• |
ide | kryesore

Shqipëria dhe Kosova me platformë të përbashkët digjitale të arsimit

Lajme, Të funditKosova dhe Shqipëria do të përdorin një platformë të përbashkët digjitale të arsimit parauniversitar për vijimin e mësimit në kushte pandemie. Kjo platformë do të jetë online dhe aty do të gjenden të gjitha videot e xhiruara nga mësimdhënësit e Kosovës dhe Shqipërisë. Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë në Shqipëri, Besa Shahini dhe ministri i Arsimit dhe Shkencës në Kosovë, Ramë Likaj kanë prezantuar platformën e përbashkët digjitale të arsimit. Ministrja Shahini tha se përveç videove të xhiruara, kjo platformë mundëson pjesën e mësimit që zhvillohet në klasë në formatin digjital.

Ndër të tjera, Shahini tha se kjo platformë është menduar edhe për mësimin e fëmijëve me nevoja të veçanta dhe do të aplikohet që me nisjen e procesit mësimor me 14 shtator. Ministri i Arsimit të Kosovës, Ramë Likaj tha se marrëveshja është përgatitur në kuadër të bashkëpunimit mes dy ministrive. Sipas tij, vendi është para një sfide për organizimin e mësimit në kushte pandemie. Ai ka theksuar se në rast të infektimit të mësuesve, shkollat do të punojnë me orë plotësuese.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *