute, do te pushohen me liste emerore, do te kallzohen penalisht si fillim per fallsifikim te dioplomave dhe statusit te nepunesit civil, pastaj do te vazhdohet me vjedhjet dhe zullumet e pafundme qe kane bere, pra, per ju, nuk ka largim nga puna dhe kaq, por, ju do te shkoni, direkt ne burgu, te gjithe paperjashtim nga i pari, jevgjiti-llacifac antiShqiptari rama dhe deri tek me i fundit kriminel ridhjerras!
  Kur mendoni se ketij populli, mbase populli me i mire ne bote, i keni hypur perfundimisht ne qafe kur mendoni se i a keni marre perfundimisht shpirtin atehere rruhuni prej tij, se ky popull, kur mbushet kupa, nuk fal eshte i pameshirshem, o mjerane ridhjerrsa, mjerr per ju dhe sojin tuaj!

 5. Atehere do kete nje menyre tjeter per ta zgjidhur, koalicioni opozitar te rregjistrohet si nje grupim i vetem dhe ne Tirane p.sh. ku ka 34 kandidate, te kete 200 kandidate per deputete. Me ligj nuk mund ta ndalojne numrin e kandidateve ne lista. Kolicioni te quhet “Per nje Shqiperi ndryshe”. Pastaj do shohim Murrizin, Gjuzin, Hajdarin etj ne listat e PS sa vota do marrin. Nderkohe qe deputetet do te dalin sipas numrit te votave qe marrin dhe do jene pjese e qeverisjes ne raport me votat qe do marrin. Atehere i gjithe mundimi i Murrizit me shoke do shkoje dem dhe leja e ndertimit do shkoje ne veting njesoj si znj. Hajdari (e jema kuptohet).

 6. ilace krejt komisioneve e partive o antishqiptar, antikombas, o tradhtare qe hani 30 vjet qyl kush e kush me vjedh me shume,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *