• |
ide | kryesore

PD: Blendi Gonxhe, drejtori mik i Ramës, merr para nga buxheti i shtetit përmes kompanisë së gruas

Arkiva, Lajme, Të funditZëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa me anë të një deklarate për mediat ka hedhur akuza ndaj Drejtorit të Transportit Rrugor të Shqipërisë, Blendi Gonxhe, duke thënë se ai është paguar mbi 220 milionë lekë nga qeveria për kompaninë e tij private të transporteve.

Më tej Zhupa ka bërë thirrje që Prokuroria të hetojë këtë skemë vjedhjeje dhe skemën gjigande të korrupsionit me patentat, të denoncuar në media.

DEKLARATË E PARTISË DEMOKRATIKE, ZËDHËNËSJA E PD, INA ZHUPA

Përshëndetje!

Ndodhem tek Drejtoria e Përgjithshme e Transportit Rrugor, e cila drejtohet nga Blendi Gonxhe.

Shumë shpesh, media e ka cilësuar mikun e kryeministrit në ikje si një nga drejtorët më të korruptuar të administratës.

Media ka bërë të njohur të dhëna për sistemin e ryshfeteve që Blendi Gonxhe ka perfeksionuar për t’u zhvatur para qytetarëve që marrin një patentë.

Ata që kanë ardhur të paktën 1 herë tek zyrat e patentave, e njohin shumë mirë këtë sistem korrupsioni. Por Blendi Gonxhe nuk kënaqet vetëm me zhvatjen direkt të qytetarëve.

Blendi Gonxhe përfiton miliona lekë nga buxheti i shtetit përmes një kompanie private, të vendosur në emër të bashkëshortes.

Drejtori i Përgjithshëm i Transportit Rrugor ka në pronësi një kompani private për transport udhëtarësh, të cilën e përdor për t’u dhënë makina me qera kolegëve të tij në institucione të tjera shtetërore. Janë rreth 220 milionë lekë që Blendi Gonxhe ka përfituar me këtë biznes në konflikt të hapur interesi.

Nëse do të këtë një hetim nga Inspektorati i Kontrollit të Pasurive, do të gjejë se institucione qendrore, të drejtuar nga miq të Blendi Gonxhes, kanë paguar miliona lekë për kompaninë e tij, ndërkohë që ky vetë është në këtë pozicion kyç të sektorit të Transporteve.

Ministria e Jashtme, Ministria e Mbrojtjes, Ministria e Arsimit, Parlamenti, Drejtoria e Shërbimeve Qeveritare, por veçanërisht Agjencia e Planifikimit të Territorit, paguajnë me miliona lekë kompaninë private të Blendi Gonxhes së Drejtorisë së Transporteve për të siguruar makina me qera apo shërbime të tjera transporti.

Janë miliona lekë për transport privat që paguhen nga taksat e qytetarëve direkt e në xhepin e mikut të kryeministrit që drejton Transportin Rrugor të Shqipërisë. Ky është një aktivitet në konflikt të hapur interesi.

Është shkelje e ligjit, që tregon sesa të babëzitur janë këta që na drejtojnë. Blendi Gonxhe, që përdor miqësinë me Edi Ramën për të zhvatur çdo qindarkë nga taksat dhe nga xhepat e shqiptarëve në çdo formë dhe mënyrë, është funksionari tipik i korruptuar i qeverisë në ikje.

Më e pakta që Blendi Gonxhe mund të bëjë sot është të japë dorëheqjen. Ndërsa prokurorisë i takon të mos heshtë. Kjo skemë e përfitimit të parave duhet hetuar, njësoj siç duhet hetuar edhe skema e vjedhjes gjigande përmes sistemit të patentave.18 Comments

 1. Ky që në dhjetor 1990, bënte teatër e tallej me enver hoxhën, duhet me ja qi mamin e duhet me e varr në mes Qytetit Studenti.

  1. Dmth Gonxhes duhet me ia qi mamin dhe me varos ne mes te qytetit studenti se ky lexonte veprat dhe tallej haptas me dullen. Ket e thote konviktori anonim i konvertuar ne nje shqupist antikomunist.

   1. Po, konviktor kam qenë, dhe biles më i përfshirë se gonxhe hajduti, por nuk u përfshiva për të hequr një enver, e për ti zevëndësuar me disa të tjerë, që për fat janë bijtë e këlyshët e tyre, që njëlloj si etërit vodhën, shkatëruan dhe kriminalizuan këtë vend të mallkuar nga komunizmi.

 2. KETA JANE TE GJITHE PER BURG . NE KETO 7 VJET NUK KANE BERE GJE TJETER VEÇSE KANE VJEDHUR DHE INTRIGUAR SI TE BABZITUR . BURG PER DREJTUESIT E QELBESIRAVE TE RILINDJES .

 3. Ca vijezimesh do bej Veliaj te rruga Perlat Rrexhepi. I kemi bere kerkese bashkise dhe deputetit Majko , qe kjo rruge rreth 150 metra e gjate , te riparohet, por asnje pergjigje

 4. Reforma ne drejtesi ose “Nena e te gjitha reformave” eshte thjesht kapje e drejtesise per te shpetuar Ramen & co nga burgu per te gjitha vjedhjet qe kane bere. Raforma u pergatit per te futur ne burg Meten po me sa duket Manja, Balla, Spiropali me ne krye Ramen, i tremben Metes se ai di shume per ta. Megjithate, viktimat e para ne politiken shqiptare, personat e pare qe do provojne burgun, sipas te gjitha gjasave do jene Beqja dhe tigri Ahmetaj. Keta jane te paret ne liste per te marre titullin e librit te vetem qe ka shkruar Rama. Tahiri, megjithese eshte shume prane burgut, ka kaq shume dokumenta kompromentuese, saqe te gjithe ia kane friken.

 5. Por, Lulzim Basha nuk ka deklaruar asnjë kontratë qiraje dhe asnjë shpenzim për koston e banimit në shtëpinë e re gjatë vitit 2019, në dokumentin e pasurisë për këtë vit. Nga verifikimi i deklaratës së pasurisë së firmosur nga Lulzim Basha, nuk rezulton asnjë e dhënë mbi shpenzimet financiare për banim për vitin që kaloi. Nga ana tjetër, në 28 tetor të 2019, Partia Demokratike deklaroi përmes një njoftimi zyrtar se “Pas disa dëmeve të shkaktuara nga tërmeti, banesa e z. Basha do të duhet t’i nënshtrohet disa punimeve të domosdoshme. Për këtë arsye zoti Basha dhe familja e tij janë zhvendosur përkohësisht në një banese me qira…Ku eshte prokuroria ne rastin basha qe nuk deklaron sa paguan kush ja paguan qirane ketij pushti luluzime fol dhe per kete o ina zhuli

  1. O idiot!Ç’do zyrtar përgjat vitit 2020 bën delarimin e të ardhurave dhe shpenzimeve të vitit paraardhës me detyrim ligjor. Në USA ky detyrim është shtyrë për shkak të pandemisë. Nëse zyrtarët në SHqipëri e kanë kaluar afati e deklarimit financiar,të jesh i sigurtë se po të kishte diçka problematike do ishta “kujdesur” E.R. t’a bënte çështje të madhe, aq më tepër që është shumë i”etur” për shpërqëndrim vëmëndje nga problemet e mëdha që po e përpijnë ditë pas dite.

  2. O te qifsha rrobet, ketu qenka korupsioni te Luli qe nuk deklarin qirane. O te qifte Kina motren, gruan, fisin dhe ty ne byth

 6. Ky ka nje qelbesire kompani “albarent” tek blloku. Kush shkon per makine me qera, “e ha” se i rrasin edhe te gervishurat e makines qe nuk ka bere dhe paguan gjithmoxne surplus. Njerez jashtezakonisht harbute!

 7. Kryeministri Rama e pranoi propozimin e presidentit për diskutim në Këshill dhe kjo e nxjerr të larë përballë palës kundërshtare. Dështimi i kompromisit i mbetet në derë opozitës jashtëparlamentare dhe asaj presidenciale, që nuk iu përgjigjën me dinjitet vullnetit të mirë të kryeministrit për të qenë edhe krerët e saj pjesë e tryezës, për të mos ia ulur vlerat kësaj çështje me rëndësi të lartë politike duke e trajtuar negociatën si “telefon i prishur”.Per shpellkaret e cecenet qe mbrojne lulzimen ne trute e bythes o bucet e pd nuk me thate kush ja paguan qirane cili oligark i krimit eshte ai dhe pse ja paguan ky oligarku I krimit pyeteni dhe xhupen per kete mire o shpellkare

 8. Gazidede e mbajti këtë detyrë deri në 9 prill 1997. Pas arratisjes së Gazidedes, i cili akuzohej për krime njerëzore, Berisha u shpalli lufë të gjithë krerëve të SHISH, që nga Fatos Klosi deri tek Bahri Shaqiri. Në 9 gusht të 2012, një vit para se të rrëzohej nga pushteti, Berisha, në koordinim me Bujar Nishanin, emëroi në krye të SHISH, Visho Ajazi Likën, i cili ishte pjesë e qeverisë së PD si zëvendësministër si dhe kishte qenë krahu i djathtë i Gazidedes.

  Në 30 tetor 2017, Visho Ajazi Lika dha dorëheqjen në këmbim të një posti diplomatik. Edhe këtë radhë SHISH nuk i shpëtoi skandalit të përgjimeve. Një grup hetimor i Komisionit të Sigurisë Kombëtare konfirmoi se gjatë drejtimit të SHISH nga i besuari i Berishës, Visho Lika, ishin përgjuar të gjithë krerët e politikës, përveç Berishës. Presidenti Ilir Meta, në atê kohë kryetar i LSI, ishte politikani më i përgjuar, konretisht mbi 800 herë

 9. Kurvat e politikes e dine se nuk ka kush i denon prandaj edhe abuzojne ashiqrare pa ju dridh qerpiku .
  Mavite e kane çuar korrupsionin ne maksimum .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *