• |
ide | kryesore

Pëllumb Xhufi: Replikë me Andi Bushatin për Berishën dhe marrëveshjen e detit

-Instant, Lajme, Të funditLidhur me shkrimin e z. Andi Bushati mbi konfliktin greko-turk per kufijte detare, referenca e autorit ndaj marreveshjes greko-shqiptare te vitit 2008 nuk eshte e sakte.

Bushati thote se marreveshja u hodh poshte nga Gjykata Kushtetuese pas nderhyrjes se Erdoganit, e ne pajtim me te, pas presionit te Berishes mbi anetaret e Gjykates, te cilet votuan unanimisht per anullimin e marreveshjes ne fjale.

Bushati nxiton t’i fuse ngjarje te tilla dramatike ne morsen e obsesionit te tij anti-Rama.

Sepse, siç dihet, denoncimi nga Partia Socialiste i marreveshjes Basha-Bakojanis, kaloi nepermjet dy fazave ne Gjykaten Kushtetuese.

Heren e pare u votua per faktin nese ai denoncim duhej marre ne shqyrtim nga Gjykata apo jo.

Ne ate faze ka patur nje nderhyrje te forte berishiane mbi anetaret e Gjykates, per mos ta marre ne konsiderate rekursin e PS.

Ne fakt aty, 5 anetare patriote e profesionale te Gjykates votuan per marrjen ne shqyrtim te tij, kurse 4 skllever te Berishes votuan kunder.

Kjo ndarje e beri te qarte, qe edhe pas shqyrtimit te marreveshjes nga Gjykata, ajo gjithesesi do hidhej poshte.

Prandaj, edhe 4 “berishianet” votuan kunder marreveshjes, per te shpetuar nderin e felliqur, tashme, te tyre.

Absolutisht jo sepse u paska fryre ne vesh Berisha.

Ky edhe sot e kesaj dite e mbron me pasion pjellen e tij te keqe, Basha-Bakojanis.

Pra, po te ishte per Berishen e 4 mosketieret e tij ne Gjykaten Kushtetuese, ankesa e PS per marreveshjen as nuk do merrej fare ne shqyrtim, por do hidhej poshte qysh ne fazen e pare te votimit.

Prandaj, edhe z. president, nese e ka vertet me zemer çeshtjen e ndarjes se ujrave territoriale me Greqine, duhet te dekoroje “Per merita te veçanta” 5 anetaret e Gjykates Kushtetuese qe ne vitin 2009 shperfillen presionet e z. Berisha dhe i hapen rrugen me guxim e pergjegjesi kombetare zhberjes se marreveshjes se dyte te nenshkruar nga nje qeveri shqiptare, pas asaj te Zogut ne rastin e Shen Naumit, per faljen e territorit kombetar.

Ketu shkrimi i plote i Andi Bushatit me nje fraze te se ciles ne forme pyetjeje, reagon historiani z. Pellumb Xhufi

https://lapsi.al/2020/08/14/andi-bushati-cna-tergon-per-marreveshjen-e-detit-provokimi-i-anijes-oruc-reis-ne-mesdhe/23 Comments

 1. Po mirë Berisha bëri një marëveshje “keqe”, po ne nuk kemi asnjë informacion si do ta bëjë Rama.Koha sqaron cdo gjë.

 2. ANDI BUSHATI NUK PERDOR LETRA HIGJENIKE,TANI E PERDOR LLAPEN E PELLUMB XHUFIT thotë:

  KY PELLUMB XHUFI FLET SI TI KISHTE BOLET E EDI RAMES NE GOJE DHE KA**IN E YMER GELBAZA KELLIRES NE BYTH

 3. Na doli ky rraca e keqe xhuf nuk na hoqen ka 80 vite keta maskarenje bejne sikur dine historin dhe dine vetem te thone 50 vjet vetem MRETI ZOGIST vjedhi parat e shqiptarve spse mos ti kishte vjedhur aj ne rraca jone do e benim shqiperin te ha me lug floriri kete kane ditur te lexojne shkruajne dhe te thone 50+30 na e la grop BERISHA se ne do e kishim bere shqiperin BACE ME LULE kete dine te thone por se cfare kane bere vet 50-30 vite bejne sikur sdin gje dhe i hedhin hi syve ketij populli.Keta race e keqe sekti i keq.

 4. KETE PELLUMB XHUFIN SI DUKET NGA SURRATI MOS E KANE PERDHUNUAR KOL SALLAKU DHE MERO GELBAZA OSE CARLO BOLJA BOLINO

 5. Keta jane mbetjet e neokomunizmit qe ju ka ardhur goja qe nga viti 2013 me ardhjen ne pusht-et me mashtrime dhe me vjedhje votash te pjelles tyre.Keta jane hartuesit e historise te -ppsh-dhe te shtremberimit te historise te mbare kombit Shqiptar.

 6. Berisha lidhi marveshjen vete, ne sovranitet te plote me palen greke. Nje marreveshje qe ndoshta do kishte ndihmuar Greqine te mos futje ne krizen financiare ku e perplasi Gjermania. Dhe qe i kostoi Greqise edhe destabilitetin politik dhe krijimin e forcave politike te cuditshme. Sot Greqia eshte ku ishte ne 2009, me nje qeveri sovrane te se djathtes

  Rama ose PS per marreveshjen u kujtuan si kofini pas te vjelit. U kujtua kur Gjermania e nxiti ta conte ne kushtetuese. Zaganjori vertet qe kelysh i Berishes, por me teper gjermanofil i bindur. Koha e tregoi qe Berisha nuk beri asnje gabim, pervecse nje shprehje te sovraniretit te lire dhe forcimit te fqinjesise.
  Koha po na tregon se Rama ka deshtuar me.marreveshjen pasi duhet te firmose nje te ngjashme. Pra te lepije peshtymen e vet.
  Mbase Erdogan i duket fabul ketoj historiani, por eshte mese logjike qe ai te mbeshteste, pse jo nxiste kedo qe do te ishte kunder Greqise. Te mos harrojet se menpothuaj dekaden e fundit eoli i Turqise si katalizator i.skenes se lindjes se mesme, kishte dhe do te kete vemendjen e Gjermanise. E cila i dha dhe miliarda euro vetem qe te permbaje refugjatet. Tipa si ky shetitsi Rama jane te nevojshem, per informacion. Si i thone nje fjale, “Ha buken e Kaurit, e ben davane e turkut”.

 7. Ik o Pellumb futi ndonje tas pace atje te ishekspozita. …( po te kishe qene me i ri do kishe qene pasionant sufllaqesh.) Tregon Shen-Naumin ky…pu pu pu… !!@
  Ti gjoja dhe lexon “drejt”…si te paska shpetuar debati qe eshte bere ne ate kohe per Shen Naumin …apo…interpreton sic lexon ti…

 8. Pellumb Xhufi eshte historiani me i mire ne Shqiperi mer idioter te Lapsit kurse Andi Bushati eshte veteem nje rrot kari si gjyshi tij Hisniu

 9. Sipas marksist leninistit, kantundarit te Kurveleshit, Pellumb Xhufi ne gjykaten kushtetuse kishte 5 “patriot” e 4 “berishian” sot eshte fakt qe te gjithe keta si “patriotet” e Xhufit dhe “berishianet” jane larguar nga puna si hajdute. Per sa i perket historise bajate te propogandes politike komuniste te shitjes se Shen Naumit nga Zogu, i rekomandojme shokut Xhufi te lexoje librin e historianes Naska per kete teme ku dokumentohet nje qasje komplet ndryshe nga ky mentalitet komunisti qe e gjykon historine me shiti, bleu, tradhtar, patriot, familje e mire familje reaksionare, malok, e jugor, tosk e gege,turkoshak, italofil, grekoman, agjent i UDB, Cias, Asfalise greke e pa fund epitete e pafund epitete diskriminuse per kundershtaret e tij ideologjik. Mendesi katundari pevers!

 10. Kane lidhje pellumb xhufi me serbet pellumbin? O ju qifte kina nonen. O hale komuniste.
  Uroj te vdisni sa me shpejt, ju kepusha vampira. Vdekshin komunistagejfshatarevgjitervetullzinj.

 11. Gjalle qenka ky???

  U bene 8 vjet nuk e kemi degjiar.njehere te flase pe ndonje ceshtje psh hapja e negociotava ne be qe hyme ne 2017 por akoma spo gjejme.tryeze per te.biseduar se e ka.zene korrupsioni droga krimi bandat nicja dako gjiknurl ymer lala roshi doshi ndoka prenga frroku

  Nejse foto e funit me.rudinen ishte e bukur apo jo

 12. Historjant si puna e kti Pllumit jan mashtrus te historis kumunist.Te flasin te vertete e shennaumit qa ka humb shqipnij dhe qa ka fitu ne at perdhjur

 13. “Historiani” Pëllumb Xhufi që e harxhoi jetën e tij vetëm duke glorifikuar diktatorin kriminel e tradhëtarin e kombit shqiptar Enver Hoxha, na paska dalë përsëri me “tradhëtinë” e Zogut që i paskej shitur Jugosllavisë Shën Naumin.
  Po a mund të krahasohet tradhëtia kombëtare e Enverit që ngaqë ishte lidhur me Titon, e ishte pjellë e partisë komuniste Jugosllave, jo vetëm ja dhurroi Jugosllavisë mbi gjysmën e teritoreve të banuar me shqiptarë , por desh e kthehu edhe Shqipërinë një republikë të shtatë të Jugosllavisë ?
  Këta gënjeshtarë e mashtrues me Xhufka, kujtojnë se shqiptarët jetojnë akoma në terrin informativ të kohës së diktaturës komuniste e akoma hedhin në treg gënjeshtrat e propogandës enveriste.
  Nuk është e rastit që kjo Sorra (jo pëllumbi) me Xhufka, sot na qenka kthyer që të bëjë avokatin e një diktatori tjetër shqiptar, Edver Ramës.
  Me këtë zanat, zanatin e skllavit ndaj padronit na u bë historian Xhufka, e mesa duket ka shpresë që edhe EDrama, të rijë në pushtet disa dekada si Enveri.

 14. Mire o zoteri po marreveshja juaj ku eshte. Ka shtate vjet PS-ja ne pushtet. Ose ta kishte derguar ceshtjen ne arbitrazh nderkombetar ose te ksihte firmosur marreveshje te re. Ku eshte ai sahanlepiresi Myslym Pashaj. Pse nuk flet tani qe eshte partia e tij ne pushtet. Njesoj tradhtare jeni edhe ju qe trajtoni ceshtje te tilla vec per perfitim politik. Te krijonit nje tryeze te te gjithe forcave politike me strategji te percaktuar dhe te detyrueshme per tu ndjekur nga te gjithe ata qe do vijne nje dite ne pushtet.
  Bastarde jeni edhe ju. E dime por nuk kemi c’te bejme. Prisni kur te plase ndonje revolucion e t’ju marrin e t’ju terheqin zvarrre te gjithe si klase politike o ndyresira.

  1. Po ti nxirre koken nga bytha e saliut dhe kupto qe mareveshja u NULIFIKUA nga gjykata e larte. Ajo mareveshje nuk quhet dhe nuk ka sesi te cohet ne arbitrazh.
   Ai “sahanlepiresi” qe pati kurajen te denoncoje mareveshjen, ishte pedagog te akademia ushtarake.
   Po ju shqupistat kshu e keni: Padagoget qe dune me kthy bustin e dulles te sheshi i boni presidenta, ato qe denoncojne shitjen e Shqiperise i detyroni te emigrojne jashte shtetit.

   1. Po ik o komunist legen. Kush foli per Saliun ,kush foli nese marreveshja ishte e drejte ose e padrejte. Une po them se me keto gjera nuk behet loje politike. Komenti im flet per tryeze te partive politike ku per keto ceshtje te vendoset nje linje qe te zbatoihet nga kushdon qe vjen ne pushtet. Po ku ti kuptosh keto ti lepires bashke me shokun Myslym. per ju vetem partia juaj te jete ne pushtet pa te tjerat nuk kane rendesi.

    1. Komunisti pidhit satom. Myslimi ka qene militant i LSI o kurve. I LSI qe i bo fresk ti dhe kurvat e tjera te shqupit. Po ctryeze po flisje ti me RrK qe sja ke haberin se pe cfare po shkruan. Po kjo seshte ceshtje tryeze me rrk, procedurat jane te qarta. Sekretari i PPSH me Bashen i anashkaluan. Shko bjeri me dore tani, debil!

     1. Une nuk jam i Shqup-it dhe ti je kokrra e debilit. Te gjithe vendet seriuoze per ceshtje madhore mbajne nje linje politike dhe nuk hahen si qente mes vetes. Ndaj edhe njehere je komunist se nuk dite ta lexosh komentin tim. Sheh vetem Shqup-in LSi dhe PPSH-ne tende. Ne te semes Myslymi Xhufi dhe lepiresat ordinere qe gjithe jeten shkojne pas urdhrave te partise. Te kam dhjere Shqup-in dhe gjithe halete e tjera politike. Une fale zotit e kam ndertuar jeten time pa u varur nga shurrdhjesat e politikes. Jane te gjithe kelyshe komunistash dhe hajdute me cizme. Per sa kohe i shkojne nga pas qorra si ty ata do bejne palle. Njehere ta hyp njeri e njehere tjetri. Ti poshte se poshte ngelesh. O te lerofsha gjithe kelyshet e politikes. Zgjohu o dele!

 15. E pabesueshme ku arrin niveli i haxhiqamilsave te shqupit.

  Berisha e Basha, jashte cdo norme e procedure nenshkruan nje marreveshje ne dem te Shqiperise. Jo vetem kaq, por ata sollen varet e “ushtareve greke” ne shkumbin, krijuan nja 3-4 “pakica kombetare”, ndertuan shkolla greke kudo e i ulen breket ne toke vetem qe te mernin voten e Greqise dhe futjen e AL ne BE tia shisnin si arritje haxhiqamilsave koketrashe.

  Por Esateve moderne nuk i intereson integriteti i AL.
  Prijesi i madh, ish sekretari PPSH dhe toci kuklles kamarieri i Rinasit, jane te pagabueshem edhe pse deshen me fal detin. Kush i del kundra eshte automatikisht, komunist, spiun… Eshte me qesh e me qa, qe te njejtet epitete perdoren per kedo tjeter qe i del kundra prijsave te medhenj. Qofte ky Xhufi, apo ambasadorja e US.

  Fatmiresisht ne Al, ka akoma njerez te fushes (specialiste jo me diplloma kristali) qe e denoncuan kete mareveshje. Fatmiresisht kjo mareveshje u hodh poshte nga gjykata e larte.
  Fatmiresisht haxhiqamilsat koketrashe jane akoma nje pakice qe shikohet me percmim nga shumica, por tolerohet si puna e atyre kokepalareve qe mbllaciten dhe flasin me ze te larte ne restorant.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *