• |
ide | kryesore

Yuri Kim: Mbështesim fuqimisht SPAK, fushata e konfuzionit, troç ka të bëjë me dënimin e kriminelëve të njohur

-Instant, Lajme, Të funditAmbasadorja amerikane Yuri Kim ka ofruar mbështetje për SPAK, duke kërkuar ndërprerje të fushatave të sulmit që janë ndërmarrë ndaj punës së tyre.

Përmes një postimi në rrjetin social në Twitter, diplomatja e lartë në vendin tonë tha se fushatat e ndërmarra kanë për qëllim që të krijojnë konfuzion në mënyrë që kriminelët të mos ndëshkohen.

“Rastet e rëndësishme shpesh shoqërohen me fushata të shtrenjta për të hedhur dyshime dhe konfuzion, për të blerë ndikim, për të mohuar të vërtetën, për t’i shpëtuar drejtësisë. Le të jemi të qartë: kjo ka të bëjë me dënimin e kriminelëve të njohur – asgjë më shumë, asgjë më pak. Ne mbështesim fuqimisht SPAK & ASP”, nënvizon Yuri Kim teksa shpërndan edhe njëherë deklaratën e ambasadës amerikane.

“Ambasada e SHBA-së mbështet me forcë punën e pavarur dhe profesionale të Policisë së Shtetit dhe SPAK-ut.

Profesionistët e sistemit të drejtësisë – oficerët e policisë, prokurorët dhe gjykatësit – duhet të lejohen të bëjnë punën e tyre pa kërcënime dhe kanosje, pavarësisht kush është i pandehur.

Ka ardhur koha që të lejohen të kryejnë detyrat e tyre dhe të mbështeten përpjekjet e tyre për të luftuar krimin e organizuar.

Kjo është e vetmja mënyrë që shqiptarët të kenë sistemin profesional dhe të paanshëm të drejtësisë që meritojnë, dhe të ecin përpara drejt integrimit në BE”, nënvizon ambasada e Shteteve të Bashkuara.23 Comments

  1. Me siguri eshte qe te eshte afruar dita e pageses se rradhes, nuk ka nevoje te lodhesh shume, hajduti edvin kristaqi & banda, patjeter qe e mbajne fjalen, ja prit pak, pune ditesh, e hena ishte pushim, dite feste, sa te vjedhin ca taksa, koncesione, ppp, sa te cojne ndonje flotilje me skafe, pershkarexha, anije me hashash, apo, maune te ngarkuara me kokaine, ne kontiniere bananesh, drejt BE, qe sic thua ti perfaqesuesja dhe hajdutja e rradhes, nga sh.b.a, “qe shqiptaret e meritojne plotesisht, hajdutin edvin kristaqi & banden, per te shkuar drejt BE”!
   Si konkluzion; na thuaj me ke rri, ke mbron, kujt i sherben, per te tjerat s’ka nevoj, ky popull, i di te gjitha, pavaresisht prej belase qe e ka gjetur, eshte aq i ditur dhe i qyteteruar, sa s’jua merr mendja, ka jetuar ne qytete, para 3000 vitesh, kur gjysherit e tu, ciftezoheshin me babunet, neper xhunglat e Korese!

 1. Dmth po i thote rames leje te punoje dhe spakut po i thote qe dje tu punu

  Kete perpiqet te nenkuptoje.

  duket veprim i drejte por ja ka me hile te gjitheve, spak , rames qe i emeroi , opozites qe e denoncoi si te kapur ,dhe ne fund publikut .

 2. Me siguri qe te eshte afruar dita e pageses se rradhes, nuk ka nevoje te lodhesh shume, hajduti edvin kristaqi & banda, patjeter qe e mbajne fjalen, ja prit pak, pune ditesh, e hena ishte pushim, dite feste, sa te vjedhin ca taksa, koncesione, ppp, sa te cojne ndonje flotilje me skafe, pershkarexha, anije me hashash, apo, maune te ngarkuara me kokaine, ne kontiniere bananesh, drejt BE, qe sic thua ti perfaqesuesja dhe hajdutja e rradhes, nga sh.b.a, “qe shqiptaret e meritojne plotesisht, hajdutin edvin kristaqi & banden, per te shkuar drejt BE”!
  Si konkluzion; na thuaj me ke rri, ke mbron, kujt i sherben, per te tjerat s’ka nevoj, ky popull, i di te gjitha, pavaresisht prej belase qe e ka gjetur, eshte aq i ditur dhe i qyteteruar, sa s’jua merr mendja, ka jetuar ne qytete, para 3000 vitesh, kur gjysherit e tu, ciftezoheshin me babunet, neper xhunglat e Korese!

 3. Personalisht hyj tek ata persona qe nuk i kane besuar reformes ne drejtesi qekur eshte permendur per here te pare, per arsyen e thjeshte se nje subjekt i drejtesise, nuk mund te jete personi qe promovon drejtesine. Nuk mundet qe nje person me precedente penale ose me miqtr me te afert, persona me precedente penale, te jete mbeshtetes i nje drejtesie “pak a shume te drejte” dhe ketu nuk mund te kete iluzione. Reforma ne drejtesi, ka shkaterruar cdo shprese apo enderr te cdokuit me dy pare mend ne koke, se ne kete vend drejtesia mund te jete e pavarur ndonjehere. Por kjo reforme tregoi edhe dicka, askujt nuk i intereson ne kete bote qe shqiptaret te jetojne si njerez ne vendin e tyre dhe te kene nje drejtesi te paksa te pavarur. Por kjo ka edhe anen e vet pozitive, ky fakt duhet t’i binde shqiptaret se vendin e tyre nuk mund ta beje askush tjeter pervec shqiptareve. Ne te kundert do jene te detyruar te gjithe ta lene kete vend te bekuar ne dore te refugjayeve qe ikin nga luftrat ne vendin e tyre. Ambasadorja amerikane sot beri gafen e radhes. Ta quash SPAK-un nje histori suksesi, eshte njelloj qe te pretendosh qe me nje pule, te ushqesh te ftuarit e nje dasme. Pra te therresh pulen ne vend te vicit dhe te pretendosh qe te ftuarit te dalin te kenaqur

 4. Keiminelet i njohim te gjithe zonje e nderuar (ose jo, kjo varet nga kend veshtrimi). Te gjithe e dime se kush po e rrjep per se gjalli kete vend. SPAK po merret me te vdeķurit nderkohe qe te gjallet sillen neper zyrat e pushtetit dhe pasurohen cdo dite duke vjedhur cdo dite e me shume

 5. KIMetja foli qarte:

  “uji eshte ne gjendje te lenget, ajri eshte i gazte” !

  Shefi i OSBE, shuli i gjate, te vazhdoje te ndricoje planetin !!!!

  vazhdoni prisni nga ambasadat

 6. Abmasadroja eshte ne hava. A u bo Spaku per peshqit e medhenj? Ku jane? I ka para hundes se vet qe i takon cdo dite. Spaku u be muaj qe ja dorezuan dosjet e koncensioneve, te teatrit, te zgjedhjeve 184 e 339 hic asgje. Shkon arreston te vdekurit hallexhi komisionere dhe Ylli Ndroqit brenda jave ja kopsisin dosjen me urdher partie kurse te tjerat kane muaj aty dhe sdo meren ndojehere me to. Ketu edhe lopa e mori vesh se kjo eshte drejtesi partie.

 7. Nuk ka nevoj me na bo presion tregjesh e pazaresh se mavrinjte jo me brek te ulura po tani i ke pa brek fare. Vap e madhe. Madje tani dhe popullin e keni lene pa brek por ama me rend e me demokraci te konsoliduar…se jo per gje po thjesht deshirat e popullit trim dhe heroik keni plotsu.

 8. nese e thote per opinionin publik, kot mundohet se opinioni publik eshte i bindur se reforma ne drejtesi

  ishe nje farse per te futur ne dore te KM sistemin e drejtesise. Provat jane te qarta e kokeforta.

  Cpo ben SPAK per dosjet e vjedhjes se zgjedhjeve, per koncesionet, per PPP-te, per fallsifikimin e

  tenderit te Unazes se re, per mbi 140 milion euro per punonjesit e larguar padrejtesisht qe kane fituar

  gjyqet dhe marrin pagen dhe ne te njejten kohe paguhen edhe militantet e PS qe i kane zevendesuar?

  Cpo ben Spak per shperdorimet marramendese te fondeve publike per luks qeveritar te denoncuara nga

  kontrolli i Larte i Shtetit ? Apo SPAK eshte per te futur ne burg kriminelet e regjur qe skane para fe

  paguajne faturat e energjise apo pjestaret e grupeve kriminale qe nderrojne ndonje tjegull pa leje ne

  cati apo bejne ndonje riparim te kotecit te pulave. Me mire fol hapur, mbeshtesim qeverine dhe KM

  ne rrugen e uzurpimit te gjitha pushteteve, ne rrugen e pervetesimit te cdo gjeje, ne rrugen e vjedhjes

  se zgjedhjeve, ne rrugen e shkaterrimit te cdo shprese se Shqiperia eshte edhe e shqipetareve dhe jo

  vetem e pushtetareve e oligarkeve dhe ambasadoreve.

 9. Ky eshte presion, shantazh.
  Ku eshte ai “sovranisti” i gjate? Po krip hallatet ne det.
  Po mbrojtesi skraparlli i kushtetutes? Edhe ai ne det, me pushime?
  Te pakten te na dale per zot sigurimsi Ruci se USA po na sulmon. Apo presin deri sa te na hedhe diversante me parashute?
  Shtet rumpalle, kjo po na mbush mendjen se e bardha eshte e zeze dhe i drejte eshte vetem draperi.

 10. Shume e ulet dhe e neveritshme …!!!
  Kush mund te jape ndonje pergjigje (pyetje nje milonshe), ke mbrojti (kujt po i jep “zemer” dhe per çfare po i jep) me ato fjale pa asnje kuptim (per realitetin Shqiptar) qe ka hedh ne treg ….???
  Per çfare behet ketu ne shkejlje edhe te atyre ligjeve (komuniste) qe vete i kane hartu, nuk duhet me fol askush (kshu, kjo eshte!) ….!!!
  Kujt i sherben nje veprim apo mosveprim krye e fund i paligjshem (si mund te prezumohet fajesia per kedo) …???
  Nuk mund te luftohet paligjshmeria me nje paligjshmeri te RE….!!!
  Çfare presin Shqiptaret nga Amerika dhe, çfare sms-je percjellin KETO me veprime te tilla…???

 11. Kjo qe Kim ka bere eshte reagim-pergjigja e nje dickaje qe nuk thuhet akoma se cila ka qene.
  Te flasim seriozisht sic i takon burrave, Kimi prej momentit qe ka zbarkuar ne Tirane ka treguar se eshte DICKA TJETER. Eshte Trumpiste-antisorrriste.

 12. Ndodh që dikur që dikush, qoftë ky edhe me emër të rëndë,si SHBA p.sh. ….e dhjet….po ore po….ndodh…
  Rëndësi ka më pas të pastrohet ,të lahet ,të ndërrohet …po të pastrojë edhe çfarë bëri….
  Ameriçka e dhjeu me reformën shqiptare në drejtësi…E DHJEU….(.Kjo të shërbejë si mësim këtij populli trap që beson si pulë)…
  Tani ka ardhur Kim Pidhi…..
  Ka marrë një shkop,dhe…po e trazon të dhjerën Reformë….
  Na mbyrte era mut o kinezkë …..

 13. Shqupistat e dine me mire ket pune. Ata jane demokarate te vertete qe besojne ne rend dhe rregull, persa kohe rendi dhe rregulli nuk cenojne cifliqet e PD.
  Ti moj goc nuk di gja dhe je nji kurv sorroiste….. ashtu si gjith ambasadoret e US ne Shqiperi. TE GJITHE pa perjashtim.
  Vetem Sali bajraktari, Gjin Gjoni dhe juristat e plepave dine me ba drejtesi.

 14. YURI KIM KA DROGRA TE MBJELLUR GATI PER TU KORRUR NE SHQIPERI APO NUK KA SPAK TI RAMA LLESHI JENI TE GJITHE PER BURG PER KRIM NDAJ NJERZIMIT.

 15. Spaku duhet te hetojë korrrupsionin në nivele qeveritare dhe t qoje para drejtësisë ambasadorja nuk mund ti dalë në mbrojtje injorancës e paaftësisë së prokurorëve.

 16. o Andi Bushati pse nuk ben nje artikull per Ben Blushin dhe sesi ka perfituar pronat dhe sesi do tja hedhi ? jo per gje po me gjithe skandalet qe ai ben ste kam pare te shkruash njehere per te, nderkohe per te tjeret ke shkruajtur plot. Me duket sikur je krah rames ne thelb, sa do te shkruash keq per te…

 17. Andi eshte selektiv, smund te shkruaj kunder shokeve. Ndersa komedia me ambasadore vazhdon spese ashtu eshte krijuar opinioni aty qe cdo gje e zgjidhin ambasadoret dhe nderkombekaret. Na trajtojne si vend i botes se trete pa pike integriteti dhe mire na e bejme kur rrime sic ka thene dhe i madherishmi Ramazon si Dele

 18. cfare thote kjo rrospia aziatike ,sukses,lirimi i krmineleve nga burgjet,apo keto nuk i shef prostituta koreane.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *